Лікарі закликають жінок подбати про своє здоров’я

0
80

Серед онкологічних захворювань статевих органів у жінок рак шийки матки посідає друге місце — після раку ендометрію. Близько 90% випадків — наслідок «роботи» вірусу папіломи людини, а точніше — найбільш онкогенних його типів, 16 і 18, які передаються переважно статевим шляхом.

Спершу вірус призво­дить до дисплазії епіте­лію шийки матки. Це — пе­редраковий стан, який добре піддається лікуванню, але, на жаль, немає симптомів. Якщо жінка вчасно не звернеться по фахову допомогу, дисплазія пе­реросте у рак. Тоді з’являться перші тривожні «дзвіночки»:

вагінальні кровотечі після статевого акту, між місячними або після менопаузи;

біль у ділянці малого таза;

водянисті кров’янисті виді­лення з піхви, які можуть мати сильний неприємний запах;

біль під час сексу.

Хороша новина полягає у тому, що рак шийки матки розвивається повільно. Але це зовсім не озна­чає, що візит до фахівця можна відкладати до того часу, поки не закінчиться війна (особливо, якщо ви відкладали його до дня, коли закінчиться пандемія).

Лікарі закликають пацієн­ток знайти час на себе й пройти профілактичний огляд — ран­нє виявлення хвороби підвищує шанси на одужання.

Згідно з рекомендаціями фахівців Центру громадсько­го здоров’я, кожна жінка, стан здоров’я якої є задовільним, по­винна відвідувати лікаря не рід­ше одного разу на рік. Жінці з факторами ризику виникнення хвороби або яка мала передра­ковий стан, частоту оглядів вар­то обговорити зі своїм лікарем.

Факторів ризику є кілька. Це:

тютюнокуріння;

ВІЛ-інфекція або інший важкий діагноз;

захворювання, що передаються статевим шляхом;

наявність великої кількості статевих партнерів;

незахищений статевий контакт;

випадок раку шийки матки в родині.

Як пояснюють лікар-акушер-гінеколог Олександр Гнатюк та лікар-онкогінеколог Олек­сандр Тіба, першим етапом у ді­агностиці раку шийки матки є ві­зуальний огляд гінеколога або онкогінеколога. Після чого жін­ці можуть призначити додаткове комплексне дослідження: УЗД, КТ, цитологічне дослідження, біопсію, кольпоскопію тощо.

Вибір методу лікування за раку шийки залежить від сукуп­ності багатьох факторів, зокре­ма від стадії захворювання. На ранніх етапах пацієнткам про­водять конізацію шийки матки — видалення конусоподібного фрагмента слизової цього орга­на. Коли стадія вже занедбана, може виникнути потреба у тому, щоб видалити всю матку з при­датками й лімфатичними вузла­ми.

За словами медиків, най­більш ефективним захистом від раку шийки матки є вакцинація проти вірусу папіломи людини, а також скринінг за допомогою ПАП-тесту (це якраз той «мазо­чок», який лікар бере «на кріс­лі»), і ДНК-тексту, що допомагає визначити наявність вірусу в ор­ганізмі. Як зауважують у ЦГЗ, ці тести не є діагностичними. Їхній результат не може точно відпо­вісти на запитання, чи є у паці­єнтки рак шийки матки. Скри­нінг допомагає вчасно виявити передраковий стан.