ПОРА «ЗОЛОТОЇ ОСЕНІ»

0
413

Це обов’язково колись стається у житті кожної жінки зрілого віку. І хоча на самому початку, дошукуючись імовірних причин затримки місячних, жінки зазвичай не хочуть навіть думки припускати, що в їхньому віці настає особлива пора — «золотої осені», коли діти вже не народжуються, все ж…
Входять у неї жінки по-різному. Бо в них не просто припиняються місячні — відбувається гормональна перебудова всього організму. Що часом не лише позначається на самопочутті, а й призводить до істотних ускладнень здоров’я. Ось чому в цей час слід навідатись до гінеколога. Його поради в такій ситуації допомогли нашій читачці зажити повноцінним життям. Але про все по порядку.
«Мені 43 роки. У нас із чоловіком двоє вже дорослих синів. Живу звичним подружнім життям. На здоров’я особливих нарікань не мала. І за собою стежу, вигляд моложавий, тож іще часом зауважую зацікавлені погляди чоловіків. Погодьтеся, жінці увага «сильної статі» в будь-якому віці приємна…» — так починає листа Ольга Семенівна Н. із Луганщини. Вона детально описує, як позаторік восени «пережила надзвичайно сильне душевне потрясіння». Що ж сталось? А ось що.
«Припинилися місячні. Коли вони не з’явились і на третій тиждень очікування, я запанікувала: «Вагітна!» Навіть від думки про це дужче билося серце. Куди вже мені, й справді, на п’ятому десятку народжувати? Люди засміють. Он уже сини мої самі женихаються. Та й чоловік, коли тільки натякнула на ймовірну вагітність, спохмурнів: «Зроби щось. Чим раніше думала?» А «чим» я раніше думала? Сама не рада. Але ж знала напевно: аборт не робитиму. Раз Бог у такому віці мені дитину послав…»
Ольга Семенівна викладає математику в школі. Тамтешній педагогічний колектив, написала, — «жіноче царство, за винятком завгоспа». А жінки, відомо, вельми чутливі до душевного стану одна одної. Тож на перерві в учительській делікатно завели з нею розмову: «Олю, що сталося? Може, в сім’ї щось? Останнім часом ти сама не своя: змарніла, стала нервовою».
— Є від чого нервувати, — вихопилося в жінки, — шостий тиждень не йдуть місячні. Мабуть, я вагітна…
— А що показує тест на вагітність? — стали допитуватись колеги.
Тесту на вагітність Ольга Семенівна якраз і не робила. Бо кума в місцевій аптеці працює. А наша читачка «поки що не хотіла зайвого розголосу». Тож спеціальні смужки з хімічним реагентом зрештою придбали їй співчутливі колеги. Причому для певності аж три комплекти.
«Уже не пам’ятаю, — розповідає далі читачка, — як дочекалася закінчення занять. Не передати словами хвилювання, коли вдивлялась у смужку. Знала: якщо проявляться дві червоні риски — значить, я вагітна, одна — ні. В анотації було сказано: «тест високої вірогідності — 99,9%». Проявилася одна риска. Не вірила власним очам: «Може, тест неякісний?». Повторила процедуру вдруге, втретє. Не вагітна!»
Наступного дня цю новину з полегшенням повідомила колегам-подругам. «Вони щиро пораділи зі мною, що підозри не підтвердилися. Тим часом котрась висловила нове припущення:
— Олю, у тебе, часом, не клімакс настає?
— Ти що? — накинулася на неї інша. І стала підбадьорювати Ольгу Семенівну: — Не слухай дурниць, ти ще молода, вважай, жінка в розквіті сил…»
Тим часом «жінка в розквіті сил» стала помічати, що з нею коїться щось не те. Ось як вона це описує: «Десь через місяць несподівано і безпричинно стала приливати до голови кров. І так кидало в жар, що з’являлося бажання хутчіш роздягнутись, щоб трохи охолонути. При цьому я покривалася потом, починалося шалене серцебиття. Ще й «палахкотіло» обличчя, хоча, коли в цю мить дивилася на себе у дзеркало, лице було зовсім не розпашіле. І так відбувалося по кілька разів на день, щоразу триваючи з півгодини, після чого легшало. Що зі мною коїлося, не могла збагнути».
