Подбаймо про усмішку

0
412

 

Гарну усмішку бажають мати всі, адже не хотілося б сміятися, як у всім знаному анекдоті, затуляючи рот рукою. Проте краса, як відомо, потребує жертв.

Отож, наділила природа гарними зубами чи ні, дотримуватися правил догляду за ними все одно потрібно.

Догляд за ротовою порожниною

Доглядати за ротовою порожниною потрібно регулярно та старанно. Недбалість у гігієні не збереже ні часу, ні грошей, адже усування проблем (а їх без правильного догляду не уникнути) обійдеться значно дорожче. Звичайно ж, докладні рекомендації з догляду може дати лише ваш лікар, попередньо оглянувши зуби та ясна. Проте існують загальні “золоті правила” догляду за ротовою порожниною, дотримуватися яких радять стоматологи України:

чистити зуби потрібно щонайменше двічі на день, після їжі;

чищення має тривати принаймні дві хвилини, по 30 секунд на кожну ділянку (верхні праві та ліві, нижні праві та ліві зуби);

існує багато методів чищення (один з них ми викладемо нижче). Можливо, лікар порадить вам дещо інший, проте головне – не тисніть сильно на щітку, вона має рухатися вільно, щоб не пошкодити емалі та ясен;

дуже важливо правильно підібрати щітку та не забувати міняти її принаймні що три місяці;

не лінуйтеся щоразу після того, як щось поїли, споліскувати рот водичкою. Ідеальний варіант – користуватися спеціальним ополіскувачем;

ретельно вичистити міжзубні проміжки допоможе зубна нитка-флос. Не покладайтеся на зубочистки;

відвідуйте стоматолога для консультацій і професійної гігієни (зняття зубного каменю тощо) принаймні раз на півроку. Точніший графік порадить ваш лікар – адже в певних випадках це потрібно робити частіше.

Рекламні ролики та буклети, стоматологи настирливо рекомендують чистити зуби після їжі. Це чули, мабуть, усі. Проте багато людей роблять так лише ввечері. А от уранці, щойно стануть із ліжка, протруть очі й одразу – чистити зуби. А потім – на кухню, розмазувати сніданок по чистих зубах. Таке ранкове чищення зубів не приносить користі.

Вибираємо зубну щітку

За твердженням експертів, окрім техніки чищення, його частоти та часу, який ви на нього витрачаєте, на ефективність видалення зубного нальоту безпосередньо впливає тип щітки, якою користуєтеся.

Вибір щіток на ринку нині настільки великий, що визначитися доволі важко. Звісно, найкращу пораду, зважаючи на ваші індивідуальні особливості, може дати стоматолог. Утім є декілька загальних правил, на які слід зважати:

вибирайте щітку з невеликою голівкою (приблизно два см). Як не дивно, що довша та ширша щетина на щітці, то гірше вона знімає зубний наліт;

щітка обов’язково повинна мати щетинки, здатні чистити важкодоступні зони;

щетинки не мають бути жорсткими, щоб не травмувати емаль чи ясна. Правильну жорсткість – середню чи м’яку – допоможе підібрати стоматолог, зважаючи на стан вашої ротової порожнини та пасту, якою ви користуєтеся;

перевірте, щоб щетина була не надто густою – інакше вона не проникатиме в міжзубні проміжки;

ручка щітки має бути вигнутою – так легше чистити всі куточки ротової порожнини;

багато щіток нині мають спеціальне покриття на ручці, завдяки якому волога щітка не висковзує з рук. Такі щітки значно зручніші.

Однак правильно підібрана щітка – це ще не все. Дуже важливо вчасно замінювати їх, адже, за результатами клінічних досліджень, нова щітка здатна видалити на 30% більше зубного нальоту, ніж щітка, якою користуються три місяці. Отже регулярна заміна абсолютно необхідна, причому до того, як щітка стане зовсім “лисою” чи “пухнастою”.

