Не відкладайте обстеження

0
180

Клініка субтенторіальної нейроонкології та спеціалізованого кабінету проблем болю Інституту нейрохірургії імені академіка А. П. Ромоданова спеціалізується на вивченні й лікуванні багатьох захворювань. Одне з них — гідроцефалія, тобто надмірне накопичення цереброспинальної рідини у шлуночках мозку та підоболонкових просторах.

Саме про цю патологію наша розмова з нейрохірургом, керівником клініки доктором медичних наук В. О. ФЕДІРКОМ.

Володимире Олеговичу, звідки береться це захворювання?

— Гідроцефалія — переважно вроджена недуга, дається взнаки здебільшого в дитячому віці, рідше буває набутою. Але є так звана нормотензивна гідроцефалія, яка уражує людей літнього віку. Ось про неї варто сказати окремо. Незважаючи на те що ця патологія досить поширена, механізми її появи та розвитку досі не відомі.

Як вона проявляється?

— Симптомами хвороби є порушення ходи, пам’яті й вищої нервової діяльності загалом. Разом із цим знижується контроль за функцією тазових органів. Ідеться про нетримання сечі, а в задавнених стадіях — і неконтрольовану дефекацію. В мозку людини є так звана шлуночкова система порожнин і канальців, де циркулює мозкова рідина, омиваючи цей орган і виконуючи дренажні функції. Якщо з певних причин її виробляється занадто багато або ж менше всмоктується оболонками мозку, розвивається гідроцефалія. Коли ці порожнини розширюються, відтак підвищується внутрішньочерепний тиск, то порушується мозковий кровообіг. Наслідком і стає симптоматика, про яку я казав.

Це можна вилікувати?

— Так, зазвичай ефективним є хірургічне втручання: лікворошунтувальна операція для усунення підвищеного тиску. З допомогою спеціальної системи з клапаном зайва рідина виводиться з мозку в черевну порожнину і фільтрується нирками. Тож людину, яка страждає від порушення ходи, втрати пам’яті, неконтрольованості функцій тазових органів, потрібно негайно направити на комп’ютерну або магнітно-резонансну томографію. Якщо буде виявлено розширення шлуночкової системи мозку, нейрохірург зробить тест на ефективність лікворовідведення. У разі позитивного висновку хворому запропонують операцію, після якої він за кілька тижнів повернеться до нормального стану і життя.

Яка статистика прооперованих пацієнтів?

— Оскільки патологія уражує переважно тих, кому за 60 років, то не тільки хворі, а іноді й лікарі, враховуючи вікові зміни організму пацієнта, не надають особливого значення вищезазначеній симптоматиці. Тим часом людина страждає, стає інвалідом, створює додаткові проблеми для своїх рідних. Оперують сьогодні, можна сказати, лише поодиноких. До нашої клініки з цього приводу щороку звертається всього кількадесят таких пацієнтів. Про обласні нейрохірургічні відділення годі й говорити. Хоча насправді людей із такими негараздами тисячі. Їм можна реально допомогти, важливо лише вчасно поставити правильний діагноз. Нещодавно з Буковини привезли пацієнтку, яка перебувала в неврологічному відділенні обласної лікарні з діагнозом «хвороба Паркінсона», хоча насправді в неї була нормотензивна гідроцефалія. Уточнили діагноз лише завдяки комп’ютерній томографії. Оскільки до цього лікування було неправильним, воно не дало жодного позитивного результату. Жінку прооперували в Чернівцях, нині вона одужує. До речі, лікворошунтувальну операцію можуть зробити в будь-якому обласному центрі України. Як діагностика, так і операція не складні.

Що чекає на людину, якщо вона не лікується?

— Сумна доля — інвалідність. Конкретно від цього не помирають, але такі хворі стають недієздатними, навіть себе обійти не можуть. Їх потрібно годувати, виконувати гігієнічні процедури. Вони можуть жити роками, але прикутими до ліжка.

Чи можна запобігти розвиткові цієї страшної хвороби?

— На превеликий жаль, ні. Але повторю: якщо симптоми недуги підтвердить відповідна діагностика, то проблем із лікуванням і поверненням до звичайного функціонального стану не буде. Хоча є застереження: операція дає шанс на повернення до нормального життя тільки тоді, коли до лікарів звертаються вчасно. Якщо з цим зволікати, вона не допоможе, адже у головному мозку може відбутися атрофічний незворотний процес.

Розмову вів
Микола ЮРЧИШИН