Створені для руху

0
31

Користь від фізичних вправ переоцінити неможливо. А користь від них отримують люди кожного віку та за різних обставин, хоча зазвичай більшу користь отримує та людина, яка робить фізичні вправи довше та з більшою інтенсивністю. Різні види вправ справляють різний вплив, але ця стаття не про це. Центр контролю за хворобами (CDC) рекомендує 150 хвилин на тиждень (21 хвилину на день) фізичної активності із середньою інтенсивністю.

Від регулярних фізичних вправ величезну користь отримують навіть діти – ця користь включає покращення скелетно-м’язової та серцево-легеневої функції, покращення артеріального тиску і зменшення депресії. Малорухливі діти ймовірніше за все стануть малорухливими дорослими, а це пряма дорога до майбутніх серцево-судинних захворювань та діабету 2-го типу.

Зокрема, люди віком понад 60 років мають яскраво виражену схильність до малорухливості, а це сприяє розвитку ішемічної хвороби серця, деяким видам раку, як-от: колоректального раку та раку грудей, ожирінню, зменшенню м’язової маси, інсультам, проблемам з кровообігом та хворобливості. Деякі з цих проблем роблять імовірнішими падіння та загрожують незалежному життю. А регулярна фізична активність може допомогти зменшити депресію, тривогу, зменшити ризик серцевої недостатності та інсульту. Вона також сприяє доброму сну та покращує здатність мислити. Численні дослідження виявили, що люди старшого віку, які регулярно, принаймні 45 хвилин на тиждень, танцюють, – мають більші гнучкість, стійкість постави, м’язову силу, витривалість, кращу реакцію та розумову діяльність, ніж неактивні люди (Hwang, P., and Braun, K., 2015).

Одне з великих досліджень привело до великого відкриття про те, що регулярна фізична активність більш ефективно запобігає серцево-судинним захворюванням, аніж просто нормальна вага. Фізичні вправи також зменшують негативний вплив стресу. Під час фізичних вправ збільшується рівень кортизолу, але він опускається після фізичної активності та залишається на низькому рівні впродовж багатьох годин після тренувань. Фізична активність також сприяє збільшенню рівня ендорфіну – гормону «доброго почування». Надмірна фізична активність може викликати певні проблеми зі здоров’ям, але небагато людей роблять фізичні вправи понад одну годину на день, тож тут ми ті проблеми обговорювати не будемо. Але є ще одна ключова думка: користі від фізичних вправ не залишиться, якщо фізична активність тривати не буде. Ось чому, аби отримати всі добрі наслідки, фізичні вправи мають бути частиною щоденної рутини кожної людини.

Про те, що фізичні вправи корисні для здоров’я, знали ще 2 000 років тому. Одне із таких свідчень записане в листі Св. Павла до Тимофія: «Тілесні вправи в деякій мірі корисні, а побожність на все корисна, бо має обітницю, як теперішнього життя, так і майбутнього» (1 Тимофія 4, вірш 8). Любий читачу, сподіваюсь, що ця стаття надихне тебе щодня робити фізичні вправи, але ще важливіше – шукати духовної освіти для себе та для твоєї сім’ї. Фізична активність допомагає тобі, доки ти живий, а мати віру в Ісуса – приносить користь і нині, і повіки віків.

Підготувала
Лінда ФІЛЛІПС