Рятівний біль

0
365

Що являє собою біль? Узагальнене (і досить умовне) визначення звучить так: своєрідний психофізіологічний стан людини, який проявляється в неприємному, гнітючому, інколи нестерпному відчутті, що виникає внаслідок дії надпотужних або руйнівних подразників на організм. Одне слово, неприємне явище. Але по-своєму корисне, бо сигналізує, коли з нами «щось не те».
А от фахівці зі Школи клінічних наук при Брістольському університеті (Велика Британія) дійшли висновку, що біль може бути достоту рятівним: при серцевому нападі він здатний допомогти нашому «моторові» мінімізувати ушкодження. Дослідження, профінансоване Британською кардіологічною асоціацією, зокрема, показало, при інфаркті (коли тромби блокують артерію, котра постачає до серця кисень) больові сигнали від серцевих нервів можуть залучати до місця блокади стовбурові клітини, необхідні для усунення ушкоджень.
У Сполученому королівстві щороку із серцевими нападами стикаються близько 124 тисяч людей. У число симптомів цієї недуги входить біль у грудях — відчуття, ніби навколо грудної клітки стягують ремінь. За припинення надходження в серце кисню клітини вмирають, і серце часто отримує необоротні ушкодження.
Нинішнє дослідження довело, що провідна молекула Substance Р, яка дає змогу тілу відчувати біль, вивільняється з нервових закінчень у серці під час нападу. Потім Substance Р мобілізує стовбурові клітини з кісткового мозку до місця закупорення артерії. Ці клітини здатні створювати нові кровоносні судини, щоб оминути блокаду і відновити кровоплин.
Дослідники вважають, що їхня робота допоможе у створенні нових методів лікування серця, ушкодженого інфарктом.
Результати дослідження докладно висвітлено в журналі «Circulation».
Принагідно: у двох із п’яти жінок при інфаркті не виникає болю в грудині. Замість того в них можуть спостерігатись такі важко розпізнавані симптоми, як болі у щелепі, шиї, плечах чи спині, дискомфорт у шлунку або раптові проблеми з диханням.