Осіння негода, як ви, певне, завважили, не завжди сприяє гарному настрою. Але це — не найбільша прикрість, яку може викликати затяжна веремія дощів і холодного вітру. Разом із бухиканням і чханням стрімко наближається капосний сезон застуд, коли нестабільність погоди і наша неготовність мерзнути роблять погану послугу нашому організму: він починає давати збої. Насамперед від «навали» гострих респіраторних захворювань (ГРЗ), які часто «ведуть» за собою захворювання горла. Що маємо знати, аби вчасно й ефективно дати відсіч «непроханим гостям»?
Насамперед лікарі радять не поспішати з вживанням медикаментів. «Слизова оболонка носа — перший кордон і щит на шляху вірусу, який атакує організм, — пояснює завідувач відділом дитячої отоларингології лікарні «Охматдит» Юрій Молочек. — «Закладений» ніс, відчуття напруги та сухості в носі та горлі, чхання — вкрай неприємні симптоми, але вони не означають, що ви захворіли. Це захисна реакція на контакт iз вірусом. Часто в таких ситуаціях ми «переходжуємо» інфекцію на ногах або дістаємо з домашньої аптечки судинозвужувальні препарати чи антибіотики. Але такі лікувальні засоби не знищують вірус, а навпаки — дають йому можливість адаптуватися до імунної системи вашого організму».
Тому, щойно ви завважили в себе симптоми ГРЗ, правило номер один: залишайтеся вдома, «ізолюйте» свій вірус від контактів із колегами, друзями. Якщо вас лихоманить, але температура тіла не перевищує 38 градусів, не поспішайте вживати ліки. Температура — захисна дія імунітету проти вірусу. При гострих респіраторних захворюваннях лікарі радять пити багато теплої рідини (чай iз лимоном, компоти, молоко) — потогінний ефект дуже важливий під час боротьби з недугою. У початковий період захворювання судинозвужувальні препарати краще не застосовувати, оскільки вони знижують захисну реакцію носа. Крім того, при тривалому застосуванні в людини виникає звикання або й залежність від цих препаратів. Полегшує дихання аромотерапія — вдихайте олії м’яти, евкаліпту, хвої. Антибіотики при застудних недугах узагалі недоречні: ці препарати «воюють» із бактеріями, а не з вірусом, який зазвичай спричиняє ГРЗ. До того ж приймати антибактеріальні засоби слід лише за порадою лікаря.