Чим небезпечні страви з фастфуду

0
140

Чи знаєте ви, що майже кожен п’ятий житель великих міст в Україні регулярно відвідує заклади швидкого харчування? Про це свідчать соціологічні дослі­дження.

Й основними клієнтами таких закладів є молодь. Однак не варто забувати, що «швидка їжа», особливо якщо вживати її часто, — прямий шлях до серйозних проблем зi здоров’ям.

«Найголовніша проблема — умови зберігання продуктів, iз яких виготовляють хот-доги, гамбургери, шаурму, — говорить сімейна лікарка Олена Міщенко. — Не всі виробники і реалізатори «швидких» страв ретельно стежать за тим, аби продукти зберігалися належним чином. Часто вони лежать годинами на відкритому сонці. І якщо сосиски в хот-догу бодай підігрівають (хоча це, звісно, не усуває хвороботворних мікроорганізмів), то майонез до бутерброда наливають просто з усіма бактеріями, які розмножувалися в теплі впродовж цілого дня. Не всі вуличні кіоски обладнано холодильниками».

Тому перед тим, як замовити собі «швидку й апетитну» страву, подумайте, з яких продуктів вона приготовлена. Те ж м’ясо для шаурми не завжди перевіряють у лабораторіях, часом воно має сумнівнi походження і якість. А жири, на яких підсмажують сосиски, котлети, м’ясо, — взагалі окрема тема.

 Здебільшого в таких закладах використовують комбінований жир із великою часткою маргарину. А маргарин містить велику кількість так званих трансжирів, які осідають на стінках судин у вигляді холестеринових бляшок. Тож варто задуматися, на чому готували картоплю фрі, якою ви вирішили втамувати голод.

До речі, про трансжири. Це продукт, якого не зустрінеш у природі. Трансжири виробляються тільки в процесі приготування маргарину і меншою мірою — при дезодоруванні рафінованої олії. Відтак організм людини «не знає», що з ними робити. Вони порушують жировий обмін, провокують розвиток атеросклерозу і надмірну вагу.

За стандартом, жир у фритюрниці слід замінювати кожні 2-3 години. Однак рідко хто так робить. Жир для смажіння просто доливають за потреби. Отож у продуктах, приготовлених таким чином, накопичуються канцерогени (які провокують розвиток онкозахворювань) і глікотоксини (що призводять до хронічних запальних захворювань).

«А сосиски у хот-догах — взагалі окрема тема, — застерігає лікар. — Не секрет, що м’яса як такого в цьому продукті фактично немає, зате вдосталь ароматизаторів, сої, підсилювачів смаку, барвників, консервантів. Загалом підсилювачі смаку — одна з найбільших проблем навіть якісного фастфуду.

 Хоча власники закладів, звісно, заперечують їх використання. Та замість чистих спецій у таких закладах переважно вживають готові пряно-ароматичні суміші, до складу яких входять підсилювачі смаку. Звісно, ці підсилювачі роблять фастфуд смачним і водночас провокують захворювання органів шлунково-кишкового тракту».

Зверніть увагу на ще один важливий нюанс. Правильне травлення можливе, тільки якщо ви їсте спокійно, не кваплячись.

 Інакше всі регуляторні процеси в організмі порушуються, і з часом це виливається у якесь захворювання. Тож коли ви їсте на ходу (а швидка їжа переважно так і споживається), така трапеза точно не йде на користь.

 А загалом «швидка їжа» — данина звичці. «Заморити черв’ячка» можна значно кориснішим способом. Ви­бір — за вами.

Мирослава КРУК