МЕНШЕ СИДИШ — ДОВШЕ ПРОЖИВЕШ

0
207

Офісні працівники, банкіри, комп’ютерні спеціалісти і просто домосіди, будьте обережні! Лікарі попереджують: перебування занадто довго у сидячому положенні може вкоротити вам віку.
Все більше досліджень свідчать: чим більше часу ми проводимо сидячи, тим менш здоровими можемо бути. Тривале перебування в одній позі вповільнює обіг крові, кисню, поживних речовин. М’язи не активні, калорії майже не спалюються, вироблення ферментів, необхідних для прискорення обміну речовин, також сповільнюється. Тому постійне сидіння перед телевізором стимулює розвиток ожиріння, цукрового діабету, серцевої недостатності, розладів опорно-рухової системи. Але не сам багатогодинний перегляд телевізора вбиває нас, а те, що ми не заповнюємо ці години сном та здоровою фізичною активністю. Також варто наголосити: якщо людина, що веде сидячий спосіб життя, ще й неправильно харчується, наслідком цього буде зайва вага.
Висновки дослідників невтішні: на сидіння сучасна людина витрачає більше часу, ніж на сон. Так, учені говорять, що коли вам доводиться сидіти понад шість годин на день, то у вас на 40 відсотків більше шансів померти протягом наступних 15 років з моменту початку такого сидячого способу життя.
То як же «боротися з кріслом»? Як людям, котрі мало рухаються, зіслизнути зі зручного стільця і проводити більше часу активно?
Щоб наші серця були здорові, ми повинні компенсувати нестачу руху фізичними навантаженнями, виконуючи, як мінімум, зарядку вранці і, як максимум, — відвідуючи тренажерний зал чи фітнес-клуб. Навіть короткочасні пробіжки вранці навколо будинку здатні полегшити проблеми сидячого способу життя. До місцевого магазину ліпше пройтися пішки, а не їхати, підійматись не ліфтом, а сходами, спілкуватися більше вживу, ніж по телефону, нарешті — вийти на одну зупинку раніше і знов-таки пройтися —багато є способів, щоби бути фізично активнішими.
Обмежуючи час, який ми проводимо сидячи, до трьох годин на день, можна додати ще зо два роки до тривалості нашого життя, порахували вчені. Аналогічним чином при скороченні щоденного перегляду телевізора до двох годин ми можемо додати ще 1,4 року. Але мало хто з нас витрачає менше ніж три години на щоденні посиденьки. Дорослим лікарі рекомендують принаймні дві з половиною години помірно інтенсивної активності — такої, як їзда на велосипеді або швидке ходіння щотижня, а також виконання кількох вправ для зміцнення м’язів: підняття важких речей чи звичайна робота в саду.
Якщо ви таки вирішили змінити свій спосіб життя, то знайте: потрібно скоротити час сидіння до трьох годин на добу. Цілком імовірно: коли майбутні покоління рухатимуться трохи більше, то й житимуть довше.
Наталя НІДЗЕЛЬСЬКА