Остеопороз спричиняє ускладнені переломи

0
6

Одним із поширених захворювань, унаслідок якого знижується щільність і якість кісткової тканини, зростає ризик переломів, є остеопороз. Приблизно після 40-50 років кістки через втрату кальцію слабнуть. З огляду на гормональні зміни у постменопаузному періоді жінки від цього потерпають частіше.

До системного остеопорозу призводять ендокринні захворювання, зокрема цукровий діабет, шлункові хвороби. Якщо кальцій не затримується в організмі, рентген покаже, що кістки стали світлими й водночас крихкими. Дуже велика проблема виникає, коли кальцій вимивається з хребта. Тоді часто ламаються дужки на хребцях, людина страждає, адже не може рухатися.

Остеопороз також небезпечний тим, що спричиняє ускладнені переломи. Переважно шийки стегнової кістки, трубчастих кісток верхніх і нижніх кінцівок.

Перелом шийки стегнової кістки дуже рідко зрощується сам. Доводиться заміняти весь суглоб, ставлячи ендопротез.

Як же зменшити ризик захворювання на остеопороз? Це можливо завдяки збалансованому харчуванню та активному способу життя. Щоби кальцій засвоювався, його треба споживати разом із фосфором. Тобто їсти рибу, м’ясо, які їх містять. Візьміть до уваги: у 100 г риби є 3500 мг кальцію, тим часом наша потреба — 1300-1500 мг щодня.

Всім, кому за 50, раджу вживати кальцій як мінерал. Згідно з дослідженням Інституту геронтології, у 70 відсотків киянок віком понад 60 років нестача вітаміну D. А він бере участь в утворенні спеціального білка, який, так би мовити, забирає кальцій із кишечника. Тому бажано, щоб у складі харчової добавки разом із кальцієм був і цей вітамін. Улітку варто більше часу проводити на свіжому повітрі у легкому одязі, адже природний спосіб його поповнення — сонячне світло.

Пийте достатньо води і не їжте надміру солі — вона виводить кальцій з організму. Лікарі рекомендують усього 5 г на добу. Вимиває кальцій з організму й алкоголь.

Ще одна порада: не легковажте з антибіотиками.

Має значення й обережність під час руху. Для людей похилого віку навіть є спеціальна програма, яка вчить падати.

Володимир ПОРТНИЙ,
травматолог