Споживайте продукти з від’ємною калорійністю

0
24

1975 року кількість людей із надмірною вагою у світі становила 105 мільйонів, а 2020-го — вже понад 700 мільйон. Такі дані опублікували науковці Імперського коледжу в Лондоні. А в Україні надлишкову масу тіла має половина населення! Чому люди так стрімко набирають вагу і які ж основні чинники ожиріння?

Це передусім нездорова їжа та малорухливий спосіб життя. Люди дедалі більше часу проводять перед телевізором, комп’ютером. При цьому споживають висококалорійну їжу, яка ще й стимулює апетит: продукти швидкого харчування із фаст-фудів, чипси, солодка газована вода, ненатуральні солодощі… Як наслідок — переїдання й надлишкові кілограми. Звісно, від зайвої маси тіла потерпають і ті, хто має ендокринні чи генетичні хвороби, бо надмірна вага — це багатофакторне захворювання.

Стадії ожиріння визначають за індексом маси тіла. Його вираховують так: реальна вага людини ділиться на її зріст у квадраті. Наприклад, вага 57 кілограмів, а зріст 1,67 м. 1,67 х 1,67 = 2,7889. 57 ділимо на 2,7889 і отримуємо індекс маси тіла — 20,5. Що означає це число? Нормальна маса тіла людини — це індекс від 18,5 до 24,9; від 16,5 до 19 — недостатня маса; до 16,4 — дистрофія. Від 25 до 29,9 — це надлишкова маса тіла; 30-34,9 — перша стадія ожиріння, 35-39 — друга, 40 і вище — третя стадія.

На жаль, статистика дуже сумна. В Україні надлишкову масу тіла мають 16 відсотків чоловіків та 26 — жінок. Отже, на ожиріння хворі кожна третя жінка і кожен четвертий чоловік. Це страшні цифри. До речі, найменше людей із такою хворобою у Західній Україні та Криму. А найбільше — у Полтавській, Донецькій, Запорізькій, Херсонській і Миколаївській областях.

Остання стадія ожиріння найчастіше буває в людей віком від 50 років. Старші люди менше рухаються. У жінок до того ж починається менопауза, а втрата статевих гормонів сприяє зниженню активності.

Втім, сьогодні хвороба молодшає. Ожиріння дедалі частіше діагностують у дітей. У світі — близько 20 мільйонів малечі до 8 років, що має надмірну вагу. І тут важливу роль відіграють не лише здорова їжа та фізичне навантаження, а й генетичні чинники. Якщо батьки мають зайву масу, то існує 80 відсотків ризику, що дитина теж набиратиме надлишкові кілограми.

Цю хворобу побороти можна, хоча й досить важко. Ось простий підрахунок: 1 грам жиру має 9 кілокалорій, а 1 кілограм, відповідно, — це 9 тисяч. У середньому за день людина витрачає приблизно 2000 кілокалорій. Виходить, аби втратити лише кілограм жиру, людині потрібно майже 5 днів нічого не їсти! Звісно, це неправильний шлях. Тому ми й наголошуємо на тому, що худнути треба тільки за рекомендацією лікаря, який пропише і дієту, і фізичні навантаження залежно від ваги та здоров’я людини.

Є ще один метод позбутися надмірної ваги — з допомогою хірургічного втручання. Це ліпосакція — видалення жирових відкладень на певній ділянці тіла. Але якщо не вилікувати нездоровий апетит та не налагодити обмін речовин, то зайві кілограми швидко повернуться. Дехто з лікарів пропонує операцію зі зменшення об’єму шлунка. Людина після неї не може багато їсти. Проте ця операція небезпечна — якщо прооперований починає знову переїдати, то шлунок розтягується і може утворитися щонайменше виразка.

Нині активно рекламують різноманітні таблетки для схуднення. Звичайно, існують препарати, що сприяють зменшенню засвоєння організмом жирів і шкідливих речовин. Це один із методів терапії надлишкової маси тіла. Ефективний він тільки у поєднанні з низькокалорійною дієтою. Тож не треба думати, що препарат здатен творити якісь чудеса, — він лише допоміжний чинник у боротьбі з ожирінням.

Наслідки хвороби досить тяжкі. Насамперед — імовірність виникнення цукрового діабету II типу. Також можливі недуги серцево-судинної системи, печінки, жовчного міхура, гіпертонія, варикоз, остеопороз, подагра. Усі ці захворювання призводять до обмеження фізичної активності. Відповідно, людині набагато важче схуднути. Тож з ожирінням слід боротися на першій його стадії.

Здоровий спосіб життя й регулярні фізичні навантаження на свіжому повітрі запобігають виникненню зайвої маси тіла. Не можна переїдати, особливо заїдати стрес, що часто роблять огрядні люди. Харчування має бути збалансоване: 60 відсотків вуглеводів (каші, овочі, фрукти), по 20 — білки та жири. Споживайте продукти з від’ємною калорійністю, бо на їхнє перетравлення витрачається більше енергії, ніж вони віддають, — це грейпфрути, помідори, кабачки, огірки, броколі, куряча грудинка. Додайте у свій раціон більше овочів і фруктів, риби, нежирного сиру.

Катерина ШЕБАЛДОВА,
ендокринолог