Ларингіт ускладнює дихання через звуження гортані

0
18

Йдеться про ларингіт — запалення слизової оболонки гортані й голосових зв’язок, яке зазвичай супроводиться втратою голосу. Може виникнути внаслідок ГРВІ, грипу, будь-якого іншого респіраторного захворювання дихальних шляхів. Додатковими чинниками ризику є запилені приміщення, гаряче сухе повітря, перенапруження голосу, наявність хронічних осередків запалення в носоглотці, порушення носового дихання. Особливо небезпечний ларингіт у маленьких дітей, оскільки він ускладнює дихання через звуження гортані.

— Дитячий ларингіт дуже складне захворювання, — пояснює завідувачка дитячого консультативно-поліклінічного відділення Інституту отоларингології імені О. С. Коломійченка, лікар вищої категорії, заслужений лікар України Ірина Федорівна СРІБНЯК. — Він розвивається частіше, ніж у дорослих, і хворіють ним набагато більше, ніж свідчить офіційна статистика, що пов’язано з проблемою обстеження гортані у маленьких дітей і недостатньою увагою до якості голосу в дитячому віці. Гострий ларингіт у 90 відсотків хворих є наслідком респіраторних вірусних інфекцій, рідше — алергії або перенапруження голосових зв’язок. Може мати гостру або хронічну форму, з ускладненням дихання або без цього. Перебіг недуги буває досить бурхливим, імовірний розвиток такого небезпечного стану, як несправжній круп (справжній розвивається при дифтерії). Набряклість гортані й голосових зв’язок перешкоджає надходженню повітря в легені. Дитина починає дихати з хрипом, як правило, відразу плаче. Все це призводить до нестачі кисню, що може спричинити навіть кому.

Ірина Федорівна застерегла: у разі виникнення несправжнього крупу треба негайно викликати «швидку допомогу», оскільки щонайменше зволікання загрожує трагічними наслідками. До приїзду лікарів треба часто давати дитині тепле лужне питво (мінводи «Лужанська» і «Поляна Квасова»), зробити ванну для ніг і зволожити повітря у приміщенні. Якщо перебіг хвороби відбувається без набряку гортані, то ларингіт лікують удома. При легкій катаральній формі спостерігаються нежить, запалення аденоїдів. При гіпертрофічній формі симптоми більш виражені: сильна охриплість, кашель, подразнення горла. Іноді на голосових зв’язках утворюються крихітні горбки. Саме вони роблять голос хрипким. В основному подібна хрипота минається з віком, у протилежному разі потрібне хірургічне втручання.

— У дітей, котрі займаються співами, іноді виникає специфічний вид ларингіту — професійний, — каже І. Срібняк. — У цьому випадку немає запалення гортані, але без правильного лікування через «вузлики співака» можна залишитися на все життя з хрипким голосом. Хронічний ларингіт інколи розвивається на тлі тривалого сильного кашлю, наприклад, при кашлюку.

Отоларинголог звернула увагу, що лікування ларингіту в дітей у домашніх умовах (якщо випадок не гострий) починається з дотримання голосового режиму. Дорослі мають пояснити дитині, що необхідно по можливості менше говорити, не кричати. Треба подбати про чисте повітря в кімнаті. Дитина не повинна отримувати подразливу їжу: солоне, гаряче, газовані напої. У дієті ліпше зробити акцент на теплих супах-пюре, кашах із вершковим маслом. Корисно багато пити — теплого чаю, молока з вершковим маслом, підігрітих лужних вод. Окрім місцевої дії на горло, велика кількість рідини допоможе боротися з інтоксикацією при застуді.

Із процедур, що проводяться вдома, найефективніші інгаляції з відварами трав та ефірними оліями. Актуальна фізіотерапія — електрофорез (5%-й розчин хлориду кальцію), діадинамометрія, УВЧ, електрофонофорез. Дієвий і комбінований рослинний препарат — тонзипрет. Він виявляє протизапальний, імуностимулюючий, антисептичний, противірусний уплив, усуває неприємні відчуття в горлі, посилює місцевий імунітет і не дає гострому ларингіту перейти у хронічну форму. Для профілактики розвитку бактеріальної інфекції антисептичні засоби можуть призначатися місцево, насамперед у вигляді аерозолів. За показаннями призначаються протизапальні й антигістамінні препарати. Для розрідження слизу — муколітики і відхаркувальні засоби, як при лікуванні кашлю.

Розповіла лікар і про те, що пропонує народна медицина. Відомо багато рецептів. Є збори для полоскання і грудні збори, які вживають внутрішньо. Кожний може підібрати в аптеці, як кажуть, на свій смак: корінь алтеї, солодки, оману, змійовика; листя підбілу, шавлії, подорожника, евкаліпта, яглиці, м’яти, кропиви; квітки ромашки, нагідок, конюшини; траву звіробою, полину, чебрецю; насіння льону, бруньки берези і сосни.

Перед тим, як визначитись із складом збору (п’ять-сім і більше найменувань), треба порадитися з лікарем. Збори трав можуть також застосовуватись у поєднанні з іншими ліками.

Нагадала фахівець і про профілактику ларингіту. Вона не складна. Це, насамперед, заходи на запобігання застудним захворюванням: мити руки з милом, користуватись одноразовими серветками, не чіпати ніс і рот немитими руками, уникати контакту з хворими на ГРВІ. Захистившись від застуди і вірусних захворювань, людина вберігає себе од розвитку ларингіту. Потрібно загартовуватись, приймаючи контрастний душ, обтираючись та обливаючись холодною водою, зміцнювати імунітет. Корисно регулярно вживати цитрусові, мед, обмежити гостру, жирну і солону їжу. Необхідно достатньо висипатись, проводити час на свіжому повітрі не лише влітку, а й восени та взимку. Холодної пори року слід уникати переохолодження, намагатися тримати голосові зв’язки у теплі (не розмовляти довго, надто емоційно, під дощем або на морозі, особливо по телефону), носити теплий шарф і шапку.

Микола Юрчишин