Скільки триває нежить? Сім днів чи тиждень?

0
158
Ніс, як відомо, на відміну од серця і легенів, суворі анатоми не вважають життєво важливим органом. Незаслужено позбавлений орган нюху належного йому місця. Але… Пам’ятаєте вислів: тримати ніс за вітром – тобто уловлювати зміни ситуації й хутко реагувати на нові  обставини. Дуже, до речі, життєво важлива функція. У деяких народів навіть зустріч супроводжується не рукостисканням, а потиранням носами – свій чи чужий? – і орган нюху відразу ж відповість на це найважливіше запитання.

Усім відоме почуття дискомфорту, що з’являється, як тільки ніс перетворюється на гейзер, який викидає… Чого тільки не викидає! Оце і є нежить? Як з ним боротися? І чи під силу перемогти його швидше, ніж за горезвісні 7 днів? Про це – наша розмова з кандидатом медичних наук терапевтом Тетяною Даниленко.

– Тетяно Григорівно, нежить зазвичай починається зненацька. Раз – і потекло…

– Це вам так здається. Насправді гострий риніт, або запалення слизової оболонки носової порожнини, або просто нежить, починається з відчуття сухості, сверблячки в носі, утрудненим диханням через набряклість слизової оболонки. Гострий нежить може бути самостійним захворюванням і результатом переохолодження, контакту з хімічними подразниками або симптомом грипу й інших вірусних інфекцій. Зважте, гострий нежить завжди двосторонній, на відміну од серйозніших захворювань – приміром, гаймориту. Тут потрібна термінова консультація лікаря.

– Тобто, якщо закладені обидві ніздрі – нічого серйозного нема, а якщо одна – варто насторожитися?

– Ви маєте слушність. Синусити (гайморит, фронтит, етмоїдит) – запалення придатків пазух носа, супроводжуються (крім утрудненого дихання, виділень з носа) ще й значним порушенням нюху, головним болем, температурою, загальним погіршенням стану організму.

Але й сам гострий риніт небезпечний. Особливо для немовлят: у запальний процес завжди втягується глотка. Це утруднює і годування, і дихання дитини.  Немовля може навіть схуднути, воно стає неспокійним, погано спить. Алергійний риніт проявляється раптовим закладанням носа з обох боків, рясними водянисто-слизуватими виділеннями, чханням.

Патологічні розростання носоглоткової мигдалини – аденоїди – також супроводжуються порушенням носового дихання, рясним виділенням слизуватого секрету.

– Жартома кажуть, якщо лікувати нежить, він триває тиждень, а якщо не лікувати – 7 днів. Але навіть у ці 7-10 днів дискомфорту пацієнт обов’язково прийде в аптеку. Що ви йому порадите вибрати?

  • Щоб правильно пролікувати гострий риніт і не проґавити серйозних проблем, необхідно знати симптоми, що вимагають термінової консультації лікаря. Якщо у вас:
  • нежить з підвищенням температури до 38,5°;
  • нежить із гнійними виділеннями;
  • нежить з кашлем, що триває понад 7 днів і супроводжується загальним значним погіршенням стану організму, задишкою;
  • нежить, що супроводжується неприємним запахом, сухими кірками і сверблячкою в носі;
  • виділення з однієї половини носа (особливо в дітей).

Будь-який з цих симптомів – тривожний сигнал для невідкладного відвідування лікаря. Якщо ж таке не помітили, можна зайнятися самолікуванням.

– Будь ласка, детальніше. Що закапувати? Що бризкати? Що пити?

– Фармакологічна промисловість випускає різноманітні лікарські форми, і кожна має як свої переваги, так і недоліки. Щоб зробити правильний вибір, необхідно врахувати особливості захворювання. Є свої правила й у застосуванні.

Ліки в краплях, приміром, вводять у кожну ніздрю по 2-4 краплі, закинувши голову. У такому положенні потрібно побути кілька хвилин.

Застосовуючи інтраназальні спреї, голову не відхиляють і флакон не перевертають. Впорскуючи препарат, потрібно втягти носом повітря. Спрей створює високу концентрацію ліків у місці введення, рівномірно розподіляється по всій слизовій оболонці, зручний у застосуванні: ним можна користуватися і надворі, й на роботі, і вдома.

Назальні мазі й гелі пом’якшують слизову оболонку носа, мають тривалу дію. Їх добре застосовувати на ніч, але це складно робити при рясному виділенні слизу.

При вірусній інфекції з температурою, головним болем, болями в горлі до крапель і спрею можна додати комбіновані препарати в пігулках.

Для маленьких дітей безпечніший і надійний засіб при нежиті – теплий фізіологічний розчин. Але пам’ятайте: його потрібно крапати, а не лити, щоб патологічний вміст носа не потрапив у бронхи. Обов’язково звертайте увагу на концентрацію судинозвужувальних крапель – для дітей не можна застосовувати дорослі концентрації (уважно читайте інструкцію!).

– Тетяно Григорівно, всі знають, що довго застосовувати краплі від нежитю – шкідливо. Але, чому шкідливо, рідко хто пояснює.

– При частому повторному застосуванні всіх судинозвужувальних препаратів їхній ефект різко зменшується або зникає зовсім, якщо навіть підвищити дозу.  Чим довше користуєтеся краплями від нежитю, тим менше вони допомагають і тим більше руйнується слизова оболонка вашого носа. Нерідкі випадки, коли слизову оболонку потрібно лікувати хірургічно. Тому ще раз нагадаю: всі краплі варто застосовувати не довше двох тижнів, а нафтизином, галазоліном користуватися не більше 5-7 днів. Поставтеся до цієї рекомендації серйозно.

– А на чому б ви радили зупинитися при виборі засобу від нежитю для дітей?

– Для симптоматичного лікування риніту в дітей до 6 років виберіть препарати, у яких оксиметазолін у 0,01 % розчині. А старшим дітям я б рекомендувала 0,025% розчин – називину, назолу, фазину, африну, нокспрею. Важливо, що ці препарати не мають системної дії, тобто, не підвищують артеріальний тиск, не впливають на центральну нервову систему. Отже, не порушують сну, не знижують апетит. Не супроводжуються головним болем.

– А що, після прийому, приміром, нафтизину може розболітися голова?

– А ще може й підвищитися тиск. Усе залежить від індивідуального сприйняття.

Але гіпертонікам я б радила обережно приймати ті ж нафтизин чи галазолін.  Крім того, варто запам’ятати, що більшість перерахованих препаратів протипоказана при такому захворюванні щитовидної залози, як гіпертеріоз.

Розмовляла
Валентина АНДРІЙКО