Не дозволяйте негативним емоціям руйнувати ваше здоров’я

0
429

Негативні емоції, образа, ревнощі, заздрість, незадоволення, відчуття провини, досада мають значну руйнівну силу. Вони породжують не лише неврози, але й безліч інших хвороб.
Людина не зможе стати по-справжньому здоровою, якщо не навчиться керувати станом своєї душі, спрямовувати свої думки в позитивному напрямі.

ОБРАЗА ВИСНАЖУЄ ВСІ СИСТЕМИ ОРГАНІЗМУ
Образа здатна завдавати багато шкоди здоров’ю. Люди по-різному переносять цю емоцію. Для одних – це просто неприємний стан, для інших – справжнє страждання. Але в будь-якому випадку відчуття образи виснажує нервову систему і може спричинити збої в діяльності різних органів. Наприклад, вас образили ще рік тому, а сьогодні ви «отримали» інфаркт, тому що не змогли позбутися думок про цей випадок і цілий рік виснажували себе ними.
Сприймайте людину, якою вона є: злою чи доброю, розумною чи нерозумною…
Щоб зрозуміти, чому виникло відчуття образи, потрібно спокійно проаналізувати ситуацію, в якій перебуваєш. Насамперед нас вражає те, що поведінка іншої людини, її думки, дії не відповідають нашим очікуванням, поглядам на те, якими вони мають бути. Ми хочемо, щоб людина знала, чого ми від неї очікуємо, і поводилася саме так. Ось тут і криється наша помилка. Бо ми заперечуємо волю іншої особи, її право на свою думку, позицію, програмуємо її поведінку. Коли ж наша програма не виконується і бажане з дійсністю не збігається, починаємо страждати.
І тут вмикається механізм захисту. Перший, примітивний і давній, захист від страждання – це агресія і гнів. Образа робить нас злими, мстивими, занадто вимогливими до інших. І нерідко у своєму гніві ми буваємо схожими на персидського царя Ксеркса, який повелів відшмагати воду в протоці Босфор батогами за те, що той розбушувався і порушив його плани.
Щоб запобігти образам, потрібно змінити свої очікування, наблизити їх до реальності, до можливостей іншої людини. Наприклад, коли ви повертаєтесь додому з роботи, то не повинні сподіватися на те, що ваші діти приберуть у квартирі, приготують вечерю тощо. Ви повинні думати, що діти могли захопитися грою або їх взагалі немає вдома: гуляють на вулиці з друзями. Якщо так думати, то побачений удома безлад не подіє на вас негативно. А коли там раптом усе прибрано, приготовано вечерю, ви будете просто щасливі. Безглуздо ображатися на своїх дітей. Їх потрібно сприймати такими, якими вони є, – розумними чи нерозумними, добрими чи злими, з хорошою поведінкою чи з поганою, акуратними чи неакуратними, слухняними чи розбишаками. Але найчастіше ми вважаємо, що діти повинні сидіти вдома, виконувати всі наші розпорядження. Таке ставлення і спричинює наші страждання. Тож коли б ми визнавали за іншими право поводити себе так або інакше, то й не ображалися б.
Отож – не програмуйте поведінку інших. Прийміть їх такими, якими вони є. Зрозумійте, що кожна людина неповторна.
ЯК ВИЙТИ ЗІ СТАНУ ОБРАЗИ
Але коли ви все-таки ображені, що ж потрібно зробити, щоб образа минула?
Прощати – так, але це потрібно вміти робити. Ви ображаєтесь, це неминуче, та зумійте прокрутити в голові ситуацію, і, свідомо виокремивши все, що супроводжує образу, породжує її, прощайте всіх і кожного окремо по-християнськи. Люди повинні з розумінням ставитись один до одного. Здатність прощати іншого навіть тоді, коли той винен, – це найвища мудрість.
Російський психолог Микола Козлов в одній із книг описав ситуацію з життя власної сім’ї. Вона може стати за приклад для багатьох людей. Подружжя Козлових обговорювало можливість купівлі для дружини Алли красивої, модної, дорогої оправи для окулярів. Для людини, яка має поганий зір і вимушена постійно носити окуляри, оправа – дуже важлива річ. Адже від неї значною мірою залежить зовнішній вигляд, а відтак самосприйняття й імідж людини. Однак для молодої сім’ї з двома дітьми купівля цієї нехай навіть важливої речі, але все ж таки не першої потреби, – серйозна стаття витрат. Тому доведеться відкласти купівлю інших речей, а можливо й «тугіше затягнути ремінець». Під час обговорення всіх «за» і «проти» у квартирі пролунав дзвінок. Алла пішла відчинити двері й повернулася вся в сльозах. Виявляється, вона набирала воду у ванну і забула про це під час розмови. Гаряча вода не лише залила ванну кімнату й коридор квартири, а й пролилася до сусідів, про що вони й прийшли повідомити. Микола заспокоїв сусідів, що всі матеріальні збитки їм буде відшкодовано. Ті пішли. А вони удвох з Аллою почали обговорювати нову ситуацію, що несподівано виникла. Зрозуміло, що ремонт обійдеться значно дорожче, ніж оправа для окулярів. То що ж стосовно оправи?..
– Купуємо, – рішуче заявив Микола.
Чому? – виникне закономірне запитання у читачів. Адже тепер сімейний бюджет значно збідніє. Та ще й з вини Алли.
Тому – пояснює Микола Козлов своє рішення, – що коли людині погано (а Аллі, безумовно, погано, через неї трапилася халепа), її потрібно підтримати, а не звинувачувати, дорікати чи ображатися.
Як тільки ви почнете практикувати у своєму житті необразливість, ваші близькі перестануть страждати від відчуття провини, яка виникає через вашу образу на них. Самі того не усвідомлюючи, вони стануть теж менше ображатися і, відповідно, до них почне повертатися здоров’я, як, до речі, і до вас.
Коли нас ображають, ми не можемо не ображатись. Але, знаючи про шкідливість цієї емоції, відведіть їй не більше 2-3 хвилин. А потім задійте позитивну думку, спостерігаючи за негативною емоцією та аналізуючи її. Негативне переживання зникне, тому що ми зробили його об’єктом розумового спостереження, тобто спостерігаємо за ним начебто збоку.
Коли таким чином ви оздоровлюватимете своє мислення, зміниться ставлення інших людей до вас, налагодяться стосунки в сім’ї, біля вас створиться благополучна для загального здоров’я атмосфера. Ви почнете помічати, який цей світ прекрасний, як і люди, які вас оточують.