Менше сидиш — довше проживеш

0
203

Офісні працівники, банкіри, комп’ютерні спеціалісти, просто домосіди, це застереження для вас!

Лікарі попереджають: тривале перебування у сидячому положенні негативно впливає на здоров’я і навіть на тривалість життя.

Дедалі більше досліджень свідчать: чим довше ми проводимо час сидячи, тим більша ймовірність розвитку низки захворювань. Тривале перебування в одній позі вповільнює обіг крові, кисню, поживних речовин. М’язи не активні, калорії майже не спалюються, вироблення ферментів, необхідних для прискорення обміну речовин, сповільнюється. Постійне сидіння перед телевізором стимулює розвиток ожиріння, цукрового діабету, серцевої недостатності, розладів опорно-рухової системи. Нас убиває не сам багатогодинний перегляд телевізора, а те, що ми не заповнюємо ці години сном та здоровою фізичною активністю. Зауважте: якщо людина веде сидячий спосіб життя та ще й неправильно харчується, наслідком буде зайва вага.

Тим часом науковці наголошують: сучасна людина сидить більше часу, ніж спить. Вони переконані: у тих, кому постійно доводиться сидіти понад шість годин на день, приблизно на 40 відсотків збільшуються шанси померти протягом наступних 15 років із моменту початку сидячого способу життя, ніж у тих, хто проводить у такому ж положенні менше трьох годин на день.

То як же «боротися» з кріслом?

Щоб наші серця були здоровими, треба компенсувати нестачу руху фізичними навантаженнями, виконуючи, як мінімум, зарядку вранці і, як максимум, відвідуючи тренажерний зал чи фітнес-клуб. Навіть короткочасні пробіжки вранці навколо будинку здатні полегшити проблеми сидячого способу життя. До місцевого магазину ліпше пройтися пішки, а не їхати, підійматись не ліфтом, а сходами, спілкуватися більше наживо, ніж телефоном, зрештою — вийти на одну зупинку раніше і знов-таки пройтися — є багато способів, щоби бути фізично активнішими.

Вчені порахували: обмежуючи час, який ми проводимо сидячи, до трьох годин на день, можна додати ще зо два роки до тривалості нашого життя. Аналогічним чином при скороченні щоденного перегляду телевізора до двох годин ми можемо додати ще 1,4 року. Але мало хто з нас витрачає менш ніж три години на щоденні посиденьки. Дорослим лікарі рекомендують принаймні дві з половиною години помірно інтенсивної активності — такої, як їзда на велосипеді або швидке ходіння, а також виконання вправ для зміцнення м’язів: підняття важких речей чи звичайна робота в саду.

Отож, якщо ви таки вирішили змінити свій спосіб життя, не забувайте: час сидіння потрібно скоротити до трьох годин на добу.

Марія ВАНДА, сімейний лікар