Причина — спосіб життя

0
417

 

Онкологічні, серцево-судинні, хронічні бронхолегеневі недуги, цукровий діабет — від них помирає нині понад 80 відсотків хворих, у тому числі у високорозвинених країнах. Чому? Ще сто років тому такого начебто не спостерігалося.

Причиною того, що хронічних недуг побільшало, вважають сучасні медики, є подовження тривалості життя. Саме так! До відкриття антибіотиків (тобто до середини ХХ століття) люди помирали переважно від інфекційних хвороб (згадати хоча б страшну пандемію грипу 1918 року, яка забрала майже 50 мільйонів людських життів — удвічі більше, ніж Перша світова війна). Нині медицина здатна тримати переважну частину інфекцій під контролем, тож першість здобули неінфекційні захворювання. У минулому люди часто-густо не доживали ні до раку, ні до інфаркту, ні до інсульту. Ми — доживаємо. І помираємо. Проте основний «вклад» у розвиток недуг вносить наш спосіб життя. Він прискорює процес і погіршує перебіг хронічних хвороб.

Ось провідні чинники ризику.

Нездорове, подеколи смертельно небезпечне харчування. За останні десятиліття помітно збільшився вміст у їжі шкідливих компонентів. Але важливо навіть не це. Сьогодні люди їдять значно більше, ніж колись. А звідси — велика вразливість до подагри, ожиріння, проблем із серцем, одне слово, до всіх тих захворювань, котрі стали жахом нашого часу.

Куріння. Тютюн, як відомо, було завезено з Америки ще у ХVІІ столітті. Проте справді масове поширення він дістав у нас у середині ХХ століття. Куріння погіршує стан серця і судин, сприяє появі новоутворень, його негативний вплив на легені — незаперечний. Якщо хочете жити довше й краще — не куріть.

Зниження фізичної активності. Ми постійно сидимо — в офісі, вдома, в автомобілі. Певна річ, сільських жителів це стосується менше, ніж городян. Людина запрограмована природою на рух. За добу вона повинна робити десь 10 тисяч кроків — 4-6 км. Ходити бажано в середньому темпі чи трохи швидше. Це допоможе витратити отримані з їжею калорії та сприятиме розкриттю дрібних судин у м’язах, що важливо для профілактики гіпертонії, яка надалі може спричинити серцеві хвороби.

Зловживання алкоголем. Його вплив на серце вкрай негативний, як і на печінку. Надмір спиртного безпосередньо не призводить до діабету, але порушує обмін речовин, змінює нормальний перебіг біохімічних процесів у мозку.

Підвищення рівня стресу. За сто років ми стали жити швидше і напруженіше, зріс інформаційний потік, причому він «заливає» людину день у день. Усе це негативно позначається і на психічному, і на фізичному здоров’ї. Вчіться розслаблятись, не брати все близько до серця, обговорювати те, що вас хвилює. Це певною мірою посприяє профілактиці практично всіх хронічних недуг.

І ще одне. Пам’ятайте: наїдатись на ніч — нефізіологічно, а відтак шкідливо для здоров’я.