Міцний сон без таблеток

0
406

За даними статистики, понад 10% населення індустріальних міст світу страждає на безсоння. Медики гадають, що причини цього комплексні, тому їх потрібно шукати і серед численних соціальних, і медичних чинників.
Часто можна почути думку, що порушення сну – це не захворювання, а ознака розвитку неврозу.
Фахівці вважають, що лікувати безсоння за допомогою ліків необхідно лише тоді, коли без цього вже ніяк не обійтися. У більшості ж випадків вживання снодійного невиправдане.
На думку американських учених, причинами виникнення безсоння, яке можна “лікувати” без використання ліків, є, зокрема, денний сон чи надмірно ранній відхід до сну, освітлення і шум, вживання шоколаду, кави, прохолодних напоїв після восьмої години вечора, також відсутність так званого “ритуалу” перед сном. А саме тепла ванна, приємна книга, легка нежирна їжа сприяють міцному сну. І, головне, не шукайте собі роботи безпосередньо перед сном.
Існують і лікарські препарати, які можуть зумовлювати безсоння, зокрема кофеїн і деякі анальгетики. Безсоння може бути наслідком побічної дії при прийомі транквілізаторів, антидепресантів і навіть снодійного.
Дуже часто причиною безсоння буває депресія. У цьому разі потрібно лікувати саме депресію, а не намагатися “заглушити” один із її наслідків снодійними препаратами. Це ж стосується й інших захворювань, одним із наслідків яких може бути безсоння.
Якщо ж безсоння не спричинене іншими важкими захворюваннями, то можна спробувати позбутися його природним шляхом і не травити себе при цьому ліками. Адже відомо, що будь-які медикаменти лікують одне, а травмують інше.
Отже, запорукою міцного сну є темна та тиха кімната, температура в якій не повинна перевищувати 18° С. А щоб швидше заснути перед сном варто провітрити приміщення.
Не сприяють швидкому засинанню гнів, роздратування, різні проблеми. Тому щоб розслабитися й заспокоїтися після напруженого дня, прийміть увечері теплу ванну (37° С) (можна з лавандовою олією). Тривалість процедури – не більш ніж двадцять хвилин. Здоровому сну може стати на заваді й голод, і переїдання, тож почуття міри в їжі, особливо перед сном, украй важливе. Процес перетравлення великих обсягів їжі обтяжує шлунок і ускладнює кровообіг. І вночі організм практично не відпочиває.
Для доброго сну випийте горнятко гарячого трав’яного чаю. Чудово заспокоює настій із вербени, меліси та звіробою. Одну столову ложку суміші залийте склянкою окропу й дайте настоятися десять хвилин. Замість чаю можна випити склянку теплого молока з медом або цукром. Цей напій допомагає організму виробляти власне снодійне – серотонін (серотонін на рівні центральної нервової системи бере участь у регуляції прийому їжі, апетиту, сну, пам’яті, температури тіла, настрою, поведінки, агресивних і мотиваційних реакцій, функції серцево-судинної та ендокринної системи, крім того, він має периферичну дію, яка проявляється стимулюванням перистальтики та скороченням гладеньких м’язів, підвищенням агрегації тромбоцитів, – ред.). Якщо немає молока, можна просто з’їсти одну-дві ложки меду. А ще намагайтеся щодня лягати спати в один і той самий час. Таким чином організм звикне до режиму сну.
Мабуть, найлютіший ворог сну – страх перед безсонням. Принаймні так вважають швейцарці. А тому швейцарський невролог, лауреат Нобелівської премії, професор Вальтер Хесса рекомендує перед сном у лежачому положенні витягнути ноги, руки та розслабити м’язи й уявити собі, що ви провалюєтеся. При цьому професор Хесса радить думати про щось приємне. Так ви й не помітите, як заснете.
Сторінку підготувала Ганна ВИННИК