Кожний третій українець страждає на гіпертонію

0
130

Високий тиск є поширеним явищем для людей віком за 40 років, особливо у жінок. Тож до цієї проблеми слід ставитися з усією серйозністю, адже її ігнорування призводить до інфаркту, інсульту, розвитку серцевої і ниркової недостатності, сліпоти.
Так твердять кардіологи. Знана річ, коли ви стикаєтесь із гіпертонією, логічно виникають запитання: від чого підвищується тиск у людини? Чим лікувати гіпертензію? Якою має бути профілактика захворювання?

Саме з цього ми й розпочали розмову з фахівцем — кардіологом вищої категорії Михайлом Васильовичем ПЕРЕТЯТЬКОМ.

— Отже, що таке високий тиск?

— Ще у школі ми дізнаємося, що серцево-судинна система складається із судин, по яких циркулює кров. Рух крові забезпечує серце. Судини піддаються впливу з боку крові. Такий вплив називається артеріальним кров’яним тиском, що складається з двох значень — верхнього і нижнього.
Максимальне, або систолічне, виникає при скороченні серцевого м’яза, а мінімальне, або діастолічне, — у стані спокою. При порушенні пульсу розрізняють діастолічну або систолічну гіпертонію.
Проведені дослідження вивели середнє значення артеріального тиску (АТ), однак важливо при цьому враховувати й індивідуальні особливості людського організму. Всесвітня організація охорони здоров’я встановила межі нормальних показників, які варіюються в таких межах атмосферного тиску:
нижній показник — 100–110/70,
верхній показник — 120–140/90.

— Якими є причини підвищення артеріального тиску?

— Щоб зрозуміти, від чого підвищується тиск у людини, слід розібратись у самій хворобі. Існує два види гіпертонії: гіпертонічна хвороба та симптоматична артеріальна гіпертензія. Перший тип являє собою хронічний процес, причини підвищеного АТ при якому не можуть пояснити лікарі і донині.
Що стосується симптоматичної гіпертонії, то лікарі зазначають, що причина підвищення тиску у людини може бути однією з наступних: незбалансоване харчування, стреси, малорухливий спосіб життя, шкідливі звички, надмірна вага.

— Чому трапляються випадки різкого підвищення артеріального тиску?

— Хворі помічають, що іноді тиск піднімається не поступово, а різко. Причини такого явища, як правило, вживання міцних алкогольних напоїв, кави, куріння, прийом деяких медикаментів, відвідування лазні чи сауни, а також великі фізичні навантаження.

— При яких хворобах підвищується тиск?

— Різкий або постійно високий артеріальний тиск — це не захворювання саме по собі, це один із симптомів. Тому, якщо ви виявили, що ваш тиск починає підніматися, потрібно звернутися до лікаря для обстеження.
Поширеними причинами порушення роботи кровоносної системи є такі хвороби: цукровий діабет; захворювання нирок, наприклад пієлонефрит, гломерулонефрит, сечокам’яна хвороба, полікістоз, вади серця; порушення роботи щитовидної залози.
Усі ці захворювання становлять 5% від загальної кількості причин. Під іншу частку потрапляє есенціальна гіпертонія, причинами розвитку якої є перелічені вище чинники: неправильне харчування, алкоголь, малорухливий спосіб життя.

— А які саме фактори сприяють підвищенню тиску?

— Це — стресові ситуації, переживання. Сучасний спосіб життя диктує людям необхідність активної діяльності. Навантаження призводять до постійного напруження, напруження — до стресу. Якщо ваше життя таке, потрібно знайти для себе віддушину.
Надмірне вживання насичених жирних кислот. Якщо ви часто вживаєте продукти з додаванням олії, а також жири тваринного походження, то ви потрапляєте до групи ризику.
Надмірне вживання солі. Сіль впливає на судини, вони стають ламкими, втрачають еластичність. Віддайте перевагу свіжим натуральним продуктам із великим вмістом калію і магнію.
Вживання алкоголю. Помилково вважається, що спиртні напої знижують АТ. Короткостроковий подібний ефект від малих доз спиртних напоїв дійсно є. Однак від великої кількості випитого прискорюється серцебиття, від якого залежить артеріальний тиск.
Малорухливий спосіб життя. Відсутність спорту в житті у молоді призвело до омолодження гіпертонії — лікарі вже перестали дивуватися, діагностуючи дане захворювання у молодих чоловіків і жінок.

— Які симптоми і ознаки свідчать про підвищений тиск?

— Гіпертонія небезпечна тим, що на ранніх стадіях відбувається безсимптомно. Про порушення АТ може свідчити почуття тривоги, легка нудота, запаморочення, безсоння. Пізніше підключається серце, хворий при цьому відчуває перебої роботи серцевого м’яза, біль у грудях.
Потім з’являється пітливість, потемніння в очах, почервоніння обличчя, кидання в жар, порушення координації. Все це супроводжується головним болем через звуження судин головного мозку. На пізніх стадіях людина починає скаржитися на такі гіпертонічні симптоми: задишку, набряки.

— Як проводиться лікування в сучасних умовах?

— Лікарі стверджують: підвищений артеріальний тиск потрібно лікувати, навіть якщо захворювання перебуває на першій стадії. Велику користь на цьому етапі принесе дотримання здорового способу життя. Хворому рекомендується скласти меню з мінімальною кількістю жирних і солоних страв. Поліпшити здоров’я допоможуть прогулянки на свіжому повітрі.
Якщо хвороба прогресує, лікар призначить медикаментозну терапію. Медпрепарати слід приймати, якщо артеріальний тиск тримається в межах 160/90. Людям, які мають цукровий діабет, ниркову недостатність та інші захворювання, потрібно розпочинати медикаментозне лікування при позначці у 130/85.

 Ганна ВИННИК