Шум у вухах

0
167

Походження цього дискомфортного стану часто складно зрозуміти не лише людині, що потерпає, а й лікарям, бо відразу важко встановити чіткий діагноз. Припускають і туговухість, і збої в роботі внутрішнього вуха…

Внутрішнє вухо — первинний аналізатор, воно приймає звукові хвилі, які надходять після їхнього оброблення мозочком, розміщеним у задній черепній ямці. Там зосереджено майже 60 мільярдів нейронів, які аналізують, зокрема, й інформацію з внутрішнього вуха. Будь-які порушення кровопостачання мозочка через забиття, проблеми з шиєю, хребетними артеріями можуть призвести до спотворень під час оброблення слухової інформації, а відтак — і до появи шумів.

Але шукаючи причини їх появи, треба звернути увагу як на фізіологію, так і на психосоматику. Так, однією з психосоматичних причин дзвону у вухах є так звана внутрішня метушня: безліч неспокійних думок, які не дають розслабитися, провокуючи стрес і внутрішній тиск на голову.

Спричинити шум може й глибоке нервове потрясіння. Додатковими провокувальними чинниками є недосипання або неправильний режим сну, пізнє засинання (після другої-третьої години ночі). Якщо ваш режим саме такий, потрібно його змінити й лягати спати не пізніше 10-ї години вечора. Важливо подбати про свою нервову систему, частіше розслаблятися та відпочивати.

Якщо причини появи шуму фізіологічні, є дуже прості, але ефективні методи. Спробуйте скористатися ними протягом кількох тижнів. Якщо відчуєте ефект, продовжуйте їх робити, якщо ж ні, звертайтеся по допомогу до лікаря.

Отже, якщо з’явився дзвін у вухах, перше, що потрібно зробити, це почистити вуха. Для проведення цієї процедури рекомендуємо звернутися до отоларинголога. Застерігаємо від використання ватних паличок. Ними ви можете не тільки пошкодити барабанну перетинку, а й спровокувати розвиток запалення середнього й зовнішнього вуха проштовхуванням сірки в глиб вушного каналу.

Друге: перевірте артеріальний тиск. Адже шум або закладення у вухах можуть бути ознакою підвищення тиску (гіпертонії). Якщо виявите таку проблему, потрібні ліки для нормалізації тиску.

Разом із цим перечитайте анотацію до всіх ліків, що приймаєте. Деякі препарати, особливо для зниження тиску та холестерину, можуть давати побічний ефект — шум у вухах. У цьому разі треба спільно з лікарем підібрати інший препарат, який не провокує їх появу.

Дуже часто шум у вухах з’являється через проблеми з шиєю, коли стискаються м’язи шийно-комірцевої зони та порушується кровопостачання мозочка. Впоратися з цим у більшості випадків удається за рахунок спеціальної гімнастики для шиї та рефлекторного масажу.

Є кілька дієвих вправ, які потрібно робити один-два рази на день протягом мінімум трьох-чотирьох тижнів.

1. Долоні рук щільно притискаємо з обох боків до вух і коловими рухами розтираємо вуха протягом хвилини. Потім руки різко прибираємо.

2. Ще одна вправа для стимуляції кровообігу — пальцями обох рук одночасно розтираємо протягом 30-40 секунд ділянки ззаду за вухами. Рухи м’які, плавні, в напрямку зверху донизу.

3. Поліпшити кровообіг безпосередньо у внутрішньому вусі допоможе натискання на козелок — кісточку на передній частині вушної раковини в місці з’єднання верхньої щелепи з вухом. Натискати слід досить інтенсивно протягом 15 секунд, але так, щоб не виник гострий біль. Затим до цього місця прикладіть теж на 15 секунд шматочок льоду.

А ось кілька вправ для шиї для поліпшення рухливості шийного відділу хребта та зняття спазму затиснутих м’язів шиї. Їх потрібно виконувати неінтенсивно, нерізко. Рухи — м’які, плавні, вони мають витягувати шию. Кожну вправу виконувати по шість разів.

1. Повільні нахили голови. Голову кладемо підборіддям на груди, затримуємо в цьому положенні на кілька секунд і випрямляємо шию. Закидати шию назад не потрібно.

2. Поворот голови робимо у двох площинах: горизонтальній і трохи вниз. Спершу повертаємо голову, наскільки дає змогу наша рухливість, до правого плеча, затримуємо на кілька секунд у максимальному повороті, вирівнюємо шию і повертаємо голову ліворуч також із затримкою (у кожен бік по шість разів).

3. Виконуємо такі ж повороти голови праворуч і ліворуч, але при цьому максимально тягнемося підборіддям до плеча, із кількасекундною затримкою в місці максимального витягнення шиї.

4. Кладемо долоні на потилицю й повільно нахиляємо голову на груди. Тепер злегка напружуємо м’язи шиї так, ніби штовхатимемо голову назад, але руками утримуємо її протягом 7 секунд. Затим розслабляємо голову, щоб вона ще нижче впала на груди, й знову утримуючи м’язи в напруженні, голову штовхаємо назад. Так, усе нижче опускаючи голову, повторюємо 6-7 разів.

5. Схиляємо голову праворуч, максимально нахиляючи праве вухо до плеча. Правою рукою обережно допомагаємо нахилити голову. Повільно напружуємо м’язи шиї, ніби вона чинить спротив натисканню руки, та протягом 7 секунд утримуємо це приємне розтягнення. Таку ж вправу робимо на лівий бік.

Такі дії сприяють розслабленню м’язів шиї, усуваючи спазми, лікують шийний остеохондроз.

Завершуємо комплекс вправ самомасажем шиї.

1. Подушечками вказівного, середнього та безіменного пальців від потилиці (рухами від центру вздовж зони, де починається ріст волосся) розтираємо шию протягом трьох хвилин. Рухи м’які, повільні.

2. Розтираємо протягом трьох хвилин шию в напрямку зверху-вниз від зони росту волосся до тулуба. Має з’явитися відчуття приємного тепла й легкості в шиї. Такий простий масаж не тільки активізує кровообіг, а й сприятиме зниженню підвищеного кров’яного тиску.

Важливо знати:

— не робіть обертання головою по колу. Це ризиковано, адже може вискочити шийний хребець, який затисне шию, також можливе запаморочення;

— не закидайте голову назад та не робіть вправи для шиї різко, ривками, щоб не травмувати м’язи шиї.

Виконуйте цей комплекс вправ для шиї (розтирання і самомасаж) протягом місяця. Якщо ваш стан поліпшиться — ви на правильному шляху, продовжуйте виконувати комплекс щодня. Якщо ж змін не відчуєте — потрібно пройти серйозну діагностику. Іноді шум у вухах може бути спричинений бляшкою в судинах, проблемами внутрішнього або середнього вуха, ендокринними захворюваннями щитоподібної залози.

Іноді шум у вухах провокує і алергія. У цьому разі кроки до оздоровлення найпростіші. Достатньо три дні попити протиалергічні таблетки.

 Павло ЄВДОКИМЕНКО,
психофізіолог