Кістковий мозок і омолодження

0
21

Кістковий мозок є ключовим органом кровотворення та елементом імунної системи. А ще в ньому виробляються стовбурові клітини (гемопоетичні — що формують клітини крові та мезенхімальні — котрі регенерують органи й тканини). Від кісткового мозку залежить омолодження всіх внутрішніх систем організму та тіла загалом.

Тому він локалізований у добре захищених від зовнішніх упливів місцях — у кістках. Як можна впливати на кістково-мозкові порожнини? Оптимальним варіантом їхньої стимуляції є вібраційний вплив.

Дослідження вчених космічної медицини

Фахівці NASА (Національне агентство США з вивчення космосу) займалися спеціальною програмою, за якою медики досліджували нетрадиційний метод лікування. Суть його полягає в запобіганні втраті кісткової маси, від чого потерпають люди похилого віку на Землі та астронавти в космічному просторі. Наш організм підкоряється закономірності «все, що довго не працює, — атрофується». У астронавтів під час польоту кістки та мускулатура, вільні від гравітаційних навантажень, стрімко атрофуються. У людей старшого віку це відбувається внаслідок значного зменшення їхньої фізичної активності — втрачається маса м’язів і кісток, посилюється їхня ламкість.

Спеціалісти радять астронавтам задля зміцнення скелета робити таку вправу: протягом 10-20 хвилин притискатися до спеціальної пластини, що вібрує. Її коливання ледь помітні, але вони значно знижують кісткові втрати. Це вдалося довести на лабораторному дослідженні щурів. Тваринам створювали умови нерухомості. Одна група піддослідних залишалася в цілковитому спокої — після експерименту вони втратили багато кістково-м’язової маси. Лапи тварин іншої групи протягом кількох хвилин на день піддавали вібрації — й після експерименту негативних наслідків нерухомого стану не виявилося.

Домашні вібромасажери

Спеціалісти припускають, що цей терапевтичний метод можна використовувати для профілактики остеопорозу, зміцнення кісток.

Нині існує безліч різних вібромасажерів, які застосовують у фізіотерапії. У Стародавньому Китаї оздоровлювали різні органи та кістковий мозок, впливаючи на тіло слабкими ударами зв’язки лозин. Є думка, що така вібрація проникає всередину органів і немовби «витрушує» з них шкідливі сполуки, знімає напруження м’язів, зміцнює кісткову тканину.

Такий «вібротренажер» можна виготовити й самостійно: взяти в’язку тоненьких дерев’яних лозин або дроту, з одного кінця обмотати їх тасьмою, спорудивши щось на зразок віника. «Розпушені» прутики створять потрібну вібрацію під час легких постукувань по тілу.

Із чого можна виготовити таку в’язку? Із пружних матеріалів — тоненьких гілочок дерев і кущів, стебел колосків або інших трав, сталі, пластмаси. Останні можна придбати в спеціалізованих крамницях східної медицини або єдиноборств (застосовуються в бойових єдиноборствах та східних різновидах масажу). «Вібраційними віниками» зазвичай постукують по спеціальних акупунктурних меридіанах. Користь дадуть систематичні (раз на добу) постукування по 10-20 хвилин по ногах, руках, спині, сідницях, голові, не зачіпаючи лімфовузлів.

Крім зміцнення кісткової структури, вібротерапія справляє позитивний вплив на кровотворення, зміцнює імунний захист, оздоровлює весь організм. Мікровібрація задіяна в процесах фільтрації в тканинах, вона «працює» при теплообміні, активізує кровообіг органів.

Вправи з вібраційним ефектом

Оздоровчого вібраційного ефекту можна досягти з допомогою простих вправ.

Вправа «Для капілярів» Ніші в положенні лежачи. Лягти на спину на тверду поверхню, під шию покласти невелику подушку чи валик. Підняти вгору обидві руки та ноги так, щоб вони стали паралельними до підлоги. У такому положенні трясти руками та ногами протягом 1-3 хвилин. Якщо в процесі ноги трохи згинаються в колінах — не хвилюйтеся: це не має принципового значення.

Вправа «Вібрація» Арнольда Грінштата в положенні стоячи. Ноги на ширині плечей, руки вздовж тіла. Згинання (на 1-2 см) та розгинання в колінах, завдяки якому вібрує все тіло. П’ятки в жодному разі не відривати від підлоги. У міру освоєння вправи кількість рухів можна довести до 100-160 за хвилину. Щоб було зручніше стежити за прямою поставою, виконувати вібрацію необхідно перед дзеркалом. Тривалість виконання вправи — 5 хвилин.

Вправа «Пружина» Стрельникової. Вихідне положення: сидячи на жорсткому стільці або на табуреті, ноги трохи вужче, ніж на ширині плечей. Корпус прямий, спина не напружена, не сутулитися. Зігнути руки в ліктях (лікті вниз) і повернути долоні вперед — поза «екстрасенса».

Роблячи шумні, короткі, ритмічні вдихи носом, стискати долоні в кулачки (робити хапальні рухи) та одночасно різко стискати анус. Сідниці в момент вдиху теж різко напружувати й стискати разом з анусом. Затим одразу на мить розслабитися (корпус злегка випрямити, спина знову пряма, сидіти вільно й легко) — видих, пружина розтиснулася. Знову вдих: долоні стиснути, схопити повітря, тіло поштовхом рушило вгору, анальний отвір і сідниці стиснути.

Зробіть поспіль 4 короткі шумні вдихи з одночасним стисканням ануса, сідниць і долонь. Потім відпочиньте 3-5 секунд і знову 4 вдихи-рухи.

Вдих носом, стискання долонь, стискання сідниць, стискання ануса — потрібно робити одночасно. Видихати непомітно через рот після кожного вдиху-стискання.

Можна навіть, просто сидячи перед телевізором, наприклад, непомітно для оточення протягом 5-10 хвилин стискати анальний отвір. Дихання довільне.

Застосування нових практик (масаж або вправи) варто починати з меншої кількості повторень і часу, поступово збільшуючи їх. Принцип: тихіше їдеш, далі будеш — найприйнятніший при роботі з тілом та організмом. У разі неприємних відчуттів при виконанні вправ їх необхідно припинити.

Протипоказання: наявність тромбів, серйозні захворювання хребта, будь-які гострі стани, індивідуальна непереносність.

Перед застосуванням рекомендацій обов’язково порадьтеся з вашим лікарем.

Петро ПРИХОДЬКО,
гематолог
Фото з відкритих джерел

 _____________________________________________________________________

* Ця інформація несе загальний характер і не є конкретною порадою при лікуванні конкретної хвороби! За професіональною порадою лікування будь-якої хвороби звертайтесь до вашого  лікаря!