ХОЛЕСТЕРИН «ПОГАНИЙ» І «ХОРОШИЙ»

0
507

Ця органічна високомолекулярна речовина синтезується в організмі людей і тварин, знайдено її також у деяких рослинах. Являє собою первинний матеріал для біосинтезу стероїдів. Порушення холестеринового обміну призводить до патологічних станів — утворення жовчних каменів та відкладень на стінках судин (атеросклероз).
Слово «холестерин» походить від грецьких «холе» — «жовч» та «стеропс» — «твердий». Сполука ця виконує три важливі функції: зміцнює стінки клітин; виробляє жовчну кислоту, яка розщеплює жири в кишківнику; сприяє утворенню в організмі вітамінів групи D та статевих гормонів — тестостерону в чоловіків і естрогену в жінок. А ще холестерин міститься в молоці матері, котра годує груддю, допомагає зміцнювати тканини нейронів мозку, що росте, себто дитячого.
Холестерин буває двох різновидів — «поганий», який відкладається на стінках судин (так звані «бляшки»), і «хороший» — прибирає бляшки зі стінок. Медики розрізняють ці види за ліпідними профілями: «поганий» холестерин має низьку щільність (ЛПНЩ), «хороший» — високу (ЛПВЩ). І що вищий рівень холестерину високої щільності, то ліпше.
Близько 80 відсотків холестерину (приблизно 1 грам на день) виробляє наша печінка, решта надходить із тих харчів, що ми споживаємо. Менше 200 мг/дл — нормальний рівень загального холестерину в крові. 240 мг/дл — дуже високий рівень. Менше 130 мг/дл — нормальний показник холестерину низької щільності для людей, котрі не мають серцевих недуг.
Знижують рівень «поганого» холестерину вітамін Е, омега-3 жирні кислоти, соєвий білок, нікотинова кислота (вітамін В3), фолієва кислота, вітаміни В12, В6.
Сприяють підвищенню рівня холестерину в крові сидячий спосіб життя, ожиріння, куріння, зловживання спиртними напоями, споживання їжі з високим умістом насичених жирів.
Сторінку підготувала Ганна ВИННИК