Аби отримати добову дозу бета-каротину, треба з’їсти лише 100 грамів моркви

0
72

Дослідники з Гарвардської школи громадського здоров’я проаналізували дієти та медичні картки 63 тисяч жінок та 39 тисяч чоловіків віком від 50 років, котрих спостерігали лікарі з 1984-го.

Було виявлено закономірність: люди, які полюбляють ласувати морквою, на 40 відсотків рідше потерпають від макулярної дегенерації — вікової втрати зору. Тож медики радять обов’язково вводити її у щоденний раціон.

Моркву вже давно визнано овочем номер один для очей. Вона містить каротиноїди — найважливіші речовини для збереження зору, вітамін А, лютеїн та зеаксантин (рослинні пігменти, які надають овочу помаранчевого забарвлення). Цих антиоксидантів особливо потребує сітківка. Тоді як вітамін А — основний компонент для підвищення гостроти зору.

Втім, вітаміну А багато не тільки в моркві, а й в інших помаранчевих овочах: приміром, у гарбузі, абрикосах, манго, оранжевому перці, дині.

Аби отримати добову дозу бета-каротину, треба з’їсти кілограм гарбуза чи 1,5 кілограма помідорів і лише 100 грамів моркви.

Крім позитивного впливу на здоров’я очей, вона ще й омолоджує організм — здатна відновлювати клітинні та молекулярні ушкодження, тим самим відтерміновуючи вікові зміни. Завдяки великій кількості клітковини нормалізує обмін речовин та запобігає ожирінню, знижує рівень холестерину у крові, що поліпшує стан серцево-судинної системи. Достатньо з’їдати тільки два коренеплоди на день, аби знизити рівень холестерину в крові на 15 відсотків.

Але варто зауважити: аби організм засвоїв максимальну кількість каротину — провітамін вітаміну А — моркву доцільніше вживати зі сметаною, рослинною олією чи запивати молоком.

Сергій РИКОВ,
офтальмолог