Чому страждають шлунок і кишечник

0
141

На стан травного тракту негативно впливають стреси, неправильне харчування, медикаменти. Найчастіше потерпають слизові оболонки, починаючи з ротової порожнини і закінчуючи прямою кишкою.

Створенню захисних плівок на поверхні слизових оболонок сприяють дві групи рослин.

Перша група — рослини, що містять слиз.

Рослинний слиз обволікає слизові оболонки, оберігаючи їх від механічного та хімічного подразнення. Під захисною плівкою слизова оболонка швидко відновлюється, рубцюються виразки, гояться ерозії. Плівка з рослинного слизу оберігає оболонку від кровоточивості.

Крім того, полісахариди рослинного слизу мають протизапальний ефект, відновлюють порушений тканинний імунітет. При цьому зростає продукування слизовими оболонками протиінфекційних чинників, зокрема секреторного імуноглобуліну А.

Витяжки з рослин, що містять слиз, готують у різний спосіб: у вигляді холодних та гарячих настоїв, відварів. Ось кілька рецептів.

Алтея лікарська. Столову ложку подрібненого кореня алтеї залити склянкою перевареної води. Витримати 5 хвилин на слабкому вогні, дати настоятися 30 хвилин. Процідити крізь марлю. Біля самого дна утворюється багато слизу, який потрібно ретельно віддушити під час проціджування. Приймати по 1/3 склянки тричі на день до їди.

Льон посівний. Столову ложку льону залити 0,5 л окропу в термосі, настоювати годину, процідити. Пити по 1/3 склянки тричі на день.

Подорожник великий. Столову ложку подрібненого листя залити склянкою окропу. Остудити й приймати по 1/3 склянки тричі на день.

Цетрарія ісландська (ісландський мох, ягель). 50 г подрібненого моху залити 0,5 л холодної води, настоювати добу, процідити та долити водою до 3/4 початкового об’єму. Пити тричі на день до їди по 100 мл. За надмірної послаблювальної дії порцію зменшити. Курс — 10-15 днів.

Ламінарія цукриста (морська капуста). Порошок або гранули морської капусти вживати тричі на день (востаннє на ніч) по 0,5-1 чайній ложці, розмішавши в 1/3-1/2 склянки води.

Курс прийому слизових настоїв — 2 тижні.

Протипоказання: індивідуальна непереносимість.

Друга група для захисту слизової оболонки — рослини з дубильним ефектом, що утворюють плівку на слизових оболонках. Подібну дію рослин пов’язують із наявністю в їхньому складі танінів, галової кислоти та її похідних. Ці речовини денатурують білкові структури на поверхні слизової оболонки, створюючи захисну плівку з її власного білка. При цьому спостерігаються ті ж ефекти, що й за використання слизу: механічний, протизапальний, виразкозагоювальний, кровоспинний та імуномодулювальний захисти. Крім цього, багато дубильних речовин із групи флавоноїдів мають протипухлинний ефект.

Приклади рослин: дуб звичайний, бадан товстолистий, гравілат міський, вільха сіра, перстач прямостоячий (калган), сумах дубильний. Особливо виділяється калган, який називають другом травного тракту.

Відвар калгану. Столову ложку кореня калгану залити 150 мл окропу й поставити на 20 хвилин на водяну баню. Коли настоїться та охолоне протягом 30 хвилин, процідити й приймати по столовій ложці за пів години до їди за болю в шлунку або інших проблем з органами травлення. Курс — 2 тижні.

Настоянка калгану. 50 г подрібненого сухого кореня залити 0,5 л горілки, настояти два тижні в темному місці, щодня ретельно струшуючи посудину, в якій міститься настоянка. Через два тижні настоянку процідити, розлити у пляшечки з темного скла, зберігати в темному місці. Приймати по 30 крапель на 50 мл теплої води тричі на день. Курс — 2 тижні.

Протипоказання: стійка атонія кишківника, хронічні запори, індивідуальна непереносимість, вагітність.

Слизотворні та дубильні рослини мають виражений протизапальний ефект.

Рослини з протизапальною дією

До груп протизапальних відносять рослини, що містять саліцилат (наприклад, гадючник, верба), та рослини зі сполуками, близькими за структурою до гормонів кори надниркових залоз (солодка). Їх застосовують для лікування слизових оболонок у дещо меншій мірі, ніж слизи та дубильні речовини. Проте їхній ефект теж непоганий. Ось деякі рецепти.

Гадючник. Чайну ложку квітів та трави залити 200 мл окропу, настояти годину, процідити. Випити за 4 рази протягом дня. Курс — тиждень.

Настоянка: 20 г гадючнику залити 100 мл горілки. Настоювати 10 днів. Приймати по чайній ложці тричі на день. Курс — тиждень.

Протипоказання: рідка кров, схильність до кровотеч, індивідуальна непереносимість, вагітність.

