ВСІ «ЗА» І «ПРОТИ» ВІДБІЛЮВАННЯ ЗУБІВ

0
408

Останнім часом процедура відбілювання стає все більш і більш популярною як серед пацієнтів, так і серед стоматологів. Якщо раніше найчастіше «відбілювання» в клініці означало професійне чищення зубів із використанням Air Flow, то зараз, у зв’язку з появою інформації про професійні системи відбілювання, питань про ці системи виникає все більше і більше. Відповісти на кілька з них ми попросили лікаря-стоматолога Наталію Байду.
– Як ви оцінюєте потребу українського і, зокрема, київського пацієнта в системах відбілювання?
– Українець вже не відрізняється за своїми потребами і побажаннями від європейця або американця. Кому не хочеться бути красивим, успішним, привабливим. Для цього існує і модний одяг, і зачіска, не кажучи про косметику. Що стосується обличчя, окрім очей, найголовніше, на що ми звертаємо увагу, коли спілкуємося з людиною, – це рот. Білі зуби дають стороннім сигнал, що ця людина цілісна, здорова, підтримує правильну гігієну рота, успішна, благополучна і, за багатьма дослідженнями, людина здається на років десять молодшою. Сама людина відчуває себе успішнішою, впевненішою, навіть красивішою і підсвідомо частиною такого ж суспільства. Так, людина до цього прагне вже кілька тисяч років, якщо не більше.
– Добробут українського суспільства залишає бажати кращого. Враховуючи те, що відбілювання зубів не належить до процедур першої необхідності, а належить до естетичних маніпуляцій, чи не ставить це сильних обмежень на розвиток відбілювання в клінічній практиці?
– Так, це в більшості випадків косметична процедура, і без неї, в принципі, можна прожити, не дивлячись на те, що багато хто зі мною не погодиться. Емоції часто у людини переважають над логікою, хоча ми із цим постійно боремося. Ми віримо, що з новою дорогою косметикою, зачіскою і одягом ми стаємо красивішими і в результаті краще себе почуваємо. Рот і зуби не менш важливі – і для жінки, і для чоловіка. З приводу добробуту і можливості кожному відбілити собі зуби. Стоматологічна клініка вірить, що це має бути доступним майже всім. І тому лікарі-стоматологи нашої клініки пропонують 4 різних технології за різними ціновими категоріями. І у дорогому, і в дешевому варіанті можна досягти того ж самого рівня білизни. Питання про час. Чим скоріше хочеш отримати результат, тим дорожче обійдеться. У стоматологічній клініці найдорожча процедура (і найшвидша) відрізняється за ціною від найдешевшої у 5 разів. І як я вже сказала, в одному й іншому випадку можна досягти того ж самого результату, тільки в одному випадку вибілювання відбудеться протягом години, а в іншому випадку ця процедура проводиться удома і займе кілька тижнів або навіть місяців. Кожному по кишені, але, як все в житті, чим, скоріше, тим дорожче.
– Чи складно подолати негативне ставлення пацієнтів, та багатьох лікарів старшого покоління до процедури вибілювання? Наскільки безпечними стали сучасні системи?
– Так, спочатку не легко було (і ще є) подолати негативне ставлення пацієнтів. Багато хто пам’ятає, як на початку 1990-х років з’явилися недоброякісні системи і навіть технології, які руйнували емаль на поверхні зубів. І, на жаль, до багатьох лікарів нові технології і нова інформація ще не дійшли. У старі часи, і, чесно кажучи, у деяких виробників і сьогодні, застосовується гель із низьким рН (дуже кисле середовище). Сучасні високоякісні системи вибілювання від провідних виробників у цій галузі стоматології, у тому числі і вживані в нашій клініці матеріали фірми Discus Dental, мають нейтральний рН. Зарубіжна технічна література середини 1990-х років, коли ці системи тільки входили на ринок, засипана статтями про безпеку вибілювання зубів «нейтральними» системами, тому в розвинених країнах на цьому вже практично не акцентується увага фахівців і населення.
Щодо пацієнтів. Перше джерело інформації для пацієнтів – це лікар. Так, багато лікарів говорили своїм пацієнтам, що ця процедура шкідлива. Але тепер люди подорожують по всьому світу, мають доступ до Інтернету, спілкуються з друзями за кордоном. І коли вони чують, що 99% всіх американських стоматологів пропонують своїм пацієнтам вибілювання, вони починають вже не вірити своїм лікарям і знаходять обізнаніших лікарів, які проведуть їм цю процедуру. Але хочу сказати, що кілька років тому ніхто б не повірив, що в Києві через 2-3 роки будуть «суші»-ресторани на кожному кутку і вони будуть переповнені не тільки молодими людьми, але й старшим поколінням.
– Розкажіть трохи про системи, пропоновані у вашій клініці. Наскільки цей вибір може задовольнити потреби всіх груп пацієнтів?
– Трішки я вже торкнулася цієї теми. Стоматологічна клініка пропонує пацієнтам 4 абсолютно різні професійні системи відбілювання, і вони діляться на 2 категорії.
