Привчити дітей до правильного харчування, коли навколо так багато спокусливої смакоти, — непросто. Але що робити, якщо дитина вередує і не хоче їсти здорову їжу? Мати двох доньок і редактор британського журналу Vogue, Калгарі Авансіно на власному досвіді випробувала рецепт залучення дітей до здорового харчування. І вважає його ефективним. Отже, Калгарі пропонує дотримуватися з дитиною 10 головних аспектів на шляху до здорового харчування.
- Не пропускати сніданок
Ніякий ранковий хаос не може бути виправданням для пропущеного сніданку. Організм має потребу в харчуванні після 10-12 годин нічного «голодування». Якщо є хоча б 10 хвилин, зробіть яєчню або омлет, підійдуть і житні тости. Якщо передбачається ранковий поспіх, подумайте про це напередодні.
- Стежити за «прихованими» цукрами
Необхідно виключити з дитячого меню продукти, в яких є «прихований» цукор. Це фруктові соки, ароматизовані йогурти, консервовані фрукти. Треба розуміти, що напис «дієтичний» і «знежирений» передбачає багато рафінаду. Хитрий «трюк» виробників — змінювати слово «цукор» на «глюкозу», «фруктозу». Усього цього можна уникнути, купуючи продукти без упаковки, тобто свіже та натуральне.
- Пам’ятати про морозильну камеру
Після спортивних секцій і гуртків за інтересами дитині захочеться ситно повечеряти. Тут на допомогу працюючій мамі прийде морозильна камера. Калгарі розповідає, що на вихідних вона готує домашні напівфабрикати з овочів, м’яса і риби, розділяє на порції і заморожує. Тоді після роботи досить швидко розігріти і красиво сервірувати готову вечерю.
- Планувати прийоми їжі заздалегідь
Якщо вчасно не подбати про сімейний обід, то в поспіху часто доводиться вдаватися до неправильних рішень у приготуванні страв. Тому Авансіно намагається щонеділі планувати меню на тиждень уперед. За словами Калгарі, це дуже приємно і корисно робити для залучення дітей у сімейні справи: разом із доньками вони продумують тижневий раціон і купують сезонні продукти.
- Не тримати вдома шкідливих продуктів
Складно переконати голодну дитину, що печиво на столі не варто їсти до обіду. Простіше не тримати його вдома. Тоді, коли малята знайдуть щось смачненьке в шафках, можна бути спокійним, адже вдома — тільки корисні продукти.
- Перетворити прийом їжі в ненудне заняття
Намагайтеся «красиво» харчуватися. В готуванні використовуйте різнокольорові овочі й під час їди попросіть дитину переказати кольори на тарілці. Давайте стравам свої цікаві назви. Сервіруйте тарілки «смайликом». Тоді здорова їжа ще буде приносити масу позитивних емоцій.
- Долучати дітей до готування
Дитині завжди цікавіше їсти те, що вона зробила сама. Таку їжу діти особливо хвалять — вона їм здається неймовірно смачною. Беріть дітей із собою в магазин — їм буде цікаво розуміти, що і звідки у них тарілці.
- Зробити розмір порцій меншим
Для дорослих і дітей порції повинні бути різні — у дитини менші. Також важливо, щоб 2/3 страви на тарілці складалися із зелені і овочів, решта — вуглеводи і білки. Важливо навчити малюків відчувати насичення. Від самого дитинства вчіть не переїдати.
- Стежити за харчуванням у школі
Цікавтеся, чим діти харчуються в школі. Якщо виникають питання, не соромтеся дізнаватися тонкощі приготування. Можна давати дитині в школу фрукти, тоді шанс перекусити чимось шкідливим значно знизиться.
- Ніякої надмірності з контролем
Нічого страшного, якщо на святі малюк з’їв багато цукерок або приніс додому пачку чипсів. Важливо, щоб переважно весь раціон дитини складався з правильних продуктів. Не варто хвилюватися через порцію морозива або шматочок торта. Важливо дотримуватися співвідношення 80/20, де більшість означає здорову їжу.
Леся ХОРОЛЬСЬКА