НА ГІПЕРТОНІЮ ЧАСТІШЕ СТРАЖДАЮТЬ ЧОЛОВІКИ

0
216

Щоб обговорити сучасні методи  профілактики і лікування хвороби,  на Міжнародну науково-практичну конференцію, що відбулася  в Національному медичному університеті імені О.О. Богомольця, приїхали фахівці з 13  країн світу. У своєму вітальному слові міністр охорони здоров’я Раїса Богатирьова зазначила, що хвороби системи кровообігу є основною причиною смерті у світі. Тому прийнято програму «Здоров’я — 2020: український вимір», яка вперше для України передбачає орієнтацію на профілактику на принципах  Всесвітньої організації охорони здоров’я.
Про гостроту цієї проблеми говорив у своєму виступі і  академік Віталій Москаленко. Так, дослідження Інституту кардіології ім. М.Д. Стражеска свідчать, що артеріальна гіпертензія виявляється у понад третини населення, частіше серед чоловіків. Навіть у віці 25—34 роки підвищений тиск виявляють у кожного шостого чоловіка, в 35—44 роки — у кожного третього, а в 45—54 роки — в кожного другого. Серед жінок віком 25—34 роки артеріальна гіпертензія зафіксована у кожної двадцятої, в подальшому динаміка її поширеності зростає.
У 2011 році серед дорослого населення України було зареєстровано майже 12,3 мільйона випадків захворювань на гіпертонічну хворобу. Тобто з 1991-го таких хворих збільшилося майже втричі. Як наслідок,  рівень первинної інвалідності дорослого населення зріс протягом 2010—2011 років на 20%.  Загалом унаслідок хвороб системи кровообігу Україна щорічно втрачає близько 450 тисяч населення.
Тож важливо, наголосив професор Василь Нетяженко, щоб якомога більше людей звернулися до лікаря, виміряли тиск і за потреби розпочали лікування. Здається, все дуже просто. На жаль, з 12 мільйонів вітчизняних гіпертоніків лікується лише 15% хворих. Тим часом держава виділила 190 мільйонів гривень на профілактику і лікування цієї недуги.
Відомо, що ризик розвитку гіпертензії можна мінімізувати через дотримання здорового способу життя: збалансоване харчування, скорочення споживання солі, відмови від зловживання алкоголем, регулярна фізична активність та відмови від вживання тютюну. Всесвітній день здоров’я надає унікальну можливість загострити увагу на проблемі боротьби з артеріальною гіпертензією, спонукати уряди, міжнародні організації, ділові кола, фахівців різних секторів і громадянське суспільство до активних дій, спрямованих на її розв’язання.
Микола ПЕТРУШЕНКО