Індекс маси тіла і здоров’я

0
61

Коли ви звертаєтесь за медичною допомогою, або просто перевіряєте стан здоров’я, скоріш за все ви стикаєтеся з тим, що вас зважують та підраховують ваш ІМТ (індекс маси тіла). Даний тест, який визначає, скільки кілограм на метр квадратний ви «носите», часто використовується як один з пунктів обговорення, аби спонукати людину до схуднення. Крім того, цей показник також використовується страховими компаніями для визначення ставок при наданні медичного страхування. Та чи є це точним способом оцінки ризиків для здоров’я?

У тих, хто має велику масу м’язів – ІМТ може видатися трохи завищеним, проте це є некоректною оцінкою. Зважаючи на те, що багато людей займаються фізичними вправами (аби схуднути або підтримувати здорову вагу), то підвищений показник ІМТ хибно відображає їх жир. Медичні працівники та страхові компанії не повинні ігнорувати цей дуже важливий факт. Зокрема, це відбиває у людей бажання займатися спортом, що в свою чергу забирає можливість отримати ту необхідну користь для здоров’я.
З віком люди починають втрачати м’язову та кісткову масу. Фізичні вправи можуть завадити такій втраті. Однак, якщо людина похилого віку фізично неактивна, то та втрата ваги призведе до оманливо низького ІМТ.

ІМТ не вказує, де саме в організмі є надлишковий жир, і це також дуже важливий нюанс. Є люди з надлишковою вагою, проте жир не відкладається навколо їх життєво необхідних органів (наприклад, серце, печінка). На відміну від жиру, що відкладається на стегнах, саме вісцеральний жир (жир, який накопичується навколо органів черевної порожнини) тісно пов’язаний із серцево-судинними захворюваннями. І навпаки, багато хто з нормальним ІМТ мають накопичення вісцерального жиру та мають вищий ризик серцево-судинних захворювань (витяг із статті Т. Пауел-Вайлі «Ожиріння та серцево-судинні захворювання: Наукова заява Американської асоціації кардіологів». Тираж, 22.04.21). Для прикладу, один з важливих інструментів для розрахунку ризику розвитку серцево-судинних захворювань (при Американському коледжі кардіології) не включає ІМТ. Важливо на це звернути увагу.
І варто пам’ятати, що є інші, кращі способи оцінки ризиків вашого здоров’я. Витратьте декілька хвилин для перегляду, наприклад, цього відео: What BMI doesn’t tell you about your health – YouTube (Що ІМТ не розкаже вам про ваше здоров’я).
Розрахунок ІМТ – це досить неточний спосіб оцінки ваги, як фактора ризику для здоров’я. Він може класифікувати будь-яку зайву вагу як критичну, хоча це може бути хибно. Ще серйозніше, не брати до уваги можливість наявності вісцерального жиру у людей із нормальним або низьким ІМТ, хоча це є надважливий фактор ризику серцево-судинних захворювань. Інколи так легко бути переконаним ніби ти знаєш, що думає інша людина. Але ми не судимо, та і не повинні засуджувати інших. Коли Христос повернеться в Судний День, Він буде належним чином судити всіх людей. Адже Він знає, що люди робили і думали. В Псалмі 9: 7-9 Псалмоспівець пише : «Та буде Господь пробувати навіки, Він для суду поставив престола Свого, і вселенну Він буде судити по правді, справедливістю буде судити народи.  І твердинею буде Господь для пригніченого, в час недолі притулком».

Підготувала Лінда ФІЛЛІПС