Сердечник поліпшує самопочуття

0
127
У народі пустирник називають ще собачою кропивою, сердечником. Відомий у медицині як серцевий, заспокійливий і зміцнювальний засіб і такий, що регулює функціональну діяльність шлунково-кишкового каналу. Препарати з цієї рослини є протизапальним і протиспазматичним засобом.

Поширена вона по всій території України. Росте на засмічених місцях, на пустирях та схилах, у запущених садах, попід городами. Цвіте у червні-вересні. З лікувальною метою використовують надземну частину. Вона містить ефірну олію, сапоніни, глюкозиди, гіркі та дубильні речовини, вітамін С, кілька алкалоїдів. Як лікарська рослина пустирник відомий ще з часів середньовіччя. Здавна використовується у народній медицині як серцевий засіб і від підвищення кров’яного тиску.

Доведено, що препарати пустирника діють заспокійливо на центральну нервову систему, причому сильніше від настою валеріани у три-чотири рази. Пустирник підсилює сечовиділення, зменшує, а іноді й цілком тамує болі в шлунково-кишковому каналі, припиняє задуху та серцебиття, поліпшує самопочуття. Препарати пустирника зменшують головні болі, діють як легкий снотворний засіб, поліпшують сон. Він добре сприяє відновлювальним процесам, при серцевій слабкості, що настає після грипу та інших інфекційних недуг.

Вживають пустирник так:

  1. 2 чайних ложечки трави настоюють 6-8 годин у 2 склянках холодної кип’яченої води, переціджують. Пити по чверті склянки 3-4 рази на день за півгодини до їди.
  2. 15 грамів трави настояти 2 години в склянці окропу в закритому посуді, перецідити. Пити по 1 столовій ложці 3-5 разів на день за півгодини перед їдою.
  3. Спиртову настоянку пустирника (можна в суміші з настоянкою конвалії) вживати по 20-30 крапель з водою 2-3 рази на день за півгодини до їди.
  4. Сухе листя перетерти в порошок. Вживати по 0,5-1 граму 4 рази на день до їди.

Збирати потрібно лише верхні частини рослини разом з листками і квітами в період цвітіння. Сушити в сухих, добре провітрюваних приміщеннях або на повітрі без доступу сонця.

 Ганна ВИННИК.