Мастопатія зустрічається майже у кожної другої жінки

0
34

Це доброякісне захворювання молочної залози, пов’язане з гормональним дисбалансом, проявляється патологічним розростанням її тканин. Діагностується у 30-70 відсотків жінок репродуктивного віку. На жаль, останніми роками спостерігається неухильне зростання кількості представниць прекрасної статі з такою патологією.

До основних чинників, що провокують виникнення мастопатії, належать: генетична схильність, надлишкова вага, травмування молочних залоз, носіння занадто стискаючих бюст­гальтерів, хронічна патологія ендокринної системи, відмова свого часу вигодовувати дитину груддю. Розвиток цієї недуги зумовлюють патології печінки та яєчників, дефіцит йоду в організмі, нерегулярні статеві стосунки, психологічні проблеми (неврози, апатії, депресії), часті аборти, куріння та зловживання алкоголем. У зоні ризику й жінки, що не народжували до тридцяти років.

На початковій стадії мастопатії турбують біль у молочних залозах, особливо в другій фазі менструального циклу, відчуття тяжкості, печіння, дискомфорт. Крім того, супутниками недуги є тривога, роздратованість, депресивні стани.

На пізніх стадіях біль посилюється, нерідко поширюється на пахвову ділянку. Інколи з’являються нехарактерні патологічні виділення із сосків.

Діагностувати захворювання може кожна жінка самостійно. Головне — знати, як правильно оглядати залози в домашніх умовах. На першій фазі менструального циклу (п’ятий-сьомий дні) необхідно прощупувати пальцями кожну молочну залозу та пахвову ділянку в трьох положеннях: стоячи, сидячи та лежачи.

Самодіагностика складається з шести етапів.

1. Станьте перед дзеркалом й опустіть руки вздовж тулуба. Роздивіться, чи однакові молочні залози за розміром, формою, зовнішнім виглядом. Ретельно огляньте кожну. Зверніть увагу на зміну кольору шкіри (почервоніння, поблідніння), наявність асиметрії, втягнення сосків, виділення з них, видимих нерівностей (випинання чи западання).

2. Підніміть руки над головою і повторіть огляд.

3. Покладіть руки на талію й кілька разів підряд напружте й розслабте м’язи передньої черевної стінки. При цьому продовжуйте оглядати молочні залози.

4. Почергово стисніть сосок правої та лівої молочних залоз великим і вказівним пальцями, щоб перевірити, чи з’являються виділення.

5. Ляжте на спину й розслабтеся. Трьома пучками почергово обмацайте кожну залозу, обстежуючи спіральними рухами ділянку від ключиці до місця кріплення грудного м’яза знизу й від середини грудної клітки до пахвової ямки. Праву — пальцями лівої руки, й навпаки. Звертайте увагу на ущільнення чи виражене розм’якшення в залозі, больові відчуття, температуру тощо.

6. Повторіть обмацування стоячи.

Проводьте самообстеження молочних залоз щомісяця не лише в репродуктивному віці, а й у період менопаузи. Це дасть змогу вчасно діагностувати не лише доброякісну патологію — мастопатію, а й серйозніші захворювання, в тому числі й рак молочної залози.

Помітивши у себе ущільнення, загрубіння, виділення з сосків (прозорі, кров’янисті, молочні, гнійні тощо), необхідно негайно звернутися до лікаря-мамолога. Саме ці спеціалісти глобально займаються проблемами молочної залози.

Лікар-гінеколог під час профілактичного обстеження жінки зобов’язаний оглядати й молочні залози, незалежно від наявності чи відсутності у неї скарг. Виявивши ознаки захворювання, він скеровує пацієнтку для подальшого обстеження до мамолога.

Для діагностики мастопатії застосовують ультразвукове обстеження, мамографію (рентген молочних залоз), комп’ютерну томографію. За наявності показань вдаються й до біопсії з наступним гістологічним дослідженням тканин.

Існує кілька клінічних форм цього захворювання: дифузна, вузлова, кістозна. Вони й визначають вибір методу лікування — консервативного (із застосуванням гормональних, рослинних препаратів) чи оперативного.

Мастопатія зустрічається майже у кожної другої жінки. І хоча великої небезпеки для життя й здоров’я не становить, лікуватися треба обов’язково, адже на її тлі злоякісні захворювання, зокрема й рак молочної залози, виникають у три-п’ять разів частіше.

Віталіна ЯЦЕНТЮК,
акушер-гінеколог