НАДНИРНИКИ І ТИСК

0
1352

Сьогодні підвищений артеріальний тиск (артеріальна гіпертензія) спостерігається приблизно у третини населення України. А це майже 15 мільйонів чоловік. І в кожної людини свої механізми розвитку недуги, свої причини, так само, як і лікування.
— Артеріальна гіпертензія є однією з найактуальніших медичних проблем людства, особливо у розвинених країнах, — розповідає завідувач відділу профілактики ендокринних захворювань Українського науково-практичного центру ендокринної хірургії, трансплантації ендокринних органів і тканин заслужений лікар України, доктор медичних наук, професор Володимир Іванович ПАНЬКІВ. — У США, наприклад, від неї страждає 20 відсотків населення. Патологія найчастіше розвивається у середньому та старшому віці і є дуже важливим чинником ризику ішемічної хвороби, серцевої недостатності та інсульту. На жаль, багато людей у нашій країні, маючи це захворювання, не знають причини його виникнення, є й такі, котрі навіть не здогадуються, що в них підвищений кров’яний тиск. Хоча діагностувати його нескладно звичайним тонометром. Але й це далеко не всі роблять. Як ендокринолог, хочу зупинитися на природі артеріальної гіпертензії, яка полягає у захворюванні надниркових залоз. Ці два маленькі органи виконують надзвичайно відповідальну функцію — виділяють ті гормони, які захищають організм від стресів. Але постійний надлишок цих гормонів призводить до підвищення артеріального тиску. Причиною цього є пухлини надниркових залоз, які трапляються найчастіше серед усіх пухлин інших органів, але, на жаль, рідко діагностуються. Частота їх виявлення в Україні — менше одного відсотка, тоді як у світі — понад 10 відсотків. Тобто багато людей мають пухлини надниркових залоз. Але останні просто не діагностовані, тому хворі страждають від гіпертонії, яку можна було б шляхом видалення пухлин радикально вилікувати і забути про неї.
Чим же характерна гіпертензія? За словами В.Паньківа, вона проявляється частими гіпертонічними кризами, які відзначаються значним підвищенням артеріального тиску, наприклад понад 200 міліметрів ртутного стовпчика. Такі різкі підвищення людина відчуває досить швидко. Вони можуть бути спровоковані гарячою ванною, стресовими ситуаціями. Зазвичай трапляються у вечірній час. З’являється різко виражений біль, запаморочення, неприємні відчуття в загрудинній ділянці, страх смерті. Після такого кризу виділяється велика кількість сечі, яку необхідно здати на аналіз для подальших досліджень, бо її склад специфічно змінюється. Для діагностики причини гіпертензії слід перевірити функцію і розміри надниркових залоз. В нормі вони невеликі, мають форму трикутного «капелюха Наполеона». Залози можна побачити при ультразвуковому обстеженні. Але воно може показати лише розміри наднирників. А маленьких дво-триміліметрових пухлинок при цьому чітко не побачиш. Для більш грунтовного дослідження застосовують комп’ютерну або магнітно-резонансну томографії. Це дає змогу точно встановити наявність пухлин. В.Паньків ще раз наголосив, що вони здебільшого доброякісні, але гормонально активні, виробляють надлишок гормонів і провокують гіпертонічні кризи, від яких людина може й померти. Іноді такі пухлини виявляють випадково при обстеженні з приводу іншої патології. В людини знаходять невеличке новоутворення в над-ниркових залозах і з’ясовують, що воно є основною причиною захворювання. Тому гіпертензія, яка не надто добре контролюється, мала б змусити хворого задуматися, що тут річ не лише в підвищеному артеріальному тискові. Зрозуміло, зазначає професор, що біль голови, запаморочення мають місце при всіх формах гіпертонії. Але при пухлинах у наднирниках у хворого виділяється велика кількість сечі, особливо в нічний час, виникають відчуття повзання мурашок по шкірі, слабкість у м’язах, спрага, судоми м’язів, рук і ніг. Спостерігаються також аритмія, погіршення зору. Всі ці ознаки дуже важливі. Як і та, що у людини раптом змінився смак. Скажімо, більше «тягне» на солоне, на якісь гострі продукти. Це свідчить про порушення водно-сольового обміну.
Отже, у наднирниках знайдено пухлину. Що далі?
— Негайне оперативне втручання, — приєднується до розмови завідувач хірургічного відділення доктор медичних наук, професор Сергій Макарович ЧЕРЕНЬКО. — Щороку методом лапароскопії, тобто без розтину, а лише через прокол, який практично не залишає слідів на тілі, тільки у нашій клініці виконується кількадесят таких операцій. А в Україні подібних закладів декілька. Через короткий час пацієнта виписують додому практично здоровим. До речі, в надниркових залозах бувають й інші пухлини, пов’язані з порушенням функцій статевих органів. Їх симптоми: в людини надмірно росте волосся на тілі, у жінок — на спині, плечах, зникає менструація. При таких серйозних змінах потрібно негайно звернутися до ендокринолога.
Професор С.Черенько розповів про переваги лапароскопічного методу. Передусім це значно коротший час перебування в стаціонарі, зменшення кількості ускладнень. І загалом пацієнти після цієї операції почуваються значно краще. Результати показують високу ефективність лікування щодо нормалізації артеріального тиску. Коли видаляється наднирник із пухлиною (а людина може жити і з одним наднирником, якщо другий цілком здоровий), то у 90 відсотків людей, котрі мали цю пухлину, артеріальний тиск практично нормалізується, а відтак і минаються смертельно небезпечні кризи. Отже, людина з підвищеним тиском повинна пильнувати згадані симптоми, звернутися по допомогу до спеціалізованого ендокринологічного центру. Сучасна медична наука має можливість ефективної діагностики ендокринних причин артеріальної гіпертензії. Бо чинник 10 відсотків усіх артеріальних гіпертензій — у надниркових залозах.
— А якщо пухлини виникли на обох надниркових залозах одразу, тоді що — операція протипоказана? — запитую у Сергія Макаровича.
— Коли пухлини злоякісні, операція виконується на двох наднирниках. Після цього людина протягом усього життя одержуватиме замісну терапію, тобто препарати гормонів, які виробляють наднирники. З цим люди також живуть.
Микола ЮРЧИШИН