ДУША ЙОДУ ПРОСИТЬ

0
537

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, йододефіцитні захворювання належать до найпоширеніших неінфекційних хвороб людини. Статистика свідчить, що у 675 мільйонів жителів планети збільшена щитоподібна залоза (ендемічне воло), а 50 мільйонів слабують на розумові розлади, спричинені йодною недостатністю.
Дефіцит йоду часом не має яскраво вираженого зовні характеру, тому медики дали йому назву «прихований голод». Понад півтора мільярда землян мають підвищений ризик недостатнього споживання йоду.
Добова потреба в йоді становить 100-200 мкг. За все життя людина споживає його 3-5 г (близько чайної ложки).
Окрім виражених форм недоумкуватості, дефіцит зумовлює зниження інтелектуального потенціалу всього населення, котре живе у місцевостях, бідних на йод. Дослідження, проведені в різних країнах, довели, що середні показники розумового розвитку (ІQ) у регіонах з істотним йодним дефіцитом на 15-20 відсотків нижчі, ніж без такої нестачі.
Щоб не потерпати від «прихованого голоду», треба споживати замість звичайної солі йодовану. Але цьому часто заважають марновірства. Наведемо деякі.
Дехто вважає: йодована сіль — ліки, тож її слід уживати за показаннями. Насправді воно не так. Ця сіль — профілактичний засіб, який рекомендується практично всім.
Є думка, нібито споживання йодованої солі може спричинити надлишок йоду в організмі. Це не відповідає дійсності. Нормативи вмісту точно розраховано на задоволення фізіологічної потреби в мікроелементі.
Чи можна застосовувати йодовану сіль для консервування? Хтось запевняє, що ні: вона, мовляв, змінює колір та запах продуктів. Насправді вміст йоду в солі такий малий, що не позначається на якості страв і консервації.
Йодована сіль дорожча, ніж звичайна, це так. Але, по-перше, різниця в ціні не така вже й велика. А по-друге — це дуже помірна плата за своє здоров’я і здоров’я дітей.
Є продукти, котрі містять йод, — плоди фейхоа, перетинки волоського горіха, хурма та інші. Але вміст цей зовсім незначний, тож для профілактики вони непридатні.
А от у ламінарії (морській капусті) йоду справді багато (2,7-3%). Проте фахівці зазначають, що екзотичні харчі не можуть бути надійним джерелом профілактики. Та все ж таки ліпше морська капуста, ніж нічого. Тільки порадьтеся з лікарем, бо є і протипоказання — нефрит, геморагічні діатези, туберкульоз легень, схильність до кровотеч та ін. Не можна їсти ламінарію вагітним.
І в жодному разі не слухайте «знавців», котрі радять для профілактики вживати йодну настоянку, розчин Люголя, бетадин, йоддицерин! Ці ліки призначені лише для зовнішнього (місцевого) застосування.