Серце: як його уберегти?

0
497

 

Серце — дуже важливий орган у нашому тілі. Саме завдяки його безперервній роботі всі органи і тканини постійно отримують кисень і поживні речовини. На жаль, ми не завжди дбайливо ставимося до свого полум’яного мотора, що у підсумку призводить до розвитку низки захворювань, здатних порушити функції органа або призвести до загибелі. Серце завжди намагається повідомити своєму господареві, що з ним щось не так, у вигляді різних симптомів, одним з яких є стенокардія напруги.
Про те, як визначити та як лікувати стенокардію, ми попросили розповісти доцента, кандидата медичних наук, лікаря вищої категорії за спеціальністю «кардіологія» Романа Комаровського.
 
— Що ж таке стенокардія?
— Це — нападоподібний больовий синдром, який розвивається у пацієнта через недостатнє постачання серцевого м’яза киснем. Хоча цим терміном позначають самостійне захворювання, по суті — це лише прояв тих патологічних процесів, які відбуваються у серці хворого.
Механізм розвитку стенокардії досить простий. У нормі дві коронарні артерії постачають кров’ю все серце. Природа зробила так, що здатність коронарних артерій у кілька разів перевершує звичайну потребу серця в кисні та поживних речовинах, що забезпечує його нормальне функціонування в період підвищеного фізичного навантаження.
Проте в результаті прогресування атеросклерозу просвіт судин може значно звужуватися і їх пропускна спроможність зменшується. У підсумку під час навантаження потреба в кровопостачанні зростає, але коронарні судини не можуть його забезпечити. Поступово розвивається ішемія і з’являється біль за грудиною — стенокардія.
— А що таке стенокардія напруги?
— Це — форма захворювання, при якій усі клінічні прояви виникають під час фізичного навантаження або емоційного перенапруження. Вище описано патогенез розвитку болю в такому випадку. У даній формі захворювання виділяють ще кілька типів: стенокардія напруги, що з’явилася вперше, стабільна стенокардія напруги і прогресуюча.
— Чи існує класифікація різних ступенів захворювання?
— Так. Залежно від того, наскільки легко провокується загострення захворювання і наскільки знижена якість життя пацієнта, виділяють декілька функціональних класів стабільної стенокардії. При першому пацієнт може виконувати звичайні навантаження. Підйом сходами і ходьба болю не викликають. Стенокардія нагадує про себе тільки під час виконання важкої фізичної роботи.
Другий клас захворювання характеризується проблемами, що з’являються при швидкій ходьбі або при підйомі по сходах. Причиною загострення може стати також звичайна ходьба на відстань понад 200 метрів або емоційне перенапруження.
При третьому класі фізична активність людини значно обмежена, напади можуть виникати при ходьбі по рівній місцевості понад 100 метрів або підйомі на один сходовий проліт. При четвертому — пацієнт не може доглядати за собою і виконувати мінімум рухів без розвитку нападу. Навіть незначне пересування провокує напад.
— Якими є симптоми стенокардії?
— Біль за грудиною або зліва від неї — найбільш типовий і найбільш поширений симптом. Біль носить давлячий або стискаючий характер. Якщо пацієнта попросити показати місце болю, то він притискає кулак, що говорить про поширеність болю.
Особливістю такого болю є супроводжуючий його страх смерті. Іноді біль поширюється у ліву руку і ліве плече, нижню щелепу, верхню половину живота.
Усі симптоми з’являються після фізичного навантаження або емоційного перенапруження, що швидко помічають хворі і поступово починають адаптувати свою активність.
Практично завжди біль минає через 3–5 хвилин за умови припинення навантаження і знаходження у стані спокою. Часто люди стикаються з нападом стенокардії на вулиці, але соромляться повідомити про це іншим. У результаті просто роблять вигляд, що розглядають вітрини, хоча у цей час вони чекають, коли біль відступить.
