Проблеми сну у дітей

0
233

Нічні пробудження, опір перед сном і короткочасне безсоння є особливо поширеними проблемами зі сном у дітей. Неякісний сон може викликати сонливість, призвести до гіперактивності або дратівливості.

25% – 50% немовлят (віком від 6-ти місяців) та малюків прокидаються вночі. Якщо такі пробудження трапляються часто, це може бути ознакою неспокійного/порушеного сну.  Зазвичай подібні порушення можуть стати наслідком таких ритуалів як покачування, або ж годування малечі перед сном. Вночі діти можуть прокинутися на короткий час між циклами сну, як також для того, аби скористатися туалетом (і це є норма). Але діти з частими та тривалими нічними пробудження шукають заспокоєння в “ритуалах” та вимагають уваги того, хто ними опікується. Цю закономірність можна порушити, зупинивши ритуали перед сном, поклавши дитину спати, коли вона сонна, але все ще не спить. Такий процес вкладання слід починати з тримісячного віку.

Опір до сну найчастіше зустрічається у дітей дошкільного віку та в учнів молодших класів. Це може бути спровоковано страхом, але зазвичай подібні протести насправді є просто ще однією формою опирання (спроб відтермінування) сну. Іноді діти випадають зі своєї вже відпрацьованої рутини. Цю поведінку можна виправити, а також запобігти подальшим проблемам, дотримуючись чітко визначеного часу підготовки до сну та самого сну. Важливо, щоб батьки та інші опікуни дотримувались правил і дотримувалися визначеного часу сну щовечора (Дж. Оуенс: «Поведінкові проблеми зі сном у дітей» від 18.08.2020).

Ходьба уві сні, апное сну та нічні жахи є досить поширеними розладами. Хропіння, задишки та паузи в диханні вимагають невідкладної лікарської оцінки. Педіатри мають все необхідне, аби допомогти вам у вирішенні будь-яких проблеми, пов’язаних із сном. Допомога дітям увійти в режим нормального сну — важливий подарунок, який їм можна дати, і який приноситиме плоди протягом всього життя (К. Маркданте,  і  Р. Клігман: «Основи педіатрії Нельсона», 7-е видання. Філадельфія, Пенсильванія: видавництво Elsevier, 2015).

Дотримання визначеного часу сну та певних правил перед сном може здаватися недоброзичливим, інколи жорстоким. Проте це зовсім не так. Бути послідовним – проявити свою любов. У книзі Приповістей 29:17 “Карай сина свого — й він тебе заспокоїть…” Бог також повчає всіх своїх дітей, бо Він справді нас любить.

 Підготувала
Лінда ФІЛЛІПС