ПОКАЖІТЬ ВАШІ ЗУБИ

0
596

Мабуть, у кожного з нас хоча б раз у житті боліли зуби. Що тільки не доводилося робити, аби вгамувати біль! І полоскати рот теплою водою з розчиненою в ній сіллю чи содою, і ковтати пігулки но-шпи або анальгіну. Але до стоматолога мало хто поспішає. А раптом знайде чергову дірочку в зубі, яку потрібно буде латати з допомогою ненависної бормашини?..
— Зубні недуги — один із найпоширеніших видів патологічних процесів, що зустрічаються в людини, — розповідає доцент кафедри стоматології дитячого віку Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика, кандидат медичних наук Катерина Анатоліївна ПАРЛЕЙ. — Однією з основних причин захворювання і втрати зубів є карієс — розм’якшення твердих тканин, що призводить до утворення порожнини. А ще — наявність постійного зубного нальоту, часте вживання легкозасвоюваних вуглеводів (солодощів), мікротріщини емалі, які утворюються при різкій зміні гарячої та холодної їжі або нервовій звичці скреготіти зубами, й механічні ушкодження твердими предметами. Куріння, вживання занадто гострої їжі, неповноцінне харчування також роблять свою погану справу. Особливе місце серед цього переліку посідає мінеральна незбалансованість питної води у місцевості, де ми проживаємо.
— Потрібна, либонь, відповідна профілактика?
— Звісно. Вона зводиться, по-перше, до усунення причин, по-друге, до налагодження правильного харчування, по-третє — дотримання особистої гігієни і, нарешті, до науково обґрунтованої мінералізації питної води. Профілактика карієсу повинна починатися в ранньому дитинстві. Від часу прорізування зубів у дитини слід приділяти особливу увагу санації порожнини рота, правильному вітамінізованому харчуванню, привчати малюка чистити зуби, полоскати рот перевареною водою після їди. Річ у тому, що карієс молочних зубів може переходити на постійні зуби.
Старшим школярам і дорослим слід чистити зуби двічі на добу — вранці і ввечері після вечері. На ніч після чищення варто випити ковток несолодкого компоту чи кефіру, аби придушити розвиток у порожнині рота патологічної флори, поліпшити функціонування кишківнику та слинних залоз. Адже тільки нормальна повноцінна слина сприяє правильному дозріванню емалі зубів у дитинстві, а це розвиває стійкість до патологій і надалі. Завдяки слині у молодій емалі відбуваються синтез фторапатитів та інші реакції, які допомагають росту й зміцненню твердості зубів.
К.Парлей зазначила, що карієс спричинюють певні мікроорганізми. Без них він не розвивається! Здорові зуби, як і здорова шкіра, практично захищені від проникнення патогенних мікробів, якщо тільки інфекція не занесена потоком крові або лімфи. Втім, за певних обставин розвиток патології починається в ротовій порожнині, коли виникає карієсогенна ситуація. Органічні кислоти, які виробляються бактеріями, сприяють утворенню білих плям — провісників карієсу. Тому так важливо щодня чистити зуби — механічно видаляти колонії мікроорганізмів, себто зубний наліт, який швидко розростається. Важливу роль у профілактиці карієсу відіграє своєчасне виявлення й лікування білих плям, тобто проведення ремінералізуючої терапії та фітонцидотерапії. І тут найліпшим засобом для лікування й профілактики карієсу є ріпчаста і зелена цибуля.
Катерина Анатоліївна розповіла, як саме її слід застосовувати.
— У добре промитої цибулини низько зрізують кореневу мичку і цим зрізом один раз на добу протирають зуби та ясна, — радить вона. — Фітонциди й речовини, що містяться у кореневій мичці, благотворно позначаються на структурній тканині зубів і навіть сприяють зникненню білих плям та мікротріщин в емалі.
Пір’я зеленої цибулі дрібно нарізують, товчуть в емальованій чашці дерев’яним товкачиком, додають за смаком сіль і свіжу олію. Чайну ложку маси намащують на скибочку хліба і з’їдають після обіду.
Можна застосовувати також часник і кріп. Для цього зубок часнику або трохи весняного кропу змащують у соняшниковій або кукурудзяній олії і натирають поверхню зубів, не торкаючись ясен. Таку профілактику фітонцидами варто проводити ранньої весни або наприкінці зими.
За словами К.Парлей, важливу роль у профілактиці відіграє мікроелемент фтор. У довкіллі він досить поширений. Основна кількість надходить до організму людини разом із питною водою. Здавна помічено, що в людей, котрі живуть у місцевостях, де вода містить достатньо фтору (1-1,5 мг на літр), набагато рідше зустрічається карієс порівняно з тими, котрі вживають бідну на фтор воду.
Лікування здебільшого зводиться до видалення уражених ділянок твердих тканин зуба й відновлення його анатомічної форми з допомогою різних пломбуючих матеріалів. Несвоєчасне лікування карієсу призводить до всіляких ускладнень, нерідко — до втрати зуба внаслідок запалення навколишніх тканин. Однак навіть своєчасне лікування цієї патології не може повністю розв’язати проблему. Протикаріозна дія фтору була відома ще в минулому столітті. Лікарі рекомендували вагітним жінкам пігулки, котрі містили фтористий кальцій. Сьогодні це підтверджено багатьма клінічними й експериментальними дослідженнями, що й стало підставою для застосування різних способів збагачення організму фтором. Найефективнішим та найбільш вивченим є штучне фторування питної води. Однак це здійсненне лише в населених пунктах із централізованим водопостачанням.
Чи можливе фторування не лише води, а й харчових продуктів?
Відповідаючи на це запитання, Катерина Анатоліївна нагадала, про всім відому йодовану сіль, яка запобігає розвиткові патологій щитоподібної залози. Так от, крім фторування питної води, у деяких країнах фторують столову сіль, молоко, хліб, а також інші харчі. Останніми роками для профілактики карієсу з дедалі більшим успіхом застосовують таблетки, що містять фтор. Цей спосіб поширений у США, Австрії, Польщі, ФРН, Чехії, Словаччині, Угорщині, багатьох інших країнах, зокрема й нашій. Таблетки дають змогу точно дотримуватись правильного дозування фтору залежно від віку й інших особливостей організму за умови контрольованого застосування. При цьому варто враховувати, що фтор у пігулках ефективніший для дітей віком від двох до чотирнадцяти років при регулярному прийомі препарату протягом 200-250 днів на рік.
— А чи існують якісь застереження щодо таких пігулок?
— Так. Слід мати на увазі, що тривале надходження підвищених доз фтору в організм (природне або штучне) призводить до виникнення іншого захворювання — флюорозу. При цій недузі спостерігається дуже низька ураженість зубів карієсом, але відбуваються інші серйозні зміни твердої тканини, здатні й без карієсу спричинити значне руйнування зубів, зумовлюючи підвищену їх крихкість. До речі, флюороз може розвинутись і при вмісті фтору в питній воді більш як 1,5 мг на літр. Що ж до засобів гігієни порожнини рота, які містять різні профілактичні добавки, то тут без поради лікаря-стоматолога, як правило, буває важко вибрати найбільш підходящі.
Насамкінець Катерина Анатоліївна нагадала, щоб кожен з нас не забував відвідувати стоматолога хоча б раз на півроку. Боятися бормашини не слід. На сьогодні майже в усіх стоматологічних клініках України встановлено нове європейське обладнання, завдяки якому «ремонт» зубів відбувається безшумно та безболісно.
Микола ЮРЧИШИН