Японський лікар та вчений Дж. Осава, який розробив теорію раціонального харчування, що має назву макробіотика (корені грецьких слів можна перекласти як довге життя), вважав гречку найпершою серед усіх продуктів за корисністю та енергетичною цінністю (на другому місці, до речі, стоїть пшоно). Мабуть, він ураховував, що зерно цієї рослини за вмістом білка перевершує всі зернові і наближається до бобових, тож може замінити м’ясо. І ще дуже важливо, що білки ці майже на 90% (у пшоні – на 11%) легкорозчинні, тому легко засвоюються. Славляться гречані крупи значним вмістом жиру та вуглеводів, тобто тими інгредієнтами, що дають енергію та витривалість організмові.
Звісно, цінність харчової культури ми оцінюємо за тим, чи має вона у своєму складі вітаміни. Гречка має. Особливо багато вітамінів В1 та В2 – це головні режисери обмінних процесів в організмі. У зерні гречки багато нікотинової кислоти (вітаміну РР, або В3), що теж активує вуглеводний, білковий та жировий обмін. Тож недарма кажуть, що гречку полюбляли прадавні і полюбляють сучасні красуні, бо це повноцінне живлення організму, яке не дає ні грама зайвої маси тіла. З огляду на ці властивості, гречка корисна і хворим на цукровий діабет. Зокрема натуропати радять 1-1,5 ст. л. крупів розмолоти, увечері залити склянкою кефіру, випити за півгодини до сніданку. Відразу приготувати нову порцію, яку випити за півгодини перед вечерею. Лікування тривале.
Вітамін В2 сприяє поліпшенню зору, стану шкіри. А головне – вітаміни групи В сприятливо діють на нервову систему, забезпечують гарний настрій і здоровий сон. В народній медицині є такий спосіб боротьби із безсонням: зварити розсипчасту гречану кашу і їсти її по 50 г 4-5 разів на день.
Що стосується вітаміну Е то до його обов’язків в організмі входить опіка над дітородними органами: сприяти нормальному перебігу вагітності, запобігати неплідності, викидням, підвищувати потенцію. Крім того, він оберігає судини від утворення згустків крові.
А як потрібен організмові вітамін Р, що його постачає гречка! Роль цього вітаміну визначають так: підвищує стійкість і проникність стінок кровоносних судин, антисклеротичний фактор, протидіє променевій хворобі. Це пряма вказівка, зокрема, людям, які страждають від варикозної хвороби (ураження нижніх кінцівок, геморой тощо), гіпертензії, атеросклерозу, ішемічної хвороби серця, вживати більше страв з гречкою.
Якщо ж станемо ознайомлюватися з мінеральним складом зерна, то дізнаємося, що він багатющий. Насамперед гречка славиться вмістом заліза та міді. Без них неможливі не лише повноцінний акт дихання, а й повноцінна, здорова кров. Поповнення цими мінеральними речовинами організм потребує в разі анемії, лейкемії, втрати крові та для зміцнення імунного захисту (тут долучаються вітаміни С та Е).
Коли згадати про йод, якого у гречці теж чимало, стане зрозумілим, чому гречку вживають у разі хвороб щитоподібної залози. Народна медицина радить 1 склянку крупів перемолоти, подушити 1 склянку зерен волоських горіхів, все змішати з 1 склянкою гречаного меду. Цю порцію з’їсти протягом дня (нічого іншого не їсти, а пити чай і воду можна). Схема лікування: 1 день на тиждень протягом 2 місяців.
Багато в гречці кальцію та фосфору – від них залежить здоров’я скелета, зубів, нігтів. А цинк загоює ушкодження шкіри (висипання, вугри), сприяє росту, справляє антивірусну дію, забезпечує діяльність ендокринних залоз, зокрема підшлункової. Позаяк цинк дбає про цілісність слизових оболонок, то гречка сприяє лікуванню шлункових і кишкових хвороб.
Отже, гречка корисна для будь-якого організму і давно вже стала улюбленою та повсякденною.
Гречані крупи виробляють двох видів: цілі (ядро) і дрібні (проділ). А борошно, якщо не купити, то самому приготувати можна, змоловши крупи на млинку для кави. З цих напівфабрикатів готують різні страви, зокрема каші. Щоб приготувати смачну й корисну кашу, треба знати кілька секретів. Найголовніший з них той, що слід звести до мінімуму час варіння страви на вогні, щоб не допустити втрати цінних інгредієнтів. Тому дієтологи радять попередньо замочити крупи на 3-4 години, а після п’ятихвилинного кипіння горщик накрити і поставити в духовку чи під подушку. Є така порада, як готувати страву на обід на роботі: залити зранку в термосі півсклянки перебраних гречаних крупів склянкою окропу. Під час обідньої перерви залишається лише додати масло (олію) та зелень і смакувати кашею.
Голубці. Гречану кашу змішати з підсмаженою на олії цибулею, викласти на підготовлене капустяне листя, сформувати голубці, скласти на сковорідку, змастити сметаною, посипати сухарями і запекти в духовці.
Запіканка з грибами. З однієї склянки крупів зварити розсипчасту кашу (2 склянки води), змішати зі смаженими свіжими грибами (2 склянки), додати 2 ст. л. вершкового масла, півсклянки сметани, вимішати, викласти на змащену сковороду і запекти в духовці.
Вареники. Півтори склянки гречаного і стільки ж пшеничного борошна, 1 ст. л. цукру, 1 яйце, 1 склянка води чи молока – з цих продуктів замісити тісто, розкачати товщиною 1-1,5 см. Для начинки треба взяти 800 г сиру, 3 ст. л. цукру, 1 яйце, вимішати. Зварені вареники полити маслом, подавати зі сметаною.
Галушки. У гречане борошно (2 склянки) додати яйце, сіль, 0,5 склянки води і замісити некруте тісто, розкачати завтовшки 0,5 см і порізати невеликими квадратиками, зварити у підсоленій воді. Ріпчасту цибулю (2 шт.) підсмажити з нарізаним кубиками салом (100 г) і змішати з галушками. Відразу подавати.
Млинці швидкі. 2 склянки гречаного та 1 склянку пшеничного борошна розвести теплою водою, щоб вийшло густе тісто, додати розведені водою дріжджі (25 г), посолити, поставити, щоб підійшло. Тоді додати окропу (усього 4 склянки води), щоб тісто стало за консистенцією як свіжа сметана. Дати підійти і випікати.