ПТАШКУ ВПІЗНАЮТЬ ЗА ПОЛЬОТОМ, АБО КОЛИ І ДЕ НАЙКРАЩЕ ЛІТАТИ

0
554

Якщо будильник дзвонить о сьомій, а ти не можеш прокинутись, значить вчора о дванадцятій ти ще читав книжку або весело проводив час із друзями! І що ж робити, коли режим праці та відпочинку не відповідають індивідуальним особливостям вашого організму, тобто біоритмам. По-перше, необхідно визначити, якою пташкою ти є: «совою», «жайворонком» чи таким собі «голубком»…
Ще сто років тому Герман Свобода, Вільгельм Фліс і Фрідріх Тельфер розробили теорію існування ритмів фізіологічних процесів, властивих усім живим організмам. Чи могли вони передбачити, якої популярності набуде ця теорія з розвитком людства, сказати важко, одне зрозуміло точно: без біоритмів неможлива нормальна взаємодія систем організмів, тому саме за ними можна судити про загальний стан здоров’я людини. Науковці кажуть, що якщо біоритм порушується – починається патологія.
Кому день – кому ніч!
Біоритми всіх людей поділяють на три біоритмічних типи, або хронотипи:
1 «Сови» – «соні», їхня перевага в тому, що вони пізно лягають спати та найбільш активні в другій половині дня та вночі;
2 «Жайворонки» – це ранні пташечки, встають із сонечком і лягають теж із ним;
3 «Голуби» – люди, яким пощастило найбільше, їхня активність однакова в різний час доби.
Якщо жодний тип за своїми характеристиками не є визначальним для вас особисто, то ви займаєте проміжну гілку та належите до людей слабко виражених типів: ранкового або вечірнього.
Після того, як ви визначите свій хронотип, слід потурбуватись про збалансованість режиму праці та відпочинку. Наприклад, «жайворонкам» не рекомендується працювати у вечірні та нічні години. Результатом недотримання такого режиму або різкої його зміни може стати погіршення стану здоров’я.
Любиш осінь – люби і весну!
Значний вплив на організм людини мають і сезонні біоритми. Як відомо, з приходом осені багато людей відчувають не лише фізичну, але й душевну слабкість і втому. Слід пам’ятати, що «осіння депресія» може призвести до захворювань шлунку, які також виникають і навесні разом з алергіями та ревматизмом. Тому впадати в депресію не варто, навіть якщо на вулиці – 5 оС і страшенна злива, адже все йде по колу, та через кілька місяців прийде та пора року, яка більше підходить для вашого організму.
Екзотика чи проблема зі здоров’ям?
Якщо раптом ви вирішили змінити роботу, а заразом і кліматичну зону, вирушити на Аляску чи до спекотних африканських країн, пам’ятайте, пристосуватися до незвичайного атмосферного тиску, вологості, температури та, найголовніше, до нового годинникового поясу вашому організму буде дуже важко. Тут і спостерігаються збої біоритмів. Не можна недооцінювати шкоди від таких необачних змін. Акліматизація до таких екзотичних (чи то екстремальних) умов може призвести до порушень діяльності серцево-судинної, дихальної, травної систем. Будьте обачні та розважливі, перш ніж наважуватись на переїзд у арктичні чи тропічні країни та не спокушайтесь на теплий клімат чи високу заробітну плату.
На закуску!
Якщо сьогодні ввечері ви вирішили влаштувати бенкет своєму шлунку, тоді ця інформація саме для вас. Багатьом відома істина – останнє вживання їжі має бути до заходу Сонця. Це пов’язано з тим, що будь-яка їжа, вжита в пізній час, повноцінно не перетравлюється та не засвоюється, утворюючи «напівфабрикат», який засмічує організм і закупорює судини. Крім того, зривається фаза спокою та відпочинку, у результаті чого вночі організм не відпочиває, що призводить до втоми та млявості зранку.
Рекомендуємо вам дотримуватись теорії майстрів цигун, які рекомендують найпоживнішу їжу вживати близько 9 години ранку, що, за їхніми твердженнями є запорукою здоров’я та біоритмічної стабільності.
Хеппі енд!
На жаль, життєві обставини не завжди сприяють дотриманню необхідного для вашого організму збалансованого режиму праці, відпочинку або прийому їжі. Але варто пам’ятати відому приказку: «Той, хто хоче щось зробити – шукає засоби, а хто не хоче – шукає причини». Отож, «жайворонки», «сови» чи інші пташечки, шукайте засоби оздоровлення свого організму та забудьте про відсутність часу, незручний графік на роботі, а, найголовніше, про свою лінь!
Наталя ШЕВЧУК