Усі симптоми зазвичай припиняються практично відразу після прийому нітрогліцерину. Його поміщають під язик, звідки речовина швидко потрапляє в кров і справляє свій вплив.
— Як здійснюється діагностика стенокардії?
— Діагноз ставлять на підставі даних загального огляду і спеціальних методів досліджень. Безпосередньо клінічна картина захворювання дозволяє лікарям із великою ймовірністю запідозрити стенокардію.
А ось електрокардіографія (ЕКГ) під час нападу дає змогу помітити ознаки порушення коронарного кровообігу.
Існує й навантажувальна проба — велоергометрія, під час якої пацієнт повинен крутити педалі велотренажера. У цей час медики відстежують стан серця і стан здоров’я пацієнта. Спеціальні апарати моніторять пульс і артеріальний тиск.
Дуже інформативна стрес-ехокардіографія. Це — проба, під час якої пацієнтові вводять препарат, що змушує серце працювати в іншому режимі. У цей час вивчають стан здоров’я людини і стан її серця. Ну і, нарешті, непогано провести для діагностики коронарографію, тобто контрастне дослідження, під час якого в гирло коронарної артерії вводять спеціальну речовину, яку добре видно під рентгенівськими променями. Лікарі можуть побачити, де знаходиться звуження, кількість звужених ділянок і ступінь ураження судини.
— Яким лікування стенокардії має бути нині?
— Завдяки сучасному розвитку медицини і технологій можна ефективно боротися з цим захворюванням. Скажімо, обмеження фізичної активності та емоційного перенапруження — найкращий спосіб уникнути розвитку нового нападу захворювання. Ефективний і прийом нітрогліцерину, активаторів калієвих каналів та інших препаратів, що дозволяють купірувати напад болю і поліпшити самопочуття пацієнта. Необхідно також нормалізувати обмін холестерину і провести терапію, спрямовану на зниження його вмісту в крові.
— Які методи оперативного втручання застосовують зараз?
— Порівняно новий метод — балонна ангіопластика. Це — малоінвазивний метод лікування, під час якого всі маніпуляції виконують через один прокол у стегновій артерії. Спеціальний балон під контролем рентгенівського апарата підводять до місця звуження, і балон розправляється. Таким чином можна домогтися збільшення просвіту судини. Звичайно, це не запобігає повторному звуженню артерії, але може на тривалий період позбавити пацієнта від нападів стенокардії.
— А що таке стентування?
— Стентування коронарних судин — це підведення до звуженої ділянки під контролем рентгенівського випромінювання спеціального сітчастого стента. Він розправляється в потрібній ділянці та перешкоджає звуженню артерії протягом тривалого часу.
— А як довго стент може успішно виконувати свою роль?
— Після його установки ділянка може зберігати свій нормальний просвіт протягом десяти й більше років. Поверхня стента покрита речовиною, яка перешкоджає утворенню тромбу та сприяє нормальній реакції тканини на чужорідне тіло.
— А як проводиться шунтування? Наскільки воно небезпечне для життя?
— Аортокоронарне шунтування — операція, під час якої лікарі накладають анастомоз між аортою або її гілкою і коронарною артерією нижче місця звуження. Кров у необхідній кількості надходить до тканин органа, та прояви захворювання відступають. Ризик для оперованого мінімальний — смертність становить 1–3%.
— У чому полягає профілактика стенокардії?
— Безпосереднього нападу захворювання можна уникати, якщо обмежити свою фізичну активність і намагатися не хвилюватися. Однак той факт, що у пацієнта вже є захворювання, говорить про те, що всі несприятливі фактори встигли вплинути достатньо істотно. При цьому завжди можна запобігти прогресуванню захворювання, дотримуючись рекомендацій лікарів.
Уникнути розвитку хвороби можна, зокрема, за допомогою таких заходів, як дотримання дієти з низьким вмістом тваринних жирів, відмова від куріння й алкоголю, інших шкідливих звичок, нормалізація ваги, регулярні та достатні фізичні навантаження. Слід також уникати гіподинамії, проходити регулярні огляди у кваліфікованого фахівця, який дає оцінку стану здоров’я.
Розмовляв Ярослав ШЛАПАК