НОВІ МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ ГІПЕРТОНІЇ

0
190

Вчені виявили понад 20 комбінацій у генетичному коді людини, які сприяють виникненню гіпертонії. Автори дослідження сподіваються, що ці дані допоможуть розробити нові методи лікування хвороби. За основу яких можуть бути взяті, зокрема, дослідження хімічних реакцій оксиду азоту, котрий викликає розслаблення гладких м’язів судин і їх розширення.
Доведено, що, крім спадкового чинника, ускладнювати перебіг хвороби можуть такі фактори, як повнота, брак фізичної активності й надлишок солі в організмі. Останні результати досліджень вказали на ще одну причину виникнення гіпертонії — систематичні недосипання. Дослідження показують, що у людей, які небагато часу перебувають у стані глибокого сну, ризик занедужати на гіпертонію значно вищий, ніж у тих, хто довше спить глибоким сном. Упродовж двох останніх років група американських учених досліджувала якість сну в чоловіків старше 65 років. На початку цього періоду жоден із них не страждав від високого кров’яного тиску, але ближче до закінчення періоду дослідження у 243 із них було констатовано гіпертонію. З метою з’ясування причини виникнення захворювання пацієнтів поділили на дві групи залежно від тривалості періоду глибокого сну.
В одній групі були пацієнти, які спали глибоким сном найменше — 4 відсотки часу від загальної тривалості сну. Другу групу утворили ті, хто найдовше спав глибоким сном — 17 відсотків часу сну. У тих пацієнтів, які спали глибоким сном недовго, ризик захворювання гіпертонією підвищувався в 1,83 разу. За словами вчених, це дослідження підтверджує, що неглибокий сон суттєво збільшує ризик захворювання на гіпертонію. За припущеннями, така залежність існує і в жінок.
Натомість група австралійських учених з Інституту серця й діабету в Мельбурні розробила новий немедикаментозний метод допомоги людям, які страждають від гіпертонії. Вони пропонують пропускати через їхні нирки короткий імпульс, який вибірково порушує передачу сигналів по нервах, що відіграють провідну роль у регулюванні кров’яного тиску. Аби дістатися нирки, лікарі використовують катетер, або довгу тонку трубку, котрий вводиться в пахову артерію пацієнта і просувається до нирки. Після цього катетер підключається до генератора випромінювання в радіодіапазоні. Короткий імпульс такого випромінювання порушує роботу частини нервів у стінках ниркових артерій. Припинення подачі сигналів, які передаються цими нервовими закінченнями, призводить до зниження тиску крові.
Австралійські дослідники провели випробування цього методу на більш ніж 100 пацієнтах у 24 медичних центрах різних країн. Вони виявили, що ця процедура знижує тиск приблизно на 10 міліметрів ртутного стовпчика. Цього недостатньо, щоб повністю нормалізувати тиск, але метод значно скорочує чинники ризику при дуже високому тискові. Крім того, не виявлено жодних протипоказань такого лікування. Коментуючи результати дослідження, професор Джеремі Пірсон із Британського фонду досліджень хвороб серця сказав: «Ці випробування відкривають нові багатообіцяючі шляхи до лікування гіпертонії, що не піддається медикаментозному лікуванню». Такий метод лікування перспективний, оскільки від гіпертонії страждає багато людей на планеті і майже в половини з них організм не реагує на медикаментозне лікування. Найчастіше це відбувається через те, що пацієнти забувають приймати ліки щодня. Але приблизно п’ята їх частина просто не чутлива до препаратів, що понижують тиск. Медики вважають, що новий метод лікування дасть змогу таким пацієнтам краще контролювати свій стан і відповідно знизить ризик інсультів та інфарктів. Нагадаємо, торік ВООЗ назвала гіпертонію однією з основних причин передчасної смерті землян.
Валентина ЮРЧИШИНА