Протипаразитарні збори

Найчастіше в місцях ушкодження слизової оболонки органів травлення починає розвиватися патогенна мікрофлора. А іноді шкідливі організми (бактерії, грибки, гельмінти) самі стають причиною ушкоджень слизової оболонки травного тракту. Для знищення патогенних мікроорганізмів, що паразитують на слизових оболонках, застосовують рослини з антибактеріальною, антигельмінтною та антигрибковою активністю. Зазвичай їх використовують у складі оздоровлювального збору, щоб перекрити максимально можливий спектр збудників.

Наприклад, досить ефективною є така суміш: багно, чебрець і цетрарія ісландська (в рівних кількостях). Можуть бути й інші, не менш помічні варіанти: шавлія — евкаліпт; ромашка — звіробій — береза; чорнобривці — цмин. При складанні зборів всі компоненти брати порівну. Столову ложку суміші заварити 0,5 л окропу, настоювати годину, процідити. Приймати по 50 мл за 30 хвилин до їди. Курс — тиждень. Після двотижневої перерви курс повторити. У разі захворювань печінки, нирок, щитоподібної залози антипаразитарні трави потрібно вживати обережно.

Протипоказання: вагітність, індивідуальна непереносимість.

Щоб запобігти звиканню мікроорганізмів до речовин антибіотичних рослин, трави слід чергувати. Зміна може відбуватися від курсу до курсу або щодня та навіть протягом дня від прийому до прийому. У такому разі зазвичай роблять два-три варіанти оздоровчого збору.

Відновлення мікрофлори та функцій

Після курсу лікування протиінфекційними рослинами можна відновлювати мікрофлору кишківника. Із цією метою приймають препарати-пробіотики (що містять корисну мікрофлору для кишківника), які продаються в аптеках. Звичайний курс — до 2 тижнів. Дуже добре поєднувати ці препарати з ферментами підшлункової залози (їх також можна придбати в аптеці). Всі ці засоби потрібно підбирати за допомоги лікаря.

Нормалізація функції органів травлення

Одним із останніх етапів оздоровлення є відновлення власної секреторної активності слизових оболонок (вироблення ферментів, шлункового соку та інших елементів, потрібних для перероблення та засвоєння їжі), для чого застосовують рослинні гіркоти. Вони входять до складу таких рослин, як полин гіркий, бобівник трилистий, золототисячник малий, цетрарія ісландська, деревій звичайний, тирлич тощо. Ці ж рослини застосовують і для поліпшення апетиту.

Полин гіркий і бобівник трилистий. Столову ложку суміші листя полину гіркого й бобівника трилистого, взятих в однаковій кількості, залити двома склянками окропу. Настоювати 30 хвилин, процідити. Пити по столовій ложці тричі на день за 30 хвилин до їди.

Тирлич жовтий. Столову ложку сухого коріння та кореневищ залити склянкою води. Кип’ятити 6-8 хвилин на слабкому вогні, після вистигання процідити. Приймати по 1-2 столові ложки тричі на день.

Золототисячник малий. 10 г сухої подрібненої трави залити 50 мл якісної горілки, настоювати 7-10 днів, процідити. Пити по 20-25 крапель тричі на день за 15 хвилин до їди.

Настоянка гірка. Готувати настоянку методом перколяції (технологія, за якої задіюють метод перегонки) на 40-відсотковому спирті із золототисячника малого (4 частини), бобівника трилистого (4 частини), кореневищ лепехи звичайної (2 частини), трави полину гіркого (2 частини), шкірки мандарина (1 частина). Для підвищення апетиту та поліпшення травлення приймати по 10-20 крапель 2-3 рази на день за 15-20 хвилин до їди. Якщо немає можливості вдатися до цього способу, настоянку можна готувати як зазвичай: 20 г суміші залити 50 мл горілки, настояти 7-10 днів. Приготована другим способом настоянка буде менш концентрованою, та все ж корисною.

Протипоказання: вагітність, індивідуальна непереносимість.

Особливості харчування

Дієтичні заходи за ураження слизових оболонок спрямовані на зниження агресивної дії їжі, створення умов для захисту та відновлення їхньої цілісності. Із раціону вилучають каву, житній хліб, смажену їжу, копчення, маринади, надмірно солоні продукти, алкогольні напої (крім невеликої кількості червоного вина), а також гострі та пекучі прянощі: різні сорти перцю, черемшу, гірчицю, хрін, непасеровані цибулю та часник.

М’ясо та рибу слід вживати у відвареному або запеченому вигляді або готувати на парі, овочі — у вигляді пюре та негострих рагу. Дозволені картопля, макаронні вироби, різні каші. Потрібно вводити до раціону кисломолочні продукти: сир, кефір, ряжанку.

Із прянощів можна використовувати кріп, фенхель, аніс, петрушку, коріандр, імбир, шафран, куркуму.

Дуже корисні слизові напої на зразок киселів, виготовлені з не дуже кислих ягід і фруктів.

Перед застосуванням рецептів обов’язково порадьтеся з вашим лікарем.

Віктор ЛАЗЕБНИЙ,

гастроентеролог