Підтримка серця та судин

0
102

Для підтримки роботи серця та поліпшення стану судин дуже важливо вживати щодня омега ненасичені жирні кислоти. Вони сприяють зниженню рівня холестерину, роблять судини еластичними. Крім цього, поліпшують стан здоров’я на клітинному рівні, адже виконують енергетичну роль і є пластичним матеріалом для будівництва клітин.

Та не всі омега кислоти однаково корисні. Найпотрібніші серед них ненасичені жирні кислоти омега-3. Їх передусім рекомендовано вживати людям, які мають високий рівень холестерину з високим показником тригліцеридів і через це змушені приймати протихолестеринові препарати. Поповнювати запаси корисних омега кислот можна комбіновано: за рахунок споживання високоякісних омега-3 у вигляді біологічно активних препаратів, а також завдяки їжі.

В організмі має бути збалансований рівень омега-3 та омега-6. Омега-6 містяться в салі та оліях: соняшниковій, соєвій, кукурудзяній, виноградній. Велика їхня кількість спричиняє в організмі надмір ліноленової та арахідонової кислот, руйнівних для серця й судин. Тому на день бажано з’їдати не більш як 1-2 столові ложки зазначених олій.

А ось оливкова олія, жирна морська риба, волоські горіхи, брюссельська капуста — це джерело омега-3 жирних кислот. Рекомендовано дотримуватися співвідношення-омега-3 до омега-6 як 4:1, надаючи перевагу омега-3.

Часто люди, що мають серцево-судинні захворювання, а особливо гіпертонічну хворобу, приймають сечогінні хімічні препарати, які вимивають надзвичайно корисні для серця мікроелементи: калій і магній. Тому їхній запас необхідно поновлювати також із біодобавками та продуктами, багатими на них. Калієм насичені родзинки, банани та сухофрукти, але вони не бажані діабетикам, адже мають високий уміст цукру. В такому разі слід вживати бобові, капусту різних видів, у тому числі й морську, соняшникове та гарбузове насіння, гриби гливи, насіння льону, абрикоси, молочні продукти, а також м’ясо і морську рибу.

Щоб запобігти інфаркту, нормалізувати тиск за гіпертонії, зменшити рівень холестерину, варто уникати стресу, нормалізувати масу тіла, менше їсти солоних продуктів. При серцевій недостатності особливо слід дотримуватися трьох моментів: уникати хвилювань, зміцнюючи нервову систему; мати помірні щоденні фізичні навантаження, приміром годину ходьби на день; нормалізувати масу тіла, намагаючись бути худорлявим і підтягнутим.

За порушеного серцебиття, знервованості можна приймати настоянки та препарати на основі глухої кропиви та глоду, а також магній. Магній справляє благотворний вплив на роботу нервової системи, головного мозку, сприяє нормалізації тиску, ритму серцебиття. Поповнюйте запаси магнію, вживаючи гречані крупи, насіння гарбуза, амарант, кунжут, льон, бобові, кукурудзу, шпинат, селеру, цільнозернові продукти, какао.

Стимулює енергію серця, знижує тиск також коензим Q10.

Перед застосуванням рекомендацій обов’язково порадьтеся з вашим лікарем.

Ольга КОМАР, нутриціолог