Вітаміни групи B

0
195

Людський організм потребує вітаміни групи B для багатьох процесів, зокрема, для правильного метаболізму. Фолати та B12 необхідні для виробництва еритроцитів. А для здорового функціонування мозку та артерій їх потрібно чимало.

Декілька ключових фактів:

  • вони розчиняються у воді, тому більшість з них потрібно вживати регулярно;
  • переробка зерен руйнує багато з корисних мінералів та вітамінів B; заміна неповноцінна;
  • джерела вітамінів варіюються від цільного зерна до м’яса та листової зелені;
  • досить розповсюджений генетичний дефект призводить до того, що у багатьох людей в організмі нестача фолатів;
  • дефіцит вітаміну B12 може призвести до постійного ушкодження нервів.

Перші три, з вище перерахованих пунктів, мають схожий посил – уникайте так званих перероблених продуктів та вживайте більше овочів, фруктів, необробленого м’яса, цільних зерен та бобових. Наступні два пункти заслуговують більшої уваги ( С. Пазірандех, та Д. Бернз «Огляд водорозчинних вітамінів», видання “Up to Date” (На Даний Час), від 30.3.2022).

Фолат (вітамін B9) повинен бути видозмінений для потрапляння в клітини, аби бути справді корисним. Такий процес називається метилювання. Ген MTHFR відповідає за виробництво ензимів, які сприяють цьому. Проте у 10-20% населення подібний ген має дефекти та не може відповідно функціонувати. Це може спричинити накопичення токсичних хімічних речовин та призвести до збільшення гомоцистеїну. Ця токсична сполука сприяє виникненню артеріальних бляшок, деменції та депресії. Особливо це шкідливо для немовлят, відразу після зачаття. Нестача фолієвої кислоти в раціоні та вживання ліків, які зменшують її, погіршують проблему. Корисно приймати фолієву кислоту у формі фолату L-5 MTHFR. Він не міститься у всіх добавках вітаміну B. Генетичне тестування також може допомогти визначити, чи є у вас відповідний ген.

Дефіцит вітаміну B12 також досить розповсюджений. Старіння призводить до зменшення кількості внутрішнього фактора, необхідного для вивільнення цієї речовини з їжі. Вегани часто не отримують достатньо вітаміну природнім шляхом. Деякі ліки також можуть стати причиною зменшення вітаміну. Наприклад, ІПП, які використовуються при ГЕРХ (кислотний рефлюкс, печія). Під’язикові добавки B12 вирішують деякі проблеми з засвоєнням. Хорошою формою даних вітамінів є метилкобаламін.

Деякі з вітамінів групи B повинні бути видозмінені, аби наш організм з користю їх засвоював. Нам також потрібно змінитися, аби ми стали гідними членами тіла Ісуса Христа. Св. Павло обговорює подібний процес зміни, або освячення, в посланні до Ефесян 5:8-10 “Ви бо були колись те́мрявою, тепер же ви світло в Господі, — поводьтеся, як діти світла, бо плід світла знахо́диться в кожній добрості́, і праведності, і правді. Допевня́йтеся, що приємне для Господа”.

Підготувала
Лінда Ф7ІЛЛІПС