Насамперед слід виключити з раціону їжу з барвниками, консервантами, трансжирами. Вона переобтяжує печінку — найголовніший орган детоксикації, який і так працює в посиленому режимі. Пити побільше води. Замість чорного чаю — зелений, він багатий на антиоксиданти, що блокують шкідливі речовини й виводять їх із організму. Корисні горіхи, овочі, фрукти та ягоди. Так, яблука та капуста допомагають печінці очищати організм. Червоний перець та шипшина збагатять вітаміном С, зміцнять імунну систему. Насіння льону зв’язує токсичні речовини і виводить їх геть. У жодному разі не нехтувати кисломолочними продуктами. Потрібно багато рухатися. Зранку бажано робити зарядку, щоб активізувати кровообіг, тоді токсини видалятимуться з потом. Добре діє контрастний душ. Не завадить поприймати сорбенти — ентеросгель, активоване вугілля (попередньо порадившись із лікарем).
Окрім несприятливих екологічних чинників, є й психологічні: висока напруженість у суспільстві, люди знервовані, переобтяжені моторошними новинами. Тож у декого пригнічена нервова система, ослаблений імунітет, загострюються хронічні недуги.
— Восени спостерігається масовий наплив пацієнтів до гастроентерологів, — розповідає столичний ендоскопіст-гастроентеролог Олег Москальчук. — Вразливі люди частіше за інших потерпають од хвороб шлунково-кишкового тракту. Попийте ромашкового чаю, снідайте рідкою вівсянкою, в обід їжте печені яблука та гарбуз, а на вечерю — кисломолочний сир чи кефір. Кілька днів такої дієти налагодять травлення, і за тиждень шлунково-кишкова система заспокоїться. А головне — не нервувати, не «накручувати» себе. Якщо ж напади болю гострі чи тривають кілька днів поспіль, варто зробити обстеження. Іноді шлунок не болить, але в роті неприємний присмак, запах, на язиці білий наліт. Це вже — збій. Ліпше відмовитися від солоного, їсти менше жирного та смаженого. Якщо страва надто кисла, додайте води, гаряча — почекайте, доки охолоне. Проте не захоплюйтеся самими овочами. Часом до мене звертаються дівчата, котрі їдять тільки фрукти і кефір, проте курять, налягають на каву і при цьому скаржаться: «Щось не так». Відповідь проста — організм недоотримує поживних речовин. А паління тютюну та алкоголь порушують кровопостачання шлунка. За всіх позитивних властивостях кави, навіть здорові молоді люди, котрі натщесерце п’ють її чорну й міцну, можуть «надбати» гастрит чи й виразку шлунка. Бо кофеїн стимулює виділення шлункового соку, вельми підвищуючи його кислотність, симптомом чого є печія.
Юлія СУЛИК