1) Домашні – для них виготовляють так звані «каппи» лікарем або лабораторією. У ці каппи видавлюється невелика кількість гелю, і вони надягаються на зуби. Лікарі-стоматологи нашої клініки спільно з американською фірмою-виробником Discus Dental пропонують 3 сорти гелю: а) Night White на основі перекису карбаміду (у різних концентраціях – 10, 16 або 22%), б) Day White на основі перекису водню (7.5 і 9.5%); в) гель Weekender на основі дуже низької концентрації перекису водню (4 або 6%). Перекис карбаміду працює дуже повільно, розпадаючись протягом 5-8 годин. Перекис карбаміду через свою слабку і тривалу дію дуже часто застосовується, коли пацієнт спить, тобто вночі. Термін лікування в середньому 3-4 тижні. Перекис водню, як, наприклад, в Day White, застосовується 2 рази на день по півгодини. Термін лікування 20-40 годин. Очікувані результати: 6-8 відтінків. А система Weekender застосовує нову запатентовану технологію, яка у декілька разів збільшує контакт із поверхнею зуба. Всі системи Discus Dental на українському ринку містять нітрат калію для зниження чутливості і підвищення комфорту пацієнта.
2) Клінічні системи – тут стоматологічна клініка і Discus Dental пропонує лікарям систему Zoom! Ця система працює на основі перекису водню з додатковим джерелом світла, тобто із запатентованою лампою. Саме відбілювання триває тільки одну годину, півтори години, якщо рахувати підготовку і лікувальні процедури. За одну годину в середньому можна одержати 8 плюс відтінків і часто 10-12 відтінків, що залежить від початкового кольору зубів.
Завдяки цим технологіям, можна лікувати навіть найскладніші випадки, як, наприклад, тетрациклінові зуби. І все це без руйнування емалі зубів. Ефективно, доступно і, найголовніше, безпечно.
– Які гарантії може дати лікар пацієнтові, який пройшов процедуру відбілювання?
– Виробник виготовляє і ліки, і стоматологічні препарати за одним стандартом. Система якості гарантує споживачеві, що якість повинна бути або однакова, або дуже схожа у всіх партій. Але як лікується пацієнт цими ліками – це вже інше питання. Відповідальний виробник не може на 100% передбачити, наскільки ефективно буде один або інший засіб для пацієнта. Можна тільки опиратися на історію, досвід і статистику. Що можна сказати: 12-річний досвід показує, що у 99% випадках майже всі зуби відбілюються. У технічній літературі я знайшла інформацію, що ледве не 1 з 10000 зубів не відбілюється, але я ще з таким пацієнтом не зустрічалася.
– На скільки відтінків можна відбілити зуби?
– Якби всі пацієнти мали сіро-коричневий колір зубів, то я б сказала, що близько 12-14 відтінків. Discus Dental проводив статистику за клінічною системою Zoom!, у якій брали участь 186 лікарів і 500 пацієнтів по всій Америці. Середній виважений результат показав зміну відтінків на 8, а найбільша кількісна зміна була на 10 відтінків. Аналізуючи дані за пацієнтами, що пройшли процедуру відбілювання в нашій клініці, і враховуючи природні особливості нашого міста, ми можемо підтвердити дані наших зарубіжних колег і партнерів-виробників.
– Як довго тримається ефект?
– Недавно я прочитала статтю Доктора Van Haywood, де він описує свої спостереження. За останні 10 років він стежить за 100 пацієнтами і помічає, що в 50% випадків пацієнт вважає, що його зуби залишилися такі білі, як були 10 років тому після початкового відбілювання. А у когось зуби потемнішали на пару відтінків після кількох років. Природно, йдеться про ті випадки, де лікар і пацієнт дотримувались технології. Але майже на 100% можна сказати, навіть після кількох років, колір відбілених зубів завжди залишається білішим, ніж він був спочатку – до відбілювання. У будь-якому випадку, оскільки неможливо передбачити, як багато часу треба пацієнтові, щоб «забруднити» свої зуби (від куріння, від чорної кави або чаю, буряка, чорниці і просто недотримання елементарної гігієни порожнини рота), можна підтримувати білизну зубів носінням капп кілька годин раз на півроку або рік. У окремих випадках буває тимчасова чутливість у пацієнта в перші кілька днів після закінченні процедури. Але в 100% випадках минає і ніколи не повертається після 2-3 днів. Та можна майже гарантувати наступне, як пише Доктор Freedman: «Відбілювання, більш ніж будь-що, примушує людей думати про свої зуби і стає великим стимулом для підтримки здоров’я зубів і ясен».
Після відбілювання пацієнт часто дивиться в дзеркало і починає доглядати за собою. Психологічний момент дуже важливий. Майже у всіх відбілювання підвищує самооцінку пацієнта і в крайніх випадках повністю змінює імідж людини. Багато хто говорить, що після вибілювання, їх життя радикально змінилося, з’являється підвищення в кар’єрі, успіхи в особистому житті, змінюється ставлення до себе і інших. Всі хочуть спілкуватися з успішною життєрадісною людиною. І в поліпшенні іміджу ніщо так не допомагає, як здорова білосніжна усмішка.

ПОКАЗАННЯ ДО ВІДБІЛЮВАННЯ:

– Поверхневі (погана гігієна)
– Тетрациклінове фарбування 1 і 2 ст.
– Фарбування викликані флюорозом, гіпоплазія
– Фарбування після ендодонтичного лікування
– Фарбування зубів під косметичні винири
– Вікове відбілювання
– Природний колір зубів не задовольняє пацієнта.

ПРОТИПОКАЗАННЯ:

3. Юридичні:
– Неповноліття
– Вагітність
– Годуючі матері
4. Медичні:
– тетрациклінові фарбування 4 ступеню
– інтенсивне фарбування, викликане фарбуванням корозії амальгами.
– широкі реставрації в потемнілих зубах.
Сторінку підготувала Ганна ВИННИК