Щось із пам’яттю сталося

0
351

Реакція, спричинена будь-якою інфекцією в організмі, впливає на метаболізм глюкози в мозку, а це може негативно позначитись на виконанні деяких вищих психічних функцій. Такого висновку дійшли британські вчені.
Відомо, що хвороба Альц¬геймера може розвинутись через запалення, тож не буде перебільшенням сказати, що воно погіршує пам’ять. Однак, як з’ясував Ніл Гаррісон із Медичної школи Брайтона і Сассекса, запалення може погіршити пам’ять і без цієї недуги — просто втрутившись у метаболізм глюкози в мозковому центрі.
Професор Гаррісон та його колеги вводили кільком добровольцям сироватку проти черевного тифу, щоби спровокувати в імунної системи запальну реакцію, і одночасно стежили (з допомогою позитронно-емісійної томографії) за поглинанням глюкози мозком. А ще учасники експерименту мали скласти серію віртуальних тестів на просторову пам’ять.
У підсумковій статті, надрукованій у журналі «BiologicaPsychiatry», автори повідомляють, що запалення супроводилось ослабленням глюкозного обміну в серединній скроневій частці кори, яка вважається одним із центрів пам’яті. При цьому людина виконувала тест гірше, ніж та, котрій уводили не вакцину, а сольовий розчин, і в котрої не було жодного запалення.
Відтак дослідники констатували: ослаблення пам’яті й запалення в цьому разі пов’язані. І пов’язані вони через метаболізм глюкози.
Взагалі про такий зв’язок свідчить безліч клінічних даних: лікарі давно помітили, що сильні інфекції погіршують пам’ять та інші коґнітивні (розумові) функції, особливо у літніх людей. Не обов’язково інфекція має стосуватись безпосередньо мозку, це може бути й банальний грип. Однак запалення дається взнаки в органах, а в мозку його метаболічні наслідки впливають на вищі психічні функції. У людей молодших такі порушення можуть швидко зникнути, а от у поважному віці інфекція разом із запаленням здатна «увімкнути» деменцію, простіше кажучи — недоумкуватість.
Автори роботи сподіваються дізнатись якомога більше про зв’язок запалення з віковими коґнітивно-психічними розладами, а водночас і зрозуміти, чи можна, підтримуючи імунітет у стабільному стані, вповільнити розвиток таких захворювань.