80-90 відсотків вітаміну D ми отримуємо від сонця!

0
28

Мабуть, кожен із нас помічав, що навесні та влітку, коли багато сонячних днів, люди життєрадісніші, енергійніші, а восени та взимку — похмурі й пригнічені, неспокійні і дратівливі. Науковці довели, що все це відбувається через дефіцит сонця та вітаміну D.

Який тут взаємозв’язок? Вітамін D належить до жиророзчинних. Основна його функція — забезпечення нормального росту кісток у дітей, запобігання рахіту. У людей зрілого віку нестача цього вітаміну призводить до виникнення остеопорозу — порушується регуляція вмісту мінеральних речовин у кістках, вони стають менш щільними, ламкими. Вітамін D також запобігає слабкості м’язів, підвищує імунітет, чинить уплив на клітини кишківнику, нирок, бере участь у регуляції артеріального тиску та роботи серця. Він необхідний для нормального функціонування щитоподібної залози, блокує безконтрольний поділ клітин організму, а тому ефективний і незамінний у профілактиці й лікуванні онкологічних недуг.

Добова потреба організму в цьому вітаміні для дітей становить, залежно від їхнього віку та статі, 2,5-10 мікрограмів, для дорослих — 2,5-5, для вагітних — 10 мікрограмів.

До організму вітамін D може надходити із рослинною (кропива, петрушка — свіжа, сушена чи заморожена) і тваринною (яєчний жовток, масло, сир, риб’ячий жир, молочні продукти) їжею. Але 80-90 відсотків вітаміну D ми отримуємо від сонця!

Він утворюється у шкірі з провітамінів під дією на них сонячних променів. Провітаміни так само частково надходять в організм у готовому вигляді з рослин, а частково утворюються у тканинах із холестерину. Тому навіть найкращий раціон не може наситити наш організм достатньою кількістю вітаміну D. Сонячне світло — єдиний та надійний спосіб підтримки необхідного його рівня. До речі, брак вітаміну D — явище досить поширене, від цього потерпають передусім мешканці країн, де мало сонячного світла.

Які ознаки його дефіциту? Звісно, напевно засвідчити нестачу може тільки лабораторна діагностика. Втім, є симптоми, на які слід звертати увагу всім. Це — втрата апетиту, безсоння, безпричинне зменшення чи збільшення ваги, погіршення зору, сезонна депресія.

Ознаки нестачі вітаміну — періодична ломота в кістках і часте та безпричинне пітніння. У людей, котрі мають хронічні проблеми з кишківником та нирками, надмірну вагу й часто вживають спиртне, практично завжди спостерігається дефіцит вітаміну D. З іншого боку, жорсткі обмежувальні дієти, особливо безжирові, — прямий шлях до нестачі вітаміну D. У вікової категорії понад 50 років теж може спостерігатися його нестача, бо шкіра вже не здатна синтезувати достатню кількість вітаміну.

Аби синтезувати ту саму кількість вітаміну D, людям із дуже темною шкірою необхідно вдесятеро більше сонячного світла, ніж людям із блідим обличчям.

До речі, постійне використання сонцезахисних кремів знижує здатність шкіри виробляти необхідну його кількість.

Людмила ДЕНИСЕНКО,
лікар-дієтолог