До речі, лише компанія Oral-B випускає унікальні щітки, моделі яких мають спеціальні блакитні щетинки Indicator, які з часом втрачають свій колір. Тільки-но вони знебарвляться до половини – час міняти щітку.

На ринку України давно з’явилися електричні зубні щітки. Наразі вони не надто популярні, адже у споживачів ще немає довіри до цієї новинки, та й ціна суттєво відрізняється від вартості звичайних зубних щіток. Насправді електричні зубні щітки таки кращі від звичайних.

Річ у тім, що вони мають різні режими обертів і різні насадки, тому можна сказати, що підходять усім. Ними також можна робити масаж для чутливих ясен, вони краще чистять зуби. Особливо рекомендую користуватися електричними щітками дітям. Інше питання – вартість. Не всі можуть придбати такі щітки, адже ціна коливається від 50 до 200 гривень. Не хочу, щоб це виглядало як реклама, проте якщо вже вибирати електричну зубну щітку, то з власного досвіду скажу: щітки Oral-B дещо кращі від інших.

Популярна новинка для чищення зубів

Міжзубні проміжки недоступні для звичайних зубних щіток, тож вони потребують особливого догляду. Адже карієс і захворювання ясен розпочинаються зазвичай саме в цих місцях, а спричиняють їх скупчення нальоту та частинок їжі між зубами. Тому щоразу після їжі рекомендують користуватися спеціальною зубною ниткою.

Нині дуже модно використовувати зубні нитки. Прийшли вони до нас із Заходу нещодавно і ще не надто прижилися. Що можна сказати про нитки? Як завжди, однозначної відповіді немає. Вважають, що контактні поверхні зубів вони чистять дуже добре. Але в одних людей зуби розташовані рідко, в інших дуже щільно, відповідно, в однієї людини між зубами й щітка чудово чистить, а в іншої навіть нитка не допомагає. Крім того, нитка доволі відчутно зачіпає ясна, а це може призвести до утворення “кишені” й ускладнень. З огляду на це, нитки почали робити м’якшими, рекламуючи повну нешкідливість для ясен, але це не видається серйозною заявою. Загалом спробуйте самі та подивіться, чи сподобається це особисто вам. Якщо буде краще, то прапор вам у руки і нитку в зуби.

Ще однією новинкою є ополіскувачі для рота. Це просто ідеальне доповнення до традиційних засобів догляду за зубами та яснами й незамінний елемент щоденної гігієни ротової порожнини. Адже він ефективно запобігає утворенню зубного нальоту та розвитку карієсу, чудово дезодорує та очищає ротову порожнину, до того ж має тривалу дію. До складу деяких ополіскувачів рота входять антибактеріальні речовини, які запобігають утворенню зубного нальоту, та фторид натрію (він забезпечує надійний і тривалий захист від карієсу). Якщо хтось є противником такого аристократичного засобу гігієни, то його можна замінити звичайною водою. Можливо, ефективність буде меншою, проте все ж краще, ніж ніяка. Використовувати ополіскувачі слід після вживання їжі, пиття кави, чаю.

Зайве повторювати, що відвідувати стоматолога потрібно хоча б раз на рік. Звісно, на заваді може стати вартість обслуговування. Проте можна брати участь в акціях виробників стоматологічних засобів гігієни. Відомо, що торгова марка Colgate спільно з Асоціацією стоматологів України проводила безкоштовні стоматологічні консультації в кожному місті. А національна стоматологічна програма “Чисть, як я”, організована Асоціацією стоматологів України та компанією Oral-B, до якої було залучено більш ніж тисячу стоматологів, окрім звичних подарунків і заохочувальних призів, давала кожному українцеві унікальну нагоду отримати безкоштовні консультації спеціалістів у стоматологічних клініках або сертифікат на стоматологічне обслуговування для всієї сім’ї на 1000 гривень.