Основний симптом — так звана перемінна кульгавість

0
63

Одна з найпоширеніших нині патологій серед дорослих — облітеруючий атеросклероз судин. Він здебільшого уражує аорту та артерії нижніх кінцівок. Але може локалізуватись і в інших ділянках судинного русла, уражувати судини, котрі постачають кров до головного мозку, а також серце та верхні кінцівки. Від цього захворювання страждає до трьох відсотків населення. Переважно це чоловіки, старші п’ятдесяти років. Але, за даними МОЗ, останнім часом ця хвороба значно «помолодшала».

— Причина недуги — утворення так званих атеросклеротичних бляшок в аорті, стегнових, здухвинних та інших артеріях, — пояснює доктор медичних наук, лауреат Державної премії України Павло Іванович НІКУЛЬНІКОВ. — Основний симптом — біль у литкових м’язах при ходінні, тобто так звана перемінна кульгавість. Хворий при ходьбі щоразу мусить зупинятись, аби відпочити.

Є кілька стадій цього захворювання. Якщо людина проходить без зупинки понад 300 метрів — це перша стадія, близько 200 метрів — друга, менше 50 метрів — третя. На цій стадії вже з’являються болі, хворий не може спати, змушений вставати й ходити, щоб якось відновлювалось кровопостачання в кінцівках. І четверта — стадія трофічних розладів. На ногах з’являються виразки, чорніють пальці. Чому захворювання частіше зустрічається у чоловіків? Бо вони більше курять. Це дуже шкідливий чинник, який посилює розвиток патології.

П. Нікульніков переконаний: на початкових стадіях облітеруючий атеросклероз можна лікувати консервативним методом — спеціальними препаратами, які поліпшують кровопостачання. При третій або четвертій стадіях хворих треба оперувати, оскільки на сьогодні таких ліків, які розчиняли б атеросклеротичні бляшки, не існує. Відновити кровотік можливо тільки хірургічним шляхом — прочистити артерію в ділянці закупорки або зробити обхідне шунтування. Такі операції, крім інституту, виконують у судинних відділеннях обласних лікарень.

— На жаль, хворі не йдуть одразу до судинного хірурга, — зазначив лікар. — Вони звертаються до хірургів у поліклініці, травматологів, невропатологів зі скаргами на біль у ногах. Украй важливо, аби цих хворих своєчасно направили до судинного хірурга. Бо тільки він може визначити: лікувати консервативно чи робити операцію. На жаль, досить часто пацієнти звертаються до нас, коли хворобу вже запущено, є некрози чи гангрена пальців. Запитуєш: чому так сталося? Відповідають: мене лікарі на місці лікували і довели до такого стану. Тому через газету хочу звернутися до лікарів загального профілю, до котрих насамперед ідуть пацієнти: направляйте їх на консультації до обласної лікарні. Результати залежать від того, в якій стадії хворий лягає на операцію. Якщо у другій, то, як правило, досягається стопроцентне одужання. Коли ж у третій або вже з трофічними розладами, то позитивних результатів 70-75 відсотків.

Фахівець наголосив: якщо хворий до операції курив, то мусить негайно відмовитися від згубної звички. Як показують дослідження, коли пацієнт після оперативного втручання продовжує палити, ризик виникнення тромбозу шунта, закупорки шунта або артерії значно підвищується. А пацієнти з такими патологіями, на жаль, часто-густо запеклі курці.

Важливо, щоб у післяопераційний період хворі перебували під наглядом лікарів за місцем проживання, обов’язково приймали препарати, що справляють протизгортувальну та протиатеросклеротичну дії. Чим ретельніше виконуватимуться рекомендації, тим позитивнішим буде ефект лікування.

Павло Іванович іще раз підкреслив: на початкових етапах можна починати з консервативних методів — призначення ліків, котрі поліпшують кровопостачання. Якщо цього не робити, то хвороба прогресуватиме. Амбулаторне профілактичне лікування може її пригальмувати. Але не надовго. Згодом знову потрібне лікування, не виключено, що й оперативне. Бо патологія має тенденцію до прогресування.

Микола Юрчишин