ЯК ГОДУВАТИ МАЛЮКА

0
474

Більшість гастроентерологічних недуг, що виникають у дитячому віці, спричинені неправильним харчуванням. Сьогодні ця патологія у структурі захворювань дітей займає друге місце: практично кожна восьма-дев’ята дитина в Україні страждає на гастроентерологічні розлади.
— Цими вкрай актуальними питаннями ми займаємося вже тривалий час, — розповідає керівник відділення проблем харчування та соматичних захворювань дітей раннього віку Інституту педіатрії, акушерства і гінекології НАМН України, президент Асоціації педіатрів-гастроентерологів та нутриціологів України, головний дитячий гастроентеролог МОЗ, доктор медичних наук, професор Олег Геннадійович ШАДРІН. — Бо тією чи іншою мірою якість харчування позначається на здоров’ї і дітей, і підлітків, та й дорослого покоління. Особливо відповідально треба ставитися до харчування дітей раннього віку. Бо як батьки годують дитину на другому-третьому році життя, скільки дають їй солі, перцю, цукру, такі смакові вподобання у неї залишаться назавжди. Формуючись ізмалечку, вони відкладаються у свідомості. Стаючи «рабом» харчових пристрастей, людина часто-густо шкодить своєму здоров’ю. А винні дорослі, бо не привчили дитину до здорової їжі. Дуже важливо, як годують малюка на першому році життя. Якщо дитина (це неспростовно доведено) не мала грудного вигодовування, вона часто страждає від ожиріння, а також від застуд. У неї менший психологічний зв’язок із матір’ю, а в період статевого дозрівання більше дошкулятимуть проблеми у психічній сфері.
— Чи багато матерів вигодовують дітей грудним молоком?
— Сьогодні це велика проблема. Дійшло до того, що половина матерів годують традиційно лише до трьох місяців, а до шести ще менше — третина. Хоча Всесвітня організація охорони здоров’я, МОЗ України переконують: кожна дитина повинна вигодовуватись грудним молоком значно довше — певна річ, якщо мама в змозі це робити. Доведено: грудне вигодовування і на другому році має цілий ряд переваг. Наприклад, одна порція материнського молока забезпечує дитину сорока відсотками добової норми кальцію — одного з найголовніших елементів для росту організму і зміцнення імунної системи. В Україні діє Програма підтримки грудного вигодовування. На жаль, доводиться постійно боротися з негативними тенденціями: мами після пологів занадто рано виходять на роботу і часто припиняють грудне годування. Мовляв, нині багато замінників. Наші співробітники, котрі беруть участь у програмі, всіляко сприяють тому, щоб мами зрозуміли важливість імунологічних властивостей живого молока.
— Але ж буває, що в матері зовсім немає молока.
— Буває, але рідко. Це зовсім інша ситуація, і вихід один: у нас є суміші, які за багатьма показниками схожі на грудне молоко. Але що не кажіть, штучно створити справжнє материнське неможливо. Зроблю застереження: у жодному разі не можна замість материнського давати дитині розведене водою коров’яче молоко! Це неодмінно спричинить необоротне порушення здоров’я у малюка. Раннє введення коров’ячого молока в раціон призводить до алергізації: на першому році життя до 30 відсотків дітей через це мають ті чи інші прояви алергії. Найчастіше вона пов’язана з несприйняттям білків коров’ячого молока. До речі, наше відділення займається практичними аспектами застосування замінників грудного молока при патології шлунково-кишкового тракту, у тому числі при згаданому несприйнятті. І ще. Буває, в мами немає молока, і вона йде в магазин та купує першу-ліпшу суміш, що потрапила на очі. Не можна так! Насамперед слід звернутися до педіатра, який обстежить дитину, вивчить її проблеми і призначить належний замінник.
— Розкажіть детальніше про розроблену міністерством програму.
— Перший етап підтримки грудного вигодовування в Україні починається ще з періоду вагітності, коли жінка, стаючи на облік, має прослухати про переваги грудного вигодовування. Активну участь беруть педіатри, неонатологи, акушери, гінекологи.
Другий етап — пологові відділення. Раннє прикладання малюка до грудей, підготовка мами й дитини до годування, догляд немовляти — все це для того, щоб мама відчула радість годування дитини, спілкування з нею. Крім того, при виписуванні з пологового будинку медичні працівники проводять відповідні бесіди, допомагають порадами. Розроблено і систему заходів при зниженні лактації, себто зменшенні вироблення молока. Надаються поради, як бути, коли в дитини кольки, проблеми з випорожненням; як харчуватись мамі, щоб сприяти виробленню молока. Ми їздили по Україні, запроваджували програму, нині періодично контролюємо її виконання. І вже є перші результати — збільшилось число матерів, котрі не уникають грудного вигодовування.
— Але ж росте дитина не на одному молоці?
— Авжеж. Україна приєдналася до заходів ВООЗ, спрямованих на те, щоб дитина вчасно одержувала підгодовування. Вчасно — це з шести місяців. Підгодовування раніше цих термінів, що досі практикувалося в Україні, неприпустиме. Всі наукові дослідження свідчать: дитина має перебувати на виключно грудному вигодовуванні до шести місяців і тільки потім одержувати підгодовування. Певна річ, ідеться про здорових діток. Уже не практикується введення у раціон із чотирьох місяців соків. Педіатри та сімейні лікарі розробили нову схему підгодовування. Ми переглянули доцільність вживання каш, молочних продуктів, дещо відсунули — ближче до року — строк прийому незбираного коров’ячого молока. Рекомендуємо починати підгодовування насамперед із простих каш — гречаної, кукурудзяної, рисової. Дитині дають їх місяць-два-три і переходять на комбіновані, що містять глютен (пшеничний білок). Якщо маля має надмірну вагу, рекомендуємо починати з овочевого підгодовування.
— Дуже важливе питання, які овочеві страви давати: куповані в магазині чи приготовані батьками?
— З часом ми дедалі більше схиляємося до думки, що бажано (коли батьки не мають цілковитої певності у високій якості продуктів) все-таки використовувати їжу промислового виробництва. Вона виробляється за особливою технологією і під суворим контролем, витримується ступінь обробки відповідно до віку дитини. Практика показує, що використання недоброякісної сировини при виготовленні харчів для малечі, особливо першого року життя, на таких підприємствах неможливе. Те саме стосується молока. Бо сьогодні гостро стоїть питання епідеміологічної безпеки молочних продуктів. Ліпше купувати їх в одноразовій асептичній упаковці, щоб не стояли довго, адже найчастіше саме молочні продукти є причиною різних отруєнь. Тож повторю: якщо мама не впевнена у бездоганній якості приготованої нею їжі, краще не ризикувати і купувати вироблену на фабриці дитячого харчування.
— Що насамкінець хотіли б побажати мамам?
— Як педіатр хотів би, щоб усі діти були здорові. А один із найголовніших компонентів здоров’я — харчування. І від того, що ви «вкладете» у дитину, як годуватимете, залежить, чи буде її шлунково-кишковий тракт здоровим, як вона ростиме і розвиватиметься. Подбавши про правильне харчування на першому році, ви подаруєте своїм дітям найдорожчий скарб — здоров’я.
Розмову вів
Микола ЮРЧИШИН