Підлужнити кров

0
96

На дум­ку де­яких екс­пер­тів із гі­гі­єни хар­чу­ван­ня, су­час­не люд­ство по­діб­но де­ре­вам, по­шко­дже­ним кис­лот­ни­ми до­ща­ми. Так са­мо, як ми за­бруд­ню­ємо пла­не­ту, ана­ло­гіч­но за­бруд­нює­ть­ся й ор­га­нізм лю­ди­ни. При­чо­му, як пра­ви­ло, ток­си­ни нав­ко­лиш­ньо­го се­ре­до­ви­ща є кис­ло­та­ми різ­ної си­ли.
А от­же, ор­га­нізм лю­ди­ни, на дум­ку тих же екс­пер­тів, має по­стій­но під­три­му­ва­ти кис­лот­но-луж­ний ба­ланс кро­ві та тка­нин на рів­ні сла­бо­луж­ної ре­ак­ції. Лю­ди­на не змо­же ви­жи­ти, як­що внут­ріш­нє се­ре­до­ви­ще ор­га­ніз­му за­ли­ша­ти­меть­ся кис­лим. У цьо­му ви­пад­ку бу­дуть уш­ко­джу­ва­ти­ся клі­ти­ни, тка­ни­ни, кіст­ки та на­віть ор­га­ни. Да­ти нам упо­ряд­ко­ва­не ро­зу­мін­ня проб­ле­ми ми по­про­си­ли фа­хів­ця — кан­ди­да­та ме­дич­них на­ук Окса­ну Куш­нір.

— Які органи страждають від кислотності внутрішнього середовища людини насамперед?

— Першими потрапляють під роздачу, так би мовити, щитовидна залоза, надниркові залози і печінка.

При підвищеній кислотності печінка працює з перевантаженням, фільтруючи токсини. Одночасно страждають інші важливі функції печінки, зокрема продукція метаболічних ферментів зі спалювання жиру. Невідповідна кислотність накладає свій відбиток і на утилізацію мінералів. Наочний приклад — мікроелемент йод, без якого неможливе оптимальне функціонування щитовидної залози (втім, як і решти залоз людського організму).
Щоб йод опинився у тканинах щитовидної залози, потрібна майже досконала кислотно-лужна рівновага. В іншому випадку щитовидна залоза — головний орган метаболізму — буде позбавлена будівельного матеріалу для продукції гормонів.
Виснажується й підшлункова залоза. Зміщуються її пріоритети з виробництва метаболічних ферментів у бік виробництва травних ферментів. Порушується регуляція рівня цукру крові, а наслідки нестабільного рівня цукру крові для ваги і здоров’я, як ви розумієте, не змусять довго чекати.

— Як же реагує організм на зміщення реакції крові в кислий бік?

— В організмі існує кілька механізмів відповіді на таку ситуацію. Насамперед кислі субстанції фільтруються через нирки і виділяються з диханням. Другим механізмом нейтралізації кислотності є вимивання мінералів із тканин. З кісток вимиваються кальцій і магній. І нарешті, відбувається детоксикація кислих токсинів у печінці.
Якщо печінка — головний орган детоксикації — не справляється з напором токсинів, то відбувається їх складування у жировій тканині. Тому непотрібні, здавалося б, жирові відкладення — це союзник організму у боротьбі з кислими токсинами і кислими продуктами метаболізму. Ваші ненависні жирові запаси фактично рятують внутрішні органи і залози внутрішньої секреції від пошкоджень.

— Тобто жирові відкладення — це індикатор присутності в організмі надлишку кислих хімічних агентів, чи не так?

— Абсолютно правильно. Однак існують й інші ознаки зсуву кислотно-лужного балансу. Це — алергія і астма, часті головні болі і мігрені, грибкова (дріжджова) інфекція. Показовими у цьому сенсі є і печія із симптомами кишкового нетравлення, і передчасне старіння, і випадання волосся, а також затята надлишкова вага. Слід звернути увагу ще й на гайморит (синусит), болі в м’язах і суглобах, часті простудні захворювання, м’язові спазми.
Якщо ви виявили у себе три й більше з перелічених симптомів, то ваші залози внутрішньої секреції дезорганізовані. Одним із найбільш характерних проявів цієї дезорганізації є хронічна втома.
Про те, як боротися зі стресом, широко відомо, тому я не стану повторювати всім відомі істини. Але слід зазначити, що припинення хронічного стресу є одним з істотних елементів відновлення кислотно-лужної рівноваги. А ось другим рівнозначним за важливістю чинником є корекція харчування.

