Чи вітамін D справді настільки важливий?

0
22

Вітамін D потрібен буквально кожній тканині тіла настільки, що нас не дивує кількість проблем, викликана його нестачею. Зокрема це бентежить через те, що у великої кількості людей низький рівень вітаміну D. Особливо високому ризику піддаються люди з темнішим кольором шкіри, бо для отримання цього вітаміну їм потрібно більше бути на сонці.

Від 80 до 90 відсотків вітаміну D в тіло надходить від перебування на сонці. Решта 10-20% має надходити з їжі, але їжі, багатої на цей вітамін, мало. Найкращим джерелом цього вітаміну є жирна риба, як-от: лосось, скумбрія і яйця (особливо яєчні жовтки). Можуть допомогти також харчові добавки, але ідеальними джерелами цього вітаміну є перебування на сонці та їжа. Джерелами вітаміну D є також збагачені злаки, молоко і червоне м’ясо.

Перебування на сонці має бути тоді, коли сонце високо в небі, і це перебування не повинне викликати сонячних опіків. Аби було достатньо впливу сонця, слід мати відкритим не лише обличчя, але й (особливо) долоні та руки. Якщо можливо, то сонячному впливу слід піддавати й ноги, – хоч на 15 хвилин на день. Використання лосьйонів, що блокують сонце і носіння одягу, що покриває більшість тіла, ускладнює контакт із потрібним ультрафіолетовим сонячним промінням B (UVB).

Оскільки вітамін D жиророзчинний та тілу важко позбутись його надлишків, то важливо уникати отримання його надлишку в добавках. Рекомендована доза для дорослих до 71 року становить 600 МО на день, а для людей, старших 71 року – 800 МО на день. Аби дізнатись про вашу потребу в добавках з вітаміном D, проконсультуйтесь у лікаря. Коли в організмі існує дуже великий дефіцит цього вітаміну, часто виписують велику щотижневу дозу.

Вітамін D необхідний для вбирання кальцію. Він також допомагає регулювати цей мінерал у тілі. Тож недивно, що дефіцит вітаміну D асоціюється зі слабкими і навіть деформованими кістками в дітей. Брак цього вітаміну може також приводити до епілептичних нападів та серцевої недостатності. В дорослих дефіцит вітаміну D може призводити до гіпертонії, ішемічної хвороби серця і серцевої недостатності. В одному з досліджень пацієнтів із серцевою недостатністю – у 87% було виявлено серйозний дефіцит вітаміну D. За браку цього вітаміну поширена також м’язова слабкість, тож недивно, що в людей, в яких є брак цього вітаміну, більше поширені падіння і переломи.

Здавна відомо, що вітамін D необхідний багатьом людям для клітин імунної системи, а ті люди, що мають дефіцит цього вітаміну, мають вищий ризик розвитку таких автоімунних захворювань, як (юнацький) діабет 1-го типу, а також розсіяного склерозу. Одна з країн у північній Європі почала давати немовлятам вітамін D щодня упродовж першого року їхнього життя і рівень захворюваності на діабет 1-го типу впав більш як на 80%! Нещодавнє дослідження показує зв’язок, що існує між браком вітаміну D і (дорослим) 2-им типом діабету. Імунна система більш спроможна боротись із інфекціями, якщо існує нормальний рівень вітаміну D в крові.

Депресія і старече слабоумство більш властиві людям з дефіцитом вітаміну D. Поки що не виявлено настільки сильного зв’язку між браком цього вітаміну і раком, але дослідники висловлюють припущення, що пацієнти із метастазами від раку товстої кишки можуть мати довше життя, якщо будуть підтримувати в тілі адекватний рівень цього вітаміну.

З дефіцитом вітаміну D можуть бути пов’язані деякі ліки. Поки що такий вплив виявили у: метморфіну для діабету 2-го типу, петльових діуретиках таких як фуросемід і спіронолактон, дігоксин, варфарин, інгібітори АПФ, як-от лізиноприл і антидепресанти СІЗЗС, як-от сертралін. Якщо ви приймаєте один із цих медикаментів, отримайте в лікаря консультацію щодо рекомендації добавок з вітаміном D. Тим, хто повинен уникати перебування на сонці, теж варто отримати таку консультацію.

Для уникнення браку вітаміну D нам потрібно часто перебувати на сонці. Однієї засмаги не достатньо для того, щоб була користь на місяці або й роки. Так само і з нашим духовним життям. Кожна людина потребує часто чути і читати Боже Слово. Точно так, як перебування на сонці і споживання їжі, багатої на вітамін D, потребує регулярних зусиль, нам слід дбати про щоденні молитви та дослідження Біблії, яка є Боже Слово для нас. Так само як вітамін D приносить багато користі, так само її приносить регулярна молитва і дослідження Біблії. У Діях, в розділі 2, віршах 46 і 47 Лука пише про членів ранньої Церкви, що вони весь час зростали у вірі.

Підготувала
Лінда ФІЛЛІПС