Навіть дрібка солі провокує небезпечний механізм

0
22

Якщо зменшити щоденне споживання солі всього на два грами, можна уникнути розвитку інсульту. Таких висновків дійшли британські вчені в результаті довготривалих досліджень. За їхніми даними, жителі розвинених країн значно перевищують норму споживання цього продукту, навіть не підозрюючи, що наражають себе на небезпеку.

Так скільки ж солі можна споживати і чому вона загрожує інсультом, запитає читач.

Сіль поліпшує смак страв, а ще підсилює апетит. Отож людина, відчуваючи задоволення від їжі, поступово збільшує розмір порції та частоту перекусок. Але найгірше те, що сіль затримує рідину в організмі: одна молекула солі притягує дві молекули води.

Здавалося б, що тут такого? А загроза в тому, що збільшується кількість рідини в кровоносному руслі, на цьому тлі з’являються набряки, спазмують судини, підвищується артеріальний тиск, а це шлях до розвитку гіпертонії. А коли пацієнт уже потерпає від цієї недуги, то через надмірну кількість солі в раціоні різко підвищується й ризик розвитку інсульту. Це доведений факт. Скажімо, в Японії після широкомасштабної кампанії щодо зменшення споживання солі відзначено суттєве зниження кількості інсультів.

Отож деякі країни вже взяли курс на те, аби спонукати населення до зменшення споживання солі. Наприклад, в Аргентині діє закон, згідно з яким у закладах громадського харчування на столах не має бути сільнички, хіба що про це попросить відвідувач. Бо наявність її провокує в людини бажання досолити страву.

Згідно з рекомендацією фахівців Всесвітньої організації охорони здоров’я, за день в організм людини має надійти не більш як шість грамів солі (чайна ложка з вершечком). У цю норму входить не тільки сіль, використана для приготування страв, але й та, що міститься у магазинних харчових продуктах.

Водночас більшість українців керується лише власним смаком: недосолене, мовляв, мені не смачне. Між тим не слід забувати, що організм отримує багато солі з готових харчів і навіть звідти, звідки ми не чекаємо. Зокрема, натрій є у свіжих огірках, помідорах, що вже казати про мариновані та солоні овочі. Певний вміст солі є у хлібі, крім того, її щедро додають до напівфабрикатів (пельменів, вареників, котлет), консервованих продуктів, ковбас, соусів.

Організму людини все зайве страшенно шкодить. Навіть дрібка солі провокує збільшення об’єму рідини, а отже, запускається небезпечний механізм.

Деякі пацієнти мене не раз запитували: «А може, відмовитись від солі взагалі?». Не треба вдаватись до крайнощів, достатньо позбутися звички досолювати страви та зменшити в раціоні кількість продуктів, що містять сіль. Це простіше, ніж ви думаєте. За кілька днів смакові рецептори почнуть реагувати на зміни, тож і без додаткової солі ви діставатимете задоволення від їжі.

Додам, що цілковита відмова від солі також небезпечна порушенням водно-сольового балансу, що є основою обміну речовин. Тому варто все-таки внести корективи в раціон. Замість ковбас їсти нежирне варене м’ясо, замість консервацій — квашену капусту, збагачувати меню морською капустою (містить достатню кількість морської солі та йоду), соуси можна готувати власноруч, від так званої швидкої їжі (лідер з умісту солі) взагалі варто відмовитись. І ніколи не ставте на стіл сільничку!

Світлана ТРОЇЦЬКА,
лікар-дієтолог, кандидат медичних наук