— Які ж продукти найбільш істотно підкислюють кров?

— Це — м’ясо, молочні продукти, солодка їжа та солодкі напої, штучні підсолоджувачі, кава, а також переважна більшість зернових. Цікаво, що деякі любителі за день примудряються з’їсти і випити стільки солодкого, скільки наші далекі предки не з’їдали й за рік.
Хочу зауважити, що солодке надзвичайно підкислює кров. Навіть якщо дехто з нас часом і уникає солодкого, то варто пам’ятати, що захований цукор присутній у кетчупах, напівфабрикатах, перероблених м’ясних продуктах типу ковбас і навіть у солі. Оскільки деякі виробники солі її підкислюють, тобто підсолоджують цукром.
І не варто новому поколінню обирати пепсі, якщо воно хоче не хворіти і не повніти. У популярних солодких напоях, окрім цукру, присутня ще й фосфорна кислота. А саме вона до всього ще й вимиває кальцій із кісток і з зубів.
Слід визнати, що фрукти містять мінерали, які підлужнюють кров. Однак у дуже солодких фруктах цукор переважує активність мінералів. Та й вітаміну С у кисленькій Антонівці набагато більше, ніж у солодких яблучках.
Дивно, але факт: кислі фрукти й ягоди у процесі метаболізму підлужнюють кров. Це стосується насамперед лимона, лайма й вишні.

— Які ще фрукти не завдадуть шкоди кислотно-лужному балансу?

— Це — авокадо, непідсолоджений кокос, грейпфрут, а також томати. До речі, після кулінарної обробки вони стають злегка кислими. Але кулінарна обробка робить антиоксиданти, що містяться в них, більш біодоступними. Тому томати слід їсти і сирими, і приготовленими.
Що стосується інших овочів і фруктів, то, безумовно, не варто нехтувати їх антиоксидантами, мінералами і вітамінами. Зрештою, підкислюючий ефект фруктів є мінімальним. Тому в помірних кількостях вони не порушать кислотно-лужної рівноваги. Проте тим, хто хоче позбутися надмірної ваги, слід звести вживання солодких фруктів до мінімуму.

— А що потрібно знати про молоко і молочні продукти?

— Тут варто розуміти, що сире молоко підлужнює кров, а пастеризоване — підкислює. Хочу порадувати мам, що годують: грудне молоко має м’яку підлужнюючу активність.
Не менш цікавий й ефект яйця. Виявляється, його білок підкислює кров (та ще й містить безліч алергенів), а жовток практично нейтральний. Їсти жовток бажано у сирому вигляді або зварений некруто.
З початком широкого вживання зернових у людства відбулося серйозне зрушення реакції крові людини у кислий бік. Про це варто пам’ятати постійно. Якщо ви хочете зберегти зернові у своєму раціоні, то треба знати: найбезневиннішими з них є гречка, пшоно і кінва. Для довідки: незважаючи на славу стародавнього зерна, кінва або кіноа — це насправді псевдозернова культура з родини амарантових, яку готують та їдять так само, як і сучасне зерно.
Що ж до овочів, то всі вони гарні. За винятком картоплі, яка багата на крохмаль. А він миттєво перетворюється на цукор, щойно потрапляє у кишечник. Не всі люди легко перетравлюють клітковину, особливо нерозчинну. Тому овочі слід їсти як у сирому, так і приготовленому вигляді. Небажана для них надмірна кулінарна обробка, особливо у фритюрі.
Дехто не любить овочів через їх трохи гіркуватий смак. І тут вийти із ситуації допоможуть соуси. Краще, щоб до їх складу входили такі компоненти, котрі підлужнюють кров.

Розмову вів Ярослав ШЛАПАК