Зрештою, до раптових нападів жару і пітливості додалися серцеві та гіпертонічні. «Тиск аж шаленів. Ставало дуже зле, — пише жінка. — Дійшло до того, що серед ночі доводилося викликати «швидку». А у школі часом не могла звично провести урок. Бувало, просто переривала пояснення, сідала за стіл і просила дітей самостійно прочитати новий параграф у підручнику, а сама мовчки намагалась опанувати себе. Коли хтось із учнів не слухався, це сильно мене дратувало. Раніше такого за собою не помічала, бо дуже люблю свою роботу і дітей». А ще згодом з’явилися напади незрозумілої плаксивості. «Ну просто ні з того ні з сього хотілося сісти і заплакати. Вже навіть почало здаватись, що й колеги до мене якось не так ставляться».
Коли життя «стало вже зовсім нестерпним», Ольга Семенівна поїхала в район у поліклініку. Терапевт одразу виписав направлення на аналізи і призначив кардіограму. З нею вже навідалася до кардіолога. «У нашому районі хороший серцевий лікар, — розповідає читачка. — Він приділив мені багато уваги, терпляче вислухав історію про те, як я 43 дні проходила «вагітною». Навіть поцікавився:
— А як у вас зараз по жіночій лінії?
І настійно порадив сходити до гінеколога.
— Бо захворювань серця та судин я у вас не виявив».
До гінеколога Ользі Семенівні «довелося попоходити». Бо той одразу виявив задавнене запалення придатків, ще й ерозію шийки матки. При цьому попередив:
— Затримка на більш як три місяці може свідчити, що ви вже входите в менопаузу. А ваше теперішнє самопочуття свідчить про патологічний перебіг клімаксу, якому цілком можна зарадити…
Саме гінеколог допоміг Ользі Семенівні позбутись не лише нападів жару й пітливості, а й серцевих і гіпертонічних. Він призначив пацієнтці гормональну терапію, після якої вона «відчула себе іншою людиною і зажила повноцінним життям». Сподівається, що її досвід допоможе іншим жінкам у порі «золотої осені». А закінчує листа так: «У селах не заведено ходити до лікаря зі скаргами на клімакс. Вважається, що такий стан природний, жінці треба його перетерпіти. Хоча тепер я знаю: це не так. Як і те, що клімакс буває і в 43 роки».
Цього листа ми попросили прокоментувати лікаря-гінеколога вищої кваліфікації Людмилу Григорівну ГОЛЕНКО.
— Менопауза — фізіологічний процес, що знаменує собою закінчення репродуктивного періоду, коли можливе народження дітей. Клімакс вважається остаточним, якщо місячних немає протягом року, — передовсім сказала вона і продовжила: — Багато хто тоді зазнає сильного душевного потрясіння, вважаючи, що «це вже все — прийшла старість» і що коханий чоловік тепер розлюбить. Але це зовсім не так. Навпаки, саме в цей час у багатьох жінок відкривається «друге дихання», адже тепер вони можуть кохатися, не боячись завагітніти. Хоча… На початковій стадії клімаксу, коли менструації стають нерегулярними або помітно слабшими, завагітніти можна, що, до речі, інколи трапляється. Тож для страхування тест на вагітність має бути в аптечці кожної сучасної жінки.
А ще гінеколог наголосила:
— Коли в жінки настає менопауза, яка має патологічний, як от у читачки газети, перебіг, це ненормально і неприродно. Терпіти не потрібно. Ми живемо в цивілізованому ХХІ столітті. Існує широкий вибір препаратів, здатних усунути неприємні відчуття при клімаксі і значно покращити якість життя.
Навіть якщо клімакс протікає без патологій, наостанок застерегла фахівець, також слід «дружити» з гінекологом, ба’ навіть частіше його відвідувати. І ось чому. Саме в період, коли вповільнюється продукування гормонів, які підтримують баланс і всі життєві функції організму, жінка все ж є вразливою. Бо статеві гормони впливають на всі органи. Які ж недуги чатують у порі «золотої осені»?
Передовсім — нервові. Нерідко жінка стає дратівливою і неспокійною. Настає безсоння. Підвищується ризик виникнення остеопорозу: з кісток інтенсивно вимивається кальцій, і це робить їх крихкими й ламкими. Кровоносні судини можуть утратити еластичність і грубішають. Починає стрибати — то високий, то низький — артеріальний тиск. Унаслідок цього виникає головний біль і навіть бувають інсульти. Може зазнавати змін і фігура: зазвичай з’являються зайві кілограми… Правильно і вчасно призначена терапія дасть змогу відвернути можливі ускладнення і наповнити життя новими радощами віку. А щоб він став справді приємним, є всі підстави. Адже за плечима — мудрість і досвід. Дорослі діти вже самостійні, облаштований побут. І все така ж молода і повна жаги душа.
Олена КОЩЕНКО