ЩЕ РАЗ ПРО ПЛАСТМАСОВУ ТАРУ

0
406

Що пластик, з якого виготовляють пляшки та інші пакувальні предмети, містить хімічну сполуку біфенол А і що ця речовина шкодить здоров’ю — не новина.
Біфенол потрапив у поле зору вчених ще кілька років тому — після того, як експерти Національної токсикологічної програми США повідомили, що він за будовою схожий на жіночий статевий гормон естроген. У експериментальних тварин він прискорював статеве дозрівання, порушував поведінку, а також сприяв розвиткові раку простати і молочної залози. Окремі дослідження показали, що висока концентрація біфенолу А може негативно позначатись на якості сперми та внутрішньоутробному розвиткові.
І ось тепер учені з Медичної школи Пенінсьюла (Велика Британія) здійснили широкомасштабне дослідження дії небезпечної сполуки на людський організм. Аналізи сечі 1.455 дорослих людей показали, що 92,6 відсотка з них містять біфенол А.
Учені розділили зразки сечі на чотири групи за концентрацією біфенолу і зіставили їх із даними про здоров’я учасників експерименту. І переконалися, що в людей із групи з максимальним умістом хімікату в сечі ризик серцево-судинних захворювань утричі більший, а цукрового діабету — у 2,4 разу порівняно з групою мінімальної концентрації. Залежність зберігалася і з урахуванням поправок на інші чинники ризику — вік, стать, вагу, куріння, вживання алкоголю, рівень освіти та доходів і навіть расу. До того ж високий уміст біфенолу А поєднувався з високим умістом печінкових ферментів, а це вказує на цілком можливе ураження печінки.
Щоправда, слід зазначити, що керівник дослідження д-р Девід Мельцер уважає: робити висновки поки що зарано. Адже біфенол А виводиться з організму протягом доби, тож судити про хронічні ефекти за результатами одного аналізу некоректно. Потрібно продовжувати дослідження.
Що ж, зачекаємо нових результатів. Але варто зазначити, що з пластику виготовляють не лише пляшки для пива та води, а й упаковку для різноманітних харчових продуктів, посуд, дитячі пляшечки, іграшки тощо. І всі ці речі містять капосний біфенол…
І ще одне. У виробництві деяких різновидів пластику використовується отруйна речовина меламін, яка спричинила трагедію і гучний «молочний скандал» у Китаї. Пам’ятаймо і про це.