Видалено щитовидку

0
275

— Видалили мені щитовидку, — розповідає знайома. — Тепер приймаю гормони, та дошкуляє те, що швидко втомлююся, постійно мерзну, стала надто нервова, забуваю ж як — сором і зізнаватись, не пам’ять — решето…
Захворювання щитоподібної залози (ЩЗ), як свідчить медична практика, у 8-10 разів частіше зустрічаються в жінок 45-55-річного віку. Мабуть, через те, що у період клімаксу у тілі матки та молочних залозах відбуваються гіперпластичні процеси, які призводять до виникнення вузлів. Тож, якщо у 50-річної жінки є, наприклад, міома чи мастопатія, слід обов’язково обстежити і щитовидку.
— Недарма цю одну з найважливіших ендокринних залоз в організмі порівнюють зі щитом, який стоїть на заваді всім негараздам, — розповідає лікар-ендокринолог Лілія Таран. — Завдяки ЩЗ безперебійно функціонують усі органи та системи, бо вона впливає на процеси оновлення тканин, контролює теплопродукцію та швидкість реакцій, регулює психічний стан людини, підвищує опірність організму до несприятливих чинників довкілля… Тож людині з видаленою щитоподібною залозою слід обов’язково отримувати замісну гормональну терапію. Неодмінно робити аналіз крові на визначення рівня гормонів ЩЗ. І, звісно, регулярно відвідувати ендокринолога. Це — найголовніше. Проте незайве буде запам’ятати й ось що.
Не можна перегріватись і переохолоджуватись. Тому сонячні ванни влітку на пляжі — лише по 30 хвилин до десятої і після сімнадцятої години. Про лазню з сауною теж доведеться забути навіть її затятим шанувальникам, під забороною і гарячі ванни. А холодної пори обов’язкове вбрання — вовняні шкарпетки, шарф, рукавички й тепла шапка.
Уникайте стресових ситуацій, які змушують переживати, нервуватися, плакати, адже будь-які хвилювання протипоказані, натомість радість, позитивні емоції благотворно позначаться на самопочутті.
Відмовтеся від інтенсивних фізичних навантажень. Це означає, що прогулятися до магазину за покупками можна, а от виполоти город за півдня — в жодному разі!
Харчування звичайне, якихось специфічних дієт або особливих рекомендацій немає. А от відомі загальнозміцнювальні засоби з арсеналу народної медицини не завадять. В раціоні може бути морська капуста, морепродукти і йодована сіль.
Сон — не менше восьми годин! Інакше відчуття втоми та виснаження неминучі.
Тренуйте пам’ять, бо, на жаль, при видаленій ЩЗ вона таки погіршується. Тому розгадуйте кросворди, завчайте вірші напам’ять, грайте на музичних інструментах, опановуйте іноземні мови.
Юлія СУЛИК