Норма серцебиття — 60-80 скорочень за хвилину

0
12

Здорове серце ритмічно скорочується, надсилаючи кров до кожної клітини організму. Проте іноді без очевидних причин його звичний ритм порушується. Чому?

У нормі серце працює спокійно й ритмічно, підкоряючись імпульсам, які генерує так званий синусовий вузол — сплетіння нервових закінчень, розташоване біля правого передсердя. Від цих імпульсів залежить координація роботи всіх відділів серцевого м’яза. Якщо стається їх збій, виникає порушення ритму, послідовності або сили скорочень серцевого м’яза, тобто аритмія. Вона може бути супроводжувальним виявом деяких хвороб серця — міокардиту, міокардіосклерозу, також розвиватися внаслідок порушення нервової регуляції серця. Збій ритму часто супроводжує стенокардію, ішемічну хворобу, може передувати інфаркту. Перебіг аритмії деяких видів буває майже непомітний для хворого. В інших випадках людина її відчуває, також вона виявляється запамороченням, слабкістю, задишкою.

Є аритмії, спричинені порушеннями в роботі синусового вузла або ектопічних центрів (ті, що контролюють скорочення міокарда). Знаємо й такі, що спричинені порушеннями роботи передсердь чи серцевих шлуночків, і такі, у механізмі яких лежить порушення провідності. Але у будь-якому разі серцева аритмія — патологія, яку треба лікувати. Вона має кілька видів. Наприклад, прискорене скорочення серця (тахікардія), сповільнене (брадикардія), напади серцебиття (зокрема, пароксизмальна тахікардія), «рвані» ритми, коли серце то прискорюється, то сповільнюється, немов пропускаючи удари.

Норма серцебиття — 60-80 скорочень за хвилину. Збільшення частоти вважається ознакою тахікардії, зменшення — брадикардії. Аритмія може виникати і під час фізичних навантажень або стресових ситуацій. Прискорення серцебиття в таких випадках не є ознакою хвороби.

Аритмія — захворювання небезпечне. Скажімо, тахікардія зношує серце, а брадикардія призводить до зниження тиску — аж до знепритомнення. Деякі аритмії можуть спричинити серцеву недостатність чи призвести до раптової зупинки серця.

Щоб не пропустити цю недугу, варто хоча б раз на рік консультуватися у кардіолога з прослуховуванням серця, робити ЕКГ, УЗД цього органа. Також періодично перевіряйте пульс самостійно — якщо зауважили відхилення від норми, звертайтеся до лікаря.

Є лікувальні методи, завдяки яким можна позбутися аритмії певних видів за один раз (якщо це стосується порушення електричних імпульсів). А якщо у вас періодично виникають напади пароксизмальної тахікардії чи уповільнення, треба знати, що робити в таких випадках, які препарати вживати. Втім, давати поради і призначати медикаменти має кардіолог. Займатися самолікуванням при аритмії дуже небезпечно для здоров’я і навіть життя.

Олександр РИЛЬЦОВ,